Materiał zawiera treści reklamowe

Samochodowy bagażnik na rowery - jaki wybrać?

Jaki rodzaj bagażnika na rowery wybrać dla naszych potrzeb i co znajdziemy na rynku? Zobacz nasze propozycje bagażników!

Drukuj

Sposobów na przewóz roweru samochodem jest kilka - przyglądamy się najbardziej powszechnym rodzajom bagażników rowerowych. Jaki rodzaj bagażnika wybrać dla naszych potrzeb i co znajdziemy na rynku? Sprawdzamy!

Dla wielu osób zabranie kilku rowerów autem na wakacyjny wyjazd lub weekendowy wypad za miasto wydaje się sporym problemem. Nic bardziej mylnego – na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli bagażników, które w wygodny i bezpieczny sposób pomogą przetransportować nasze „dwa kółka”.  W naszym przeglądzie skupiliśmy się na bagażnikach zewnętrznych, wśród których wyróżnić możemy: dachowe, na tylną klapę lub montowane na hak holowniczy. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które postaramy się wypunktować. Ceny bagażników rozpoczynają się od kilkuset złotych, a ceny najbardziej zaawansowanych modeli to już liczby 4-cyfrowe.

 

 

 

 

Bagażnik rowerowy - jak typ wybrać?

Bagażniki dachowe to jeden z najpopularniejszych sposobów transportu roweru - zapewne ze względu na stosunkowo niskie ceny takiego rozwiązania. Na dachu powinniśmy zmieścić do 5 rowerów. Minusem bagażników montowanych na dach jest zwiększenie oporu powietrza jakie stawia samochód podczas jazdy, co poskutkuje większym spalaniem (nawet do kilku litrów paliwa więcej w zależności od prędkości jazdy i warunków atmosferycznych). Trzeba też pamiętać, że aby zamontować rower na dachu trzeba go podnieść na sporą wysokość, co w przypadku osób słabszych oraz cięższych rowerów może okazać się problematyczne. W trakcie jazdy należy zachować szczególną ostrożność ze względu na powiększoną wysokość samochodu z rowerami na dachu. Znane są przypadki próby wjechania do niskiego garażu wraz z rowerami na dachu lub zawadzenia o parkingowe ograniczniki. Skutki takiego spotkania ze ścianą / słupem mogą być dla naszych rowerów tragiczne w skutkach. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje bagażników dachowych - takie, które łapią rower za ramę oraz typ drugi, gdzie wymagany jest demontaż koła przedniego, a rower montujemy bezpośrednio do widelca (za pomocą osi lub innego systemu),

 

 
 

 

 

Kolejną możliwością z jakiej możemy skorzystać jest bagażnik montowany na tylnej klapie samochodu. Większość modeli bez problemów pomieści od 2 do 4 rowerów. Wadą takich bagażników dla mniej wprawionych użytkowników jest bardziej czasochłonny montaż oraz przede wszystkim ograniczony dostęp do bagażnika w czasie podróży. Może być to kłopotliwe dla osób podróżujących z dziećmi. Do atutów zaliczyć możemy małe rozmiary bagażnika, który po spełnieniu swojego zadania możemy wygodnie przechowywać. Chociaż w wielu samochodach rowery wystają nieco ponad cień aerodynamiczny auta, spalanie nie powinno wzrosnąć tak, jak w przypadku bagażników dachowych.

 

 

 

 

Ostatnią opcją jest bagażnik na hak holowniczy. Większość wiodących producentów posiada po kilka ciekawych modeli z tego segmentu, więc na wybór nie można narzekać - przeszkodą mogą być jedynie wyższe ceny albo brak haka holowniczego w naszym samochodzie. Spalanie samochodu z bagażnikiem na haku utrzyma się na niskim poziomie, bo rowery przewożone są stosunkowo nisko i skryte są w cieniu aerodynamicznym. Z drugiej strony montaż powinien być mniej skomplikowany, a dostęp do bagażnika auta łatwiejszy ze względu na możliwości odchylenia bagażnika.

W każdym z przypadków należy zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu rowerów. Powinniśmy stosować się do zaleceń producentów, co ochroni nasze rowery przed kontaktem z asfaltem w przypadku niepoprawnego montażu.

 

Polecane przez redakcję

 

Thule Epos

Szwedzka marka to niekwestionowany lider rynku bagażników samochodowych, dlatego nie może dziwić, że z wielkim zainteresowaniem przyjęliśmy wieść o premierze ich nowego modelu bagażnika na hak - mowa o modelu Thule Epos, który tuż po premierze trafił do nas na test. Największą nowością w tego bagażnika jest nowa konstrukcja ramion, które to urzekły nas od pierwszego użycia - dają się łatwo dostosować do naszych rowerów, przez co w zapomnienie odchodzi konieczność mozolnego układania rowerów na bagażniku niczym w tetrisie. Na Thule Epos załadunek rowerów jest znacząco ułatwiony, a samo korzystanie z bagażnika po prostu... o wiele bardziej wygodne. Do tego skraca się czas poświęcony na załadunek rowerów i oszczędza nasze nerwy. W nowym modelu zwiększono też odległości pomiędzy rowerami, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia ich powierzchni lakierniczej czy innych zadrapań. Powyższe pozwala też na autonomiczne zdejmowanie rowerów z bagażnika - możemy np. wyciągnąć rower drugi lub trzeci bez konieczności demontażu pierwszego!

Thule Epos może przewozić zarówno rowery elektryczne, jak i rzecz jasna klasyczne - mowa tu o kompatybilności zarówno łap bagażnika, jak i dużej ładowności - maksymalnie na bagażnik możemy załadować 60 kg (po 30 kg na jeden rower) - limity dotyczą zarówno wersji na 2, jak i 3 rowery (czyli w przypadku załadunku 3 rowerów jeden może mieć maksymalnie 20 kg). 

Thule Epos, podobnie jak i jego poprzednicy, również zostawia nam możliwość otwarcia klapy bagażnika, jest łatwo zakładalny i demontowalny, a także pozwala na złożenie do niedużych rozmiarów wygodne przetransportowanie oraz przechowywanie, kiedy nie jest w użyciu.

Ciekawostką tego modelu są też dodatkowe akcesoria - dzięki jednemu z nich (Thule Epos Bike Repair Holder) możemy uczynić z bagażnika stojak serwisowy, na którym przeprowadzimy konieczne czynności serwisowe np. w warunkach przedwyścigowych. 

 

 
  • Maksymalna liczba rowerów 3
  • Ładowność 60 kg
  • Maksymalna masa roweru 30 kg
  • Odległość pomiędzy rowerami 25 cm
  • Transport rowerów z długim rozstawem osi aż do 1350 mm
  • Cena 4999 zł za wersję na 2 rowery oraz 5499 zł za wersję na 3 jednoślady. 
thule.com gdzie kupić?

 

 

 

 

Na kolejnych stronach znajdziecie kilka przykładów bagażników samochodowych - wybraliśmy po jednym z każdego opisywanego typu.

 

 

 

 

Bagażnik dachowy z uchwytem za ramę

Thule ProRide
  • Wysokiej klasy bagażnik dachowy, w którym uchwyt trzyma ramę za dolną rurę. Obsługuje rowery o masie do 20 kg, a poza samą ramą przypina się jeszcze koła. Całość jest stabillna, a także łatwa i szybka w obsłudze. 

Bagażnik dachowy z uchwytem za widelec

Yakima Highspeed
  • Bagażnik dachowy, w którym rower mocuje się ,,na sztywno" przykręcając go do uchwytu za przedni widelec. Do tego tylne koło zapina się opaską. Taki system jest stabilny i umożliwia szybszą jazdę, ale sam montaż trwa dłużej, a do wnętrza auta musi trafić koło. 

 

 

 

Bagażnik na hak

Uebler i21
  • Bagażnik mocowany na hak holowniczy. Pomieści dwa rowery i ma nowoczesny system odchylania, który gwarantuje dostęp do bagażnika samochodu. Uebler i21 jest wyposażony w światła oraz miejsce na tablicę rejestracyjną. Po zdemontowaniu z auta składa się do kompaktowych wymiarów. 

Bagażnik na tylną klapę 

Inter Pack Koliber
  • Prosty w konstrukcji i tani w zakupie bagażnik mocowany do klapy bagażnika. Samo założenie na auto jest czasochłonne, podobnie jak instalacja rowerów, ale wszystko rekompensuje niska cena zakupu. Dobry wybór dla okazjonalnych rozwerzystów.

 

Uchwyt na przyssawki

 

Na rynku widzimy coraz większą ilość uchwytów, które bazują na mocnych przyssawkach - tego typu uchwyty szczególnie sprawdzają się w samochodach bez możliwości montażu belek dachowych, we wszelkiego rodzaju sportowych samochodach, itd. Na rynku dostępne są różne wersje tego typu rozwiązań.