Sezon kolarski nabiera tempa. Optymalne przygotowanie do wyścigów oprócz dużej motywacji wymaga także niezbędnych akcesoriów do kontroli treningu. Jednym z nich jest pulsometr. Który warto wybrać?
Pełna kontrola
Pulsometr to urządzenie dla osoby, która lubi mieć kontrolę nad sobą, swoim organizmem, ale i nad czasem, który ma do wykorzystania. Dzięki stosowaniu treningu w odpowiedniej intensywności możemy swobodnie dysponować swoim wachlarzem umiejętności oraz panować nad rozwojem poszczególnych cech motorycznych. Jak jednak wiadomo, żadne urządzenie nie zastąpi wiedzy użytkownika oraz jego doświadczenia. Również pulsometr jest jedynie jedną z wskazówek, która ułatwiają podążanie trudną drogą wiodącą do przygotowania optymalnej formy fizycznej.
Jego największą zaletą jest możliwość kontrolowania intensywności wysiłku, z jaką aktualnie trenujemy. Najczęściej aktualną wartość odnosi się do maksymalnego tętna danego użytkownika oraz do stref treningowych. Te ostatnie można wyznaczyć w odpowiednich testach terenowych lub też w profesjonalnym laboratorium badań wydolnościowych. Odpowiednia kontrola treningu służy nie tylko podnoszeniu formy i dbaniu o trzymanie się odpowiednich zakresów intensywności. Dobrze wykorzystywany pulsometr służyć może również do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, np. poprzez utrzymanie się w indywidualnej strefie maksymalnego spalania tłuszczu. Bieżąca kontrola liczby uderzeń serca służy także osobom zmuszonym z przyczyn zdrowotnych do unikania maksymalnych wysiłków. Pulsometr może informować je o przekroczeniu dozwolonej intensywności treningu.
Mimo wielu zalet, stosowanie pulsometru niesie ze sobą pewne ograniczenia. Na pewno utrudniona jest kontrola treningu o maksymalnej intensywności, szczególnie krótkich i bardzo intensywnych interwałów, podczas których liczba uderzeń serca nie jest w stanie wzrosnąć tak szybko, jak szybko wzrasta generowana moc. W tym przypadku dużo lepiej sprawdza się pomiar mocy, który w połączeniu z pulsometrem staje się idealnym narzędziem treningowym dla kolarzy. Inną wadą pomiaru liczby uderzeń serca jest duża liczba czynników wpływających na jego wartość aktualną - należą do nich m.in. stopień zmęczenia organizmu, spożyta ilość kofeiny, temperatura i ciśnienie powietrza, rodzaj przeprowadzonych w ostatnim okresie jednostek treningowych itp.
Pomimo tych ograniczeń, pulsometr nadal jest jednym z najważniejszych wskaźników aktualnego stanu organizmu. Pomimo spadku jego znaczenia w obliczu treningu opartego o pomiar mocy, wskazania pracy serca nie powinny być ignorowane. Tętno wskazuje nie tylko na intensywność, ale również na aktualny stan całego organizmu oraz zmęczenia jego układów. Opieranie się tylko i wyłącznie o pomiar mocy, w dodatku przy niepełnej wiedzy na temat optymalnego wykorzystania mierników, może prowadzić do przetrenowania i spadku motywacji. Pulsometr możemy również wykorzystywać w innych sportach outdoorowych, co sprzyja jego uniwersalności, także do zastosowań cywilnych.
Co dla kogo?
Obecnie na rynku urządzeń monitorujących pracę serca znajdziemy setki różnorakich modeli, którą różnią się przede wszystkim zakresem funkcjonalności oraz ceną. Ta ostatnia zamyka się w przedziale nawet 25zł (zegarek z dyskontu) do 1600zł (np. najwyższy model Polara).
Wybór modelu zależy więc przede wszystkim od budżetu jaki mamy zamiar nań przeznaczyć oraz od indywidualnych potrzeb treningowych. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z monitorowaniem intensywności ćwiczeń, to niskie modele wiodących producentów będą wystarczającym narzędziem do tego celu. W takim przypadku potrzebne nam będą przede wszystkim dokładne wyświetlanie aktualnego pulsu, możliwość ustawienia kilku stref treningowych, liczba spalonych kalorii czy też wskaźnik procentowego odniesienia bieżącej liczby uderzeń serca do maksymalnej wartości. W przypadku zaawansowanych użytkowników w grę wchodzi możliwość przesyłania danych do oprogramowania komputerowego oraz dalszą analizę szczegółowych parametrów treningowych. Zaawansowane akcesoria oferują również możliwość pomiaru parametrów rowerowych (prędkość, dystans, kadencja itp.), spełniają także funkcję wysokościomierza, termometru oraz personalnego trenera (możliwość wcześniejszego zaprogramowania danej jednostki treningowej).
Jak to działa?
Pulsometr składa się z dwóch podstawowych części: nadajnika, którym jest zakładana na klatkę piersiową opaska oraz odbiornika, którym jest zegarek lub licznik rowerowy. Transmisja danych odbywa się bezprzewodowo, co bywa czasami powodem zakłóceń, gdy w pobliżu znajdzie się podobny nadajnik (np. na starcie maratonu) lub linia wysokiego napięcia. W celu wyeliminowania zakłóceń niektórzy producenci w droższych modelach stosują kodowaną transmisję danych.
Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakłóceń, należy dokładnie wyregulować opaskę nadajnika, utrzymywać ją w czystości a także, przed użyciem nawilżyć skórę lub opaskę. Obecnie baterie w zdecydowanej większości opasek są wymienne, co zmniejsza koszty użytkowania, z drugiej jednak strony, szczególnie w tańszych modelach należy kontrolować stan uszczelki przy baterii, ponieważ jej uszkodzenie bywa częstym źródłem awarii.
Na rynku
Poniżej przedstawiamy wybrane modele pulsometrów dziesięciu producentów. Więcej znajdziecie na stronach bikeKatalog.pl 2012.
BBB Digiboard Puls
Dobrej jakości bezprzewodowy licznik rowerowy przeznaczony dla zaawansowanych. Posiada czytelny wyświetlacz oraz intuicyjną obsługę. Wyposażony w funkcję wyświetlania aktualnego/max/średniego pulsu oraz pomiar zużycia kalorii i możliwość programowania dwóch stref tętna. Kompatybilny z ANT+ i wodoodporny.
Cena: 622PLN
Cateye CC-TR300TW
Bezprzewodowy licznik rowerowy mierzący prędkość i kadencję (za pomocą jednego nadajnika) oraz puls. Monitoruje aktualny/max/średni puls i daje możliwość programowania czterech stref tętna. W pamięci przechowuje ostatnie 14 treningów, a dane wyświetlane są w 3 poziomach. Możliwy montaż na kierownicy standardowej, oversize oraz na mostku.
Cena: 799PLN
Kross V100HR
Bezprzewodowy licznik rowerowy wyposażony również w funkcje monitora pracy serca. Wyświetla aktualny/max/średni puls, a także procentowy wskaźnik maksymalnej wartości pulsu. Pozwala programować dwie strefy tętna i monitorować czas w nich spędzony.
Cena: 449PLN
Maptaq Neo GPS
Niewielkich rozmiarów zegarek (55g) z wbudowanym modułem GPS oraz czujnikiem tętna (HRM 2,4 GHz). Dołączone jest oprogramowanie umożliwiające analizowanie i wprowadzanie danych oraz punktów orientacyjnych w GoogleEarth. Wyświetla aktualny/max/średni puls, a także pozwala na ustalenie czterech stref tętna. Wymienna bateria w pasku.
Cena: 629PLN
Mavic Wintech USB HR
Licznik dostarcza użytkownikowi informacji dotyczących prędkości jazdy, pulsu, kadencji oraz czasu treningu. W urządzenie wbudowane jest USB, co umożliwia bezpośredni przesył danych do specjalnego oprogramowania na CD - Wintech Manager. Monitoruje aktualny/max/średni puls i daje możliwość programowania stref tętna.
Cena: 579PLN
Dystrybutor: Harfa-Harryson
Polar FT1
Pulsometr przeznaczony dla osób trenujących rekreacyjnie, którzy dopiero zaczynają przygodę z pomiarem intensywności treningu. Wyświetla tętno na dużym, łatwym w odczycie monitorku. Wyświetla podsumowanie po każdym treningu. Posiada jeden funkcjonalny przycisk i kodowaną transmisję sygnału tętna, by zapobiec zakłóceniom.
Cena: 210PLN
Polar RS800CX BIKE
Jeden z najbardziej zaawansowanych pulsometrów dostępnych na rynku. Przeznaczony dla wyczynowych kolarzy nie uznających kompromisów w kwestii monitorowania treningu. Monitoruje prędkość, kadencję, puls oraz posiada funkcje wysokościomierza oraz termometru. Pomaga uniknąć przetrenowania lub niedotrenowania dzięki wskazaniu odpowiedniej intensywności treningów po analizie indywidualnych cech użytkownika. W zestawie znajduje się oprogramowanie Polar ProTrainer 5, które umożliwia szczegółową analizę treningów oraz dalsze planowanie procesu treningowego. Używany przez wielu zawodowych kolarzy.
Cena: 1590PLN
Sigma PC 3.11
Podstawowy, funkcjonalny pulsometr dla początkujących. Duży, dwuliniowy wyświetlacz pokazuje czytelnie puls i czas treningu z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy.
Cena: 146PLN
Sigma ROX 9.1
Najbardziej zaawansowany, bezprzewodowy licznik niemieckiego producenta. Monitoruje prędkość, puls (ciekawostką jest wyświetlanie graficznego obrazu stref pulsu), kadencję oraz spełnia funkcje wysokościomierza oraz termometru. Licznik został również wyposażony w pomiar mocy, który działa na podstawie algorytmu i służy pobieżnej ocenie generowanego poziomu watów. Posiada możliwość zgrywania plików oraz ich analizowania w dołączonym oprogramowaniu Sigma Data Center. Wbudowana funkcja Ghost Race pozwala na rywalizację z własnymi rekordami na poszczególnych trasach. Pamięć licznika umożliwia zapisanie do 78h treningu.
Cena: 1099PLN
VDO Z2 PC-link
Wysokiej klasy licznik bezprzewodowy łączący funkcje rowerowe oraz dotyczące pomiaru liczby uderzeń serca. Posiada 3 programowalne strefy treningowe, umożliwia także ustawienie intensywności ćwiczeń według powrotu do określonego poziomu tętna. Wyświetla 5 parametrów jednocześnie. Istnieje również możliwość noszenia na ręce po użyciu specjalnego adaptera. Po zgraniu danych za pomocą kabla USB można analizować dane w specjalnym oprogramowaniu VDO PC-Sport, które kosztuje dodatkowo 198zł.
Cena: 485PLN