Jamis 2011

Rok 2011 będzie trzecim odkąd firma Jamis pojawiła się na polskim rynku. Jamis oferuje zarówno rowery szosowe, na których w 2009 roku ścigali się zawodnicy zawodowej grupy Mróz Action Uniqa, jak i przełajowe, torowe, oraz MTB, o których właśnie będziemy pisać.

Zacznijmy od w pełni zawieszonej serii Dakar, gdzie w najwyższym modelu XCR Team znajdujemy w tylnym trójkącie ramy asymetryczne widełki, zaś z przodu zróżnicowane średnice misek w główce ramy mające na celu zapewnienie większej sztywności i lepsze prowadzenie roweru. Szlachetny Sram XX zastąpiony został pełną, najwyższą grupą Shimano XTR, który również będzie miał 2 tarcze z przodu i 10-rzędową kasetę. Całość będzie kręcić się nie na kołach Mavica jak w tym sezonie, lecz na American Classic.
 

Dakar XCR Team
 

Kolejny model od góry Dakar XCR PRO różnić się będzie od swojego kolegi niższą grupą osprzętu i poszczególnymi elementami jak amortyzator i koła, jednak także znajdziemy w nim nowinki technologiczne jak asymetryczne widełki oraz główka ramy o średnicy 1 1/8” – 1,5”. Geometrią nie różnią się wcale, jedynie technika wewnętrznego wygładzania rur ma istotne znaczenie. Oba modele mają także specjalnie do rozmiaru ramy dostosowaną sztywność i średnicę rur (SST – Size Specyfic Tubing).
 

Dakar XCR PRO
 

Dakar XCR Race to już konstrukcja aluminiowa, o nieco innej geometrii, jednak posiada wspominane wcześniej asymetryczne widełki i główkę ramy.

Dakar XC, zdobywający nagrodę „Roweru roku”, ma inny typ zawieszenia (Mp2) od serii XCR (Mp3). W przyszłym roku będzie miał większą średnicę rury podsiodłowej, co powinno zapewnić większą sztywność. Tylny trójkąt ramy również będzie asymetryczny. W serii XC znajdziemy dwa modle na różnych grupach osprzętu. Będzie to Dakar XC Comp oraz Dakar XC Sport. Niektórych ucieszy z pewnością duża rozpiętość w rozmiarach ram, jakie oferują te dwa modele. 13” służyć będzie zapewne najmłodszym fanom kolarstwa, ale i osoby o większym wzroście znajdą coś dla siebie, gdyż największa rama ma aż 23”!!!

(czytaj dalej)

Podobne artykuły