Bez dwóch zdań współczesne trenażery smart z możliwością prowadzenia wirtualnych treningów i grupowych jazd zrewolucjonizowały zimowy trening kolarski. Coraz chętniej zostajemy w domu, żeby pokręcić na Zwifcie i w innych aplikacjach. Z roku na rok sprzęt do jazdy indoor staje się bardziej dopracowany i oferuje coraz lepsze odwzorowanie jazdy na dworze. Poza tym trening w domu jest mniej skomplikowany, jesteśmy niezależni od pogody i światła dziennego, a do tego możemy trenować o dowolnej porze dnia - po prostu gdy akurat mamy czas. Poza tym jest to bezpieczne i nie wymaga mycia roweru oraz czasochłonnego ubierania się w zimowy strój. W ostatecznym rozrachunku jest też tańszy, bo nie zużywamy roweru i oszczędzamy na garderobie, choć oczywiście kosztem jest sam trenażer oraz subskrypcja aplikacji.
Tym razem nie chcemy jednak pisać o zaletach trenażerów i jazdy indoor, a przedstawić Wam ofertę jednego z liderów tego rynku - firmy Wahoo. W tym artykule przygotowaliśmy zestawienie jej najnowszych urządzeń, które pozwolą zrealizować ciekawy i pełnowartościowy trening kolarski w domu. Wspólną cechą modeli, które pokazujemy w tym artykule jest możliwość zewnętrznego sterowania oporem - automatycznie i oczywiście bezprzewodowo. Dzięki temu można jeździć w popularnych aplikacjach typu Zwift czy Rouvy (i innych), jak również sterować trenażerem z poziomu aplikacji Wahoo Fitness oraz za pomocą dowolnego komputerka rowerowego z komunikacją ANT+ FE-C. Oczywiście to koniec, bowiem poza samymi trenażerami oferta Wahoo zawiera też przydatne akcesoria. Jednym z nich jest przystawka KICKR Climb, która wzbogaca wirtualną jazdę poprzez symulowanie nachylenia. Użytecznym produktem jest też dedykowany do trenażerów wentylator KICKR Headwind.
Zobacz też:
Wahoo KICKR
Wahoo KICKR to topowy trenażer w ofercie amerykańskiego producenta. Obecnie na rynku dostępna jest już jego piąta generacja. Ten model zaspokoi najbardziej wymagających użytkowników, ponieważ odwzorowanie jazdy na tym trenażerze stoi na bardzo wysokim poziomie. Duże koło zamachowe zapewnia płynność podczas pedałowania i zmian oporu, a dodatkowo nowa konstrukcja KICKRa pozwala na minimalne ruchy na boki podczas jazdy. To sprawia, że nasz ruch podczas pedałowania jest jeszcze bardziej naturalny i zbliżony do tego, który mamy na dworze. Oczywiście nie mniej ważny jest wysoki opór - tutaj maksymalnie może być to nawet 2200 W, czyli nie ma żadnych szans, aby komukolwiek zabrakło obciążenia.
Wśród istotnych - z treningowego punktu widzenia - kwestii należy wymienić bardzo dokładny pomiar mocy (+/- 1%) oraz - co jasne - wbudowany pomiar kadencji. Równie ważna jest też jego minimalna głośność. KICKRy słyną z bycia cichymi urządzeniami, natomiast najnowsza odsłona jest na tym polu jeszcze bardziej dopracowana. Nowe stópki AXIS mają wbudowane elementy tłumiące wibracje, które dodatkowo wyciszają urządzenie. Wygodną sprawą jest też automatyczna kalibracja. Generalnie Wahoo KICKR jest po prostu bardzo zaawansowanym trenażerem smart i direct drive, który zadowoli najbardziej wybrednych kolarzy. W zestawie z trenażerem dostajemy 11-rzędową kasetę kompatybilną z napędami Shimano i SRAM. Natomiast sam bębenek obsłuży kasety od 8 do 11 rzędów, jak również nowe 12-biegowe szosowe Shimano. Dodatkowo można też dokupić bęben do kaset SRAM XD i XDR. Wahoo KICKR V5 kosztuje 5499 złotych.
Specyfikacja:
- Łączność: ANT+, Bluetooth, ANT+ FE-C
- Opór: Elektromagnetyczny
- Maksymalny opór: 2200 W
- Pomiar: Moc, Kadencja, Prędkość
- Dokładność pomiaru mocy: +/- 1%
- Kalibracja: Automatyczna
- Kompatybilność: iOS, Android, Mac, Windows
- Koło zamachowe: 7,25 kg
- Masa trenażera: 21 kg
Wahoo KICKR Core
KICKR Core jest kolejnym trenażerem z napędem bezpośrednim w ofercie Wahoo. Charakteryzuje się nieco mniej zaawansowanymi parametrami w stosunku do topowego KICKRa, ale jest absolutnie wystarczającym modelem dla znakomitej większości amatorów kolarstwa. To naprawdę interesujące urządzenie, bowiem daje nam wysoki poziom za stosunkową niską cenę. Zapewne dlatego jest to najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się model w kolekcji Wahoo. Jak już wspomnieliśmy KICKR Core ma napęd bezpośredni (direct drive) i oczywiście jest trenażerem smart. Identycznie więc, jak w przypadku topowego KICKRa, wygląda jego użytkowanie. Aby zrobić trening wystarczy ściągnąć z roweru tylne koło, wpiąć rower w Wahoo, odpalić aplikację do wirtualnej jazdy i gotowe.
W kontekście parametrów różnice wcale nie są duże, mechanizm oporowy zapewnia maksymalne obciążenie na poziomie 1800 W, a dokładność pomiaru mocy wynosi +/- 2%. Koło zamachowe ma duże rozmiary i masę, więc tutaj również możemy liczyć na realistyczny obrót i doskonałe odwzorowanie jazdy. Wahoo KICKR Core również zadowoli osoby wyczulone na głośność, ponieważ nie emituje dużego hałasu. Jako całość jest nieco mniej zaawansowany, niż topowy KICKR, ale i tak będzie zaspokajał potrzeby większości użytkowników. Trenażer trafia do klienta bez kasety, z fabrycznie zamontowanym bębenkiem do kaset od 8 do 11 rzędów oraz 12-biegowych szosowych Shimano. Opcjonalnie można dokupić bęben pod XD/XDR, czyli na 11-rzędowe MTB i 12-rzędowe szosowe kasety SRAMA. Wahoo KICKR Core jest kompatybilny z rowerami szosowymi i górskimi z tylnym kołem w rozmiarze od 24 do 29 cali, montowanych za pomocą szybkozamykaczy (szosowe 130 mm i MTB 135 mm) oraz sztywnych osi 12×142 i 12×148 mm. Innymi słowy - obsługuje wszystkie popularne standardy. Wahoo KICKR Core kosztuje 3699 złotych.
Specyfikacja:
- Łączność: ANT+, Bluetooth, ANT+ FE-C
- Opór: Elektromagnetyczny
- Maksymalny opór: 1800 W
- Pomiar: Moc, Kadencja, Prędkość
- Dokładność pomiaru mocy: +/- 2%
- Kalibracja: Spindown calibration
- Kompatybilność: iOS, Android, Mac, Windows
- Koło zamachowe: 5,4 kg
- Masa trenażera: 18 kg
Wahoo KICKR Snap
Podstawowym modelem w ofercie Wahoo jest trenażer rolkowy KICKR Snap, który jest smart i pozwala nam trenować w wirtualnej rzeczywistości. Snap to zaawansowane urządzenie biorąc pod uwagę trenażery z rolką oporową. Przede wszystkim jest znacznie mniej hałaśliwy, niż typowy trenażer. Po drugie opór generuje w nim silnik elektromagnetyczny z blisko 5-kilogramowym kołem zamachowym. Dzięki temu, pomimo że opona trze o rolkę, co zawsze daje pewną ułomność, duże koło zamachowe zapewnia całkiem realistyczne odczucia z jazdy. Dużą zaletą dla niektórych może być też prostota i szybkość - wystarczy wpiąć rower w trenażer i można jechać, nie trzeba niczego demontować. Bez dwóch zdań to właśnie łatwość obsługi i cena są jego największymi zaletami, a taka konstrukcja spodoba się mniej zaawansowanym użytkownikom. W tym modelu znajdziemy estymację mocy, która wskazuje nasze waty z dokładnością +/- 3%, a warunkiem jej uzyskania jest odpowiedni kontakt opony z rolką trenażera, odpowiednio wysokie ciśnienie w ogumieniu oraz wykonanie kalibracji. Wahoo KICKR Snap jest kompatybilny z rowerami szosowymi i górskimi z tylnym kołem w rozmiarze od 24 do 29 cali, montowanych za pomocą szybkozamykaczy (130 i 135 mm) oraz sztywnych osi 12x142 i 12x148. Cena Wahoo KICKR Snap wynosi 2299 złotych.
Specyfikacja:
- Łączność: ANT+, Bluetooth, ANT+ FE-C
- Opór: Elektromagnetyczny
- Maksymalny opór: 1500 W
- Pomiar: Moc, Kadencja, Prędkość
- Dokładność pomiaru mocy: +/- 3%
- Kalibracja: Spindown calibration
- Kompatybilność: iOS, Android, Mac, Windows
- Koło zamachowe: 4,7 kg
- Masa trenażera: 17 kg
Wahoo KICKR Bike
Najbardziej zaawansowanym urządzeniem w kolekcji Wahoo do jazdy indoor nie jest jednak trenażer, a kompletny rower treningowy - KICKR Bike. Bez wątpienia naprawdę ciekawe urządzenie dla osób, które dużo czasu na rowerze spędzają w wirtualnej rzeczywistości. Rower stacjonarny KICKR Bike stanowi zaawansowane narzędzie treningowe. Jego mechanizm oporowy zapewnia świetne odwzorowanie jazdy na rowerze, a maksymalny opór wynosi 2200 W. KICKR Bike ma wbudowany symulator nachylenia, który pozwala na symulowanie podjazdów do 20% i zjazdów do 15%.
Jest stabilny i gotowy na realizację każdego typu treningu. Pomiar mocy ma w nim dokładność +/- 1%. Dodatkową zaletą jest fakt, że do jazdy w domu nie trzeba zaprzęgać naszego roweru. Interesującą kwestią jest też ustawianie pozycji - można ustawić ją idealnie pod siebie, a dodatkowo bawić się w małe eksperymenty dokonując mikro korekt ustawień. Dopasowanie to zresztą jego duża zaleta - gdy w rodzinie trenuje kilka osób, jedno urządzenie może posłużyć wszystkim, a przestawienie go pomiędzy nimi potrwa tylko moment. Cena Wahoo KICKR Bike to 15 999 złotych, ale osoby nie idące na kompromisy będą z niego zadowolone, ponieważ to najbardziej zaawansowana forma roweru do stacjonarnego treningu.
Polski dystrybutor: probikes.com.pl