TwoNav Ultra na szlaku - test

Test podręcznej nawigacji CompeGPS TwoNav Ultra z możliwością montażu na rowerze

Drukuj

Wjechałeś w nowy szlak i nie wiesz gdzie jesteś? A może szukasz konkretnej ulicy w nieznanym mieście? Z pomocą przychodzi nawigacja GPS. TwoNav Ultra nie tylko wyświetla aktualną pozycję, ale również działa jako licznik rowerowy i pulsometr. Jak sprawdził się ten kombajn?

Wytrzymała budowa i mnogość funkcji
TwoNav Ultra można określić jako zegarek z nawigacją noszony na nadgarstku, który jednocześnie posiada zintegrowany kompas oraz barometr. Lokalizator został stworzony pod kątem sportów outdoorowych, m.in. kolarstwa, turystki czy narciarstwa biegowego. Możemy go jednak używać w każdej sytuacji, kiedy tylko określenie pozycji jest niezbędne.

Obudowa jest wykonana z wytrzymałych materiałów plastikowych i całkowicie wodoodporna. TwoNav Ultra uzyskało certyfikat IP67, czyli zabezpieczenie przed wnikaniem kurzu i pyłów oraz ochrona przed zalaniem. Podczas jazdy w deszczu nie ma więc możliwości uszkodzenia wewnętrznej elektroniki lokalizatora. TwoNav Ultra współpracuje z urządzeniami zewnętrznymi w systemie ANT+. Do zegarka dołączony jest sensor kadencji i prędkości oraz opaska pulsometru na klatkę piersiową. TwoNav Ultra posiada także moduł bezprzewodowej łączności Bluetooth. Lokalizator wyposażony jest w 2-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 240X320 pikseli.
 

TwoNav Ultra możemy także zamontować na pasku na rękęObsługa urządzenia w trakcie jazdy nie jest trudna


Najbardziej zaawansowaną funkcją urządzenia jest nawigacja GPS. Odbiornik wykorzystuje technologię łączności WAAS/EGNOS, czyli europejski system satelitarny. Dzięki czemu zwiększono dokładność i wiarygodność pozycji uzyskiwanej z GPS, teoretycznie EGNOS powinien zwiększać dokładność wyznaczania pozycji do około 3-4 metrów. Oprócz tego lokalizator wykorzystuje system GPS Glonass, czyli system łączności obejmujący całą kulę ziemską opierający się na rosyjskich satelitach. Jest to jedno z pierwszych urządzeń, które może wykorzystywać tę technologię.

Mnogość funkcji i użyteczność
Wykorzystywane funkcji GPS w praktyce nie jest trudne, ale wymaga obeznania z bardzo wieloma opcjami, które oferuje urządzenie. Dość powiedzieć, że wyświetlać możemy jedną z 80 zmiennych! Wszystko organizujemy sobie w pięciu ekranach, które możemy dowolnie konfigurować.

 

 

Dane zawarte na poszczególnych ekranach oferują mnogość informacji


Korzystanie z urządzenia jest w części intuicyjne, ale większości funkcji i pozycji w menu musimy się po prostu nauczyć, szczególnie jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z zaawansowanych urządzeń do nawigacji. W poruszaniu się po gąszczu informacji pomaga przystępnie napisana instrukcja, dołączona do urządzenia również w języku polskim. Dotykowy ekran sprawuje się bez zarzutów, podobnie jak cztery zewnętrzne przyciski umieszczone po bokach ekranu. Czytelność mapy jest dobra i podczas jazdy na rowerze również możemy bez problemów odnaleźć swoją pozycję.

 

 

 

Do obsługi urządzenia wykorzystujemy darmowe oprogramowanie CompeGPS Land. Liczba oferowanych przez nie funkcji jest zdumiewająca. Program otwiera wszystkie rodzaje map: topograficzne, wektorowe, mapy skanowane, a nawet zdjęcia satelitarne. Możemy łączyć informacje z wielu map przy użyciu zaawansowanego systemu przezroczystości, skorzystać z wielu okien czy też przełączać się z jednej mapy na inną. Widok 3D pozwala zobaczyć ukształtowanie terenu. Program daje też możliwość kalibracji map papierowych do formatu cyfrowego. Po wygodnym opracowaniu trasy na ekranie komputera wysyłamy ją do urządzenia.
 

Ślad z 4. etapu Bike Adventure Pro, podczas którego m.in. testowaliśmy urządzenieTen sam ślad w rzucie 3D


W zestawie z lokalizatorem otrzymujemy bezpłatny dostęp do map TOPO Polski w skali 1:10 000. Co ważne, dla miłośników nawigacji istnieje mnogość opcji pozwalających na czynne korzystanie z różnych źródeł map. Oprogramowanie ofertuje możliwość pracy z wieloma formatami map - dotyczy to m.in. map kartograficznych z najbardziej prestiżowych instytutów europejskich. Zasoby CompeGPS to nie tylko mapyTOPO ale również nawigacyjne mapy drogowe, mapy morskie czy zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie TwoNav Ultra z łatwością obsługuje także zeskanowane mapy papierowe.

Równie dopracowany jest system pomiaru danych treningowych. Został on opracowany we współpracy ze sportowcami, dzięki czemu w niczym nie odbiega od pozostałych urządzeń na rynku, ściśle dostosowanych do tego celu. Znajdziemy więc możliwość pomiaru takich danych jak: prędkość, tętno, kadencja, temperatura, ciśnienie, wysokość, liczba pokonanych metrów przewyższeń oraz uśrednione i skrajne wartości tych parametrów.

 

 

Odczyt prędkości i kadencji umożliwia czujnik montowany na widelcuTwoNav Ultra jest stabilnie mocowane w uchwycie i nawet ostra jazda MTB nie sprawia mu kłopotów


Montaż nawigacji na rowerze jest bardzo prosty. Do zestawu dołączona jest specjalna, plastikowa podstawka, którą montujemy przy użyciu opasek zaciskowych lub jednej z dołączonych gumek elastycznych. Do dyspozycji mamy również opaskę na rękę, dzięki której możemy wykorzystywać TwoNav Ultra do innych sportów outdoorowych.

 

 

 

Warto dodać, że wyświetlany obraz na urządzeniu jak tak samo czytelny w każdych warunkach oświetleniowych. Przy ostrym słońcu czy padającym deszczu lub jeździe w zacienionym lesie dane na ekranie są równie dobrze widoczne. Jasność wyświetlacza determinuje oczywiście bateria. Akumulator Li-Ion o pojemności 1.300 mA/h ma wystarczać na 12h, ale przy dużej ustawionej jasności w praktyce wystarcza na 9-11h. Naszym zdaniem jest to dużo, szczególnie jak na niewielkie gabaryty urządzenia, które i tak przy niewielkiej masie (90g) jest bardzo zaawansowanym lokalizatorem.
 

Dzięki TwoNav Ultra z łatwością utworzymy kolejne waypointy


Podsumowanie
TwoNav Ultra to znakomite urządzenie do nawigacji, które pomoże nam we wszelkich aktywnościach outdoorowych. Na rowerze sprawdza się bez zarzutów, szczególnie że oferuje wszystkie zaawansowane funkcje niezbędne do monitorowania treningu. Uniwersalność gwarantuje protokół ANT+, dzięki któremu możemy korzystać z innych urządzeń. Sprzęt polecamy wszystkim fanom zaawansowanej nawigacji oraz skrupulatnego planowania treningów czy wycieczek w nieznanym terenie, którzy jednocześnie chcą posiadać wszystkie dane o intensywności aktualnie wykonywanej pracy.

Więcej urządzeń TwoNav możecie znaleźć na stronie dystrybutora.

Specyfikacja techniczna
Wymiary: 51 mm x 73 mm x 23 mm
Waga: 98 g (wraz z baterią)
Wodoodporność: IP67
Ekran: 2", 240x320 pikseli, kolorowy obraz, widoczność nawet w ostrym bezpośrednim świetle, ekran dotykowy
Bateria:
Li-Ion 1.300 mA/h, czas ciągłego działania do 12 godzin
Wejścia: MicroSD HC card support, microUSB
W zestawie: TwoNav Ultra, Mapa OSM Map: Europa (zainstalowana domyślnie), ładowarka, kabel microusb, karta microsd, mocowanie do roweru, opaska na nadgarstek, instrukcja obsługi, oprogramowanie pc


Fot.: Maciej Łuczycki
Dystrybutor: www.twonav.pl