Spis treści:
Mamy XXI wiek. Mówiąc o tym, że rozwój technologiczny idzie do przodu to jakby nic nie powiedzieć. Śmiało możemy przyznać, że galopuje (chociaż w przypadku naszego portalu lepszym porównaniem byłoby stwierdzenie, że pędzi jak Tadej Pogacar po kolejne zwycięstwo). Innowacyjne rozwiązania, zmieniające oblicze kolarstwa, stosują producenci rowerów, dzięki czemu możemy ścigać się szybciej. Dzisiaj jednak odejdziemy na chwilę od sprzętu stricte rowerowego i skupimy się na procesorach, rozdzielczościach, transmisji danych i innych z pozoru skomplikowanych zagadnieniach. Na czym powinniśmy skupić naszą uwagę decydując się na zakup kamery rowerowej?
Rozdzieloczość i FPS kamery na rower
Są to najprawdopodobniej dwa parametry, na które większość z nas zwróci uwagę w pierwszej kolejności. Rozdzielczość kamery informuje nas o ilości pikseli, jakie znajdziemy w pojedynczym kadrze filmu, a FPS (ang. frame per second) to liczba klatek (statycznych obrazów) wyświetlanych w ciągu sekundy filmu. W Polsce spotkamy się najczęściej z zapisem kl./s (klatki na sekundę).
Jeszcze do niedawna rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 pikseli) była standardem. Natomiast obecnie w zasadzie każda kamera daje nam możliwość nagrywania filmów w formatach 4K, czyli z czterokrotnie większą ilością pikseli niż w przypadku Full HD. Coraz częściej dostępna jest nawet większa rozdzielczość 5,3K. Trzeba mieć na uwadze to, że ludzkie oko nie jest w sanie dostrzec różnicy pomiędzy tymi formatami, ale taka rejestracja obrazu daje nam więcej możliwości podczas obróbki materiału (nagranie nie straci wysokiej jakości na przykład podczas cyfrowej stabilizacji obrazu) i w dalszym ciągu nasz film będzie wyglądał niesamowicie nawet podczas projekcji na 60” telewizorze.
Ilość klatek, jakie nasza kamera jest w stanie zarejestrować w jedną sekundę, wpływa na płynność wyświetlania ruchomych obrazów. Na film składają się statyczne zdjęcia, które wyświetlane jedno po drugim „oszukują” ludzkie oko tworząc wrażenie ruchu. Filmy kinowe nagrywane są z częstotliwością 24 fps. Tak więc zabierając naszą sympatię na randkę, każdej sekundy oglądamy tak naprawdę 24 osobne zdjęcia. Jest to liczba, która najbardziej naturalnie oddaje wrażenie ruchu. Dobra, skończmy z tym akademickim wykładem.
Wielu z was w tym momencie może spytać: „Po co mi kamera, która posiada możliwość nagrania aż 120 klatek na sekundę, skoro 24 klatki w zupełności wystarczą?”. Tutaj dochodzimy do bardzo ważnej kwestii jakim jest możliwość tworzenia efektów slow motion przez wielu z nas tak uwielbianych. I trudno się dziwić, ponieważ ujęcia w zwolnionym tempie podczas wyglądają bardzo efektownie, szczególnie, kiedy bierzemy pod uwagę rejestrowanie sportów ekstremalnych.
Jak łatwo się domyślić, podczas wyświetlania filmu w zwolnionym tempie potrzeba więcej czasu na odtworzenie danego ujęcia. W tym przypadku nagrywając film ze standardową częstotliwością 24 kl./s po jego wydłużeniu uzyskamy nieprzyjemny dla oka efekt klatkowania, ponieważ program w którym montujemy film nie będzie miał czym wypełnić powstałych w czasie luk. Dlatego z myślą o efektach slow motion kamery dają nam możliwość rejestracji obrazów z coraz to większą częstotliwością FPS. Im więcej klatek tym bardziej będziemy mogli wydłużyć nasz film bez utarty płynności. Rejestracja 60 kl./s w trakcie nagrywania w 5,3K, czy 120 kl./s. w 4K to już dzisiaj standard w topowych urządzeniach. Natomiast nawet ,,gorsze" wartości spokojnie nam wystarczą do zbierania i obróbki amatorskiego materiału filmowego. Jakość obrazu będzie naprawdę zadowalająca.
Bardzo ważnym aspektem w przypadku nagrywania w tak wysokich rozdzielczościach i częstotliwościach jest szybkość transmisji wideo. Warto zwrócić uwagę na procesor oraz czułość przetworników zastosowanych w danej kamerze. Procesor powinien działać z prędkością zapisu min. 60 Mb/s. Dodatkowo nie zapomnijmy o zakupie odpowiedniej karty pamięci, bez której nagranie większej ilości klatek na sekundę będzie niemożliwe. W tym przypadku koniecznym jest zaopatrzenie się w kartę SDXC/SDHC z oznaczeniem klasy 10 lub większej. W innym przypadku po prostu nie nadąży ona z zapisem danych.
Wodoszczelna obudowa i stabilne mocowanie
Jakość wykonania obudowy i możliwości jej montażu to kolejne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przed zakupem warto też sprawdzić czy kamerka jest wodoszczelna. Często przychodzi nam jeździć w deszczu lub po kałużach czy błocie. W takich przypadkach nie możemy dopuścić do bezpośredniego kontaktu urządzenia z wodą. Obecnie większość kamer posiada wodoszczelne, fabryczne obudowy. Kilka z modeli na rynku jest też w pełni wodoszczelnych bez konieczności stosowania żadnej obudowy. Jeśli jednak zdarzy nam się spotkać z takim modelem, który pierwotnie nie jest do tego przystosowany, to w większości przypadków mamy możliwość dokupienia osobnej obudowy oraz specjalnych osłon zabezpieczających. Jednak przy ich zastosowaniu rejestrowany dźwięk znacząco traci na jakości, co dla wielu może być przeszkodą.
Na sposób montażu kamery do roweru warto zwracać uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze powinniśmy być pewni, że kamera nie odczepi się z uchwytu podczas jazdy. Dlatego system montażu powinien być solidny i stabilny. Powinniśmy tym samym posiadać szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o samo miejsce w którym zamontujemy urządzenie. Warto sprawdzić jakie komponenty otrzymamy wraz z zakupem kamery oraz czy w razie potrzeby jesteśmy w stanie osobno dokupić odpowiednie systemy montażu np. na kasku, klatce piersiowej, ramie roweru, kierownicy, czy pod siodełko. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak chcemy rejestrować obraz i z jakiego ujęcia chcemy zebrać zdjęcia z naszych wycieczek rowerowych.
Po drugie warto sprawdzić, czy dany sposób montażu kamery pozwoli na jej przymocowanie np. do gimbala - w przypadku, jeśli nasza kamera nie posiada dobrej stabilizacji obrazu. Najbardziej zaawansowane urządzenia na rynku spokojnie poradzą sobie bez dodatkowej, zewnętrznej stabilizacji obrazu. Niektóre kamery rowerowe redukują drgania (stabilizują obraz) do tego stopnia, że wydaje się, że szlak jest prostszy, niż w rzeczywistości...
Obsługa kamery sportowej na rower
Podczas jazdy ciężko skupiać się na kamerze i ją obsługiwać, dlatego powinna być ona nadzwyczaj prosta i intuicyjna. Funkcje powinno dać się zmienić jednym przyciśnięciem. Wiele kamer posiada ekrany dotykowe, które jednak podczas jazdy nie są zbyt praktyczne. Wielu z nas jeździ w rękawiczkach więc lepszym rozwiązaniem są przyciski, które powinny być duże oraz umieszczone niezbyt blisko siebie. Niektóre kamery posiadają osobne piloty z dodatkowym wyświetlaczem, które ułatwiają obsługę kamery oraz dają nam łatwą możliwość podglądu nagrywanego materiału. Najlepszym rozwiązaniem dla rowerzysty jest zastosowanie w kamerach możliwości wydawania poleceń głosowych. To wygodne rozwiązanie pozwala nam na obsługę kamery bez konieczności odrywania rąk z kierownicy. Niektóre modele kamer mają sterowanie głosowe i to faktycznie nieźle działa, choć dla zaawansowanych riderów naciśnięcie guzika też nie jest dużym problemem...
Funkcje dodatkowe, które ma dobra kamera na rower
Producenci kamer sportowych wraz z wypuszczaniem na rynek nowych modeli doposażają je w wiele ciekawych, dodatkowych funkcji. Są to między innymi moduły GPS dzięki którym możemy umieścić na naszym materiale informacje o naszej lokalizacji, pokonanych przewyższeniach czy przemierzonej trasie. Wi-Fi pozwala nam na szybkie udostępnienie zdjęć czy filmów w internecie, natomiast Bluetooth umożliwi połączenie kamery ze smartfonem. Dodatkowo, do dyspozycji mamy coraz więcej aplikacji mobilnych oraz programów oferowanych przez poszczególne firmy, które ułatwią nam montaż i obróbkę zarejestrowanego materiału. Wszystkie te zaawansowane funkcje są jednak dodatkowym urozmaicaniem i tylko od nas zależy czy tak naprawdę są nam one potrzebne. Należy jednak przyznać, że wiele z nich jest bardzo przydatnych i w znacznym stopniu ułatwią nam obsługę kamery. A niektóre dostarczą nam po prostu jeszcze więcej zabawy i przyjemności podczas jazdy na rowerze. Na koniec sprawdźmy pojemność baterii, jaką ma rozpatrywana przez nas kamerka sportowa na rower. Czas pracy na jednym ładowaniu to ważny parametr, bowiem przy intensywnym użytkowaniu szybko możemy wyzerować się z energii... wtedy dobrą opcją jest posiadanie dodatkowej baterii.
Jaka kamera na rower - co słychać na rynku?
Na rynku dostępnych jest sporo producentów i ciekawych urządzeń, które oferują nam zróżnicowane możliwości rejestrowania filmów i robienia zdjęć. Poniżej przedstawiamy kilka modeli, które są fajnymi przykładami obrazującymi zróżnicowanie pomiędzy kamerami dostępnymi w sprzedaży.
Zaawansowana kamera akcji

- GoPro to jeden z liderów rynku kamer akcji, którego każde kolejne urządzenie wnosi jakość obrazu, stabilizację i dodatkowe funkcje na bardzo wysoki poziom. Wybierając najnowszą odsłonę GoPro Hero możemy być zawsze pewni, że mamy jedno z najlepszych i najnowocześniejszych obecnie urządzeń.
Budżetowa kamera akcji

- Dla osób nie będących pewnymi, czy filmowanie i fotografowanie to jest dziedzina, której chcą się całkowicie oddać dobrym pomysłem może być wybór kamery z segmentu urządzeń budżetowych. To swego rodzaju ,,kopie" GoPro, które nadal oferują niezły poziom działania.
Kamera do vlogowania

- DJI to obecnie drugi - obok GoPro - lider rynku kamer akcji, który ma oczywiście swoje urządzenie do nagrywania ujęć z jazdy, ale ma również ciekawy model do vlogowania. Kamera jest tu zintegrowana z małym gimbalem i wyświetlaczem. Dzięki temu możemy nagrać całkiem profesjonalne ujęcia, na których mówimy do kamery i nie potrzebujemy do tego zewnętrznego operatora.
Kamera 360

- Coraz popularniejszy typ kamer akcji to urządzenia 360, które są w stanie zarejstrować nie tylko nas a trakcie jazdy, ale również to, co znajduje się dookoła. Ciekawy i mocno rozwijający się obecnie segment rynku.