Obowiązkowe wyposażenie roweru i rowerzysty

Bezpieczeństwo rowerzysty: Sprawdzamy aktualne przepisy pod kątem obowiązkowego wyposażenia, które musimy posiadać w trakcie jazdy po drogach publicznych.

Drukuj
Tomasz Makula

Same odblaski oraz dzwonek to już przeszłość, obecne przepisy wymagają nieco innego wyposażenia roweru. Przytaczamy je zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Ministerialne rozporządzenie to jeden dokument, który reguluje, jak powinniśmy być wyposażeni, aby poruszać się po drogach pojazdem zgodnym z przepisami. Nie są to wymagające do spełnienia kryteria.

Jakie wyposażenie musimy posiadać?

Tu wymagania są minimalne. Jesteśmy obowiązani do posiadania światła pozycyjnego z przodu oraz światła pozycyjnego i odblaskowego z tyłu. Światło przednie powinno mieć białą lub jasnożółtą barwę, natomiast tylne pozycyjne - czerwoną. Odblask z tyłu również musi być czerwony i nie może mieć trójkątnego kształtu. Nie ma słowa o zakazie stosowania świateł migających, warto więc z nich korzystać. Z oświetlenia nie jesteśmy zobowiązani korzystać za dnia, ale musimy je mieć i w razie kontroli drogowej wykazać, że w każdej chwili możemy je uruchomić. Obowiązek stosowania oświetlenia mamy jedynie w nocy oraz w sytuacji aury ograniczającej widoczność - np. dużego zamglenia. Poza tym, jesteśmy zobowiązani do posiadania dzwonka lub innego sygnału ostrzegawczego, który nie ma przeraźliwego dźwięku. Ma ostrzegać, a nie straszyć. Ostatnie, co wedle prawa rower posiadać musi, to jeden sprawny hamulec. 

 
 

 

Co można posiadać?

Przepisy dopuszczają stosowanie dodatkowych elementów, które poprawiają naszą widoczność na drodze. W grę wchodzi stosowanie opon z odblaskowym bokiem, odblasków na szprychy oraz na jakiekolwiek inne elementy w bocznej płaszczyźnie koła. Bez obaw używać możemy też odblasków o żółtej barwie w pedałach oraz odblasku białego z przodu. To wszystko pozostaje dozwolone. 

 
 

 

Co warto posiadać?

Większego zakresu regulacje prawne nie obejmują, ale warto sobie zdawać sprawę, że obowiązkowy zestaw wyposażenia roweru, to absolutne minimum na rzecz dobrej widoczności. Prawo nie nakazuje żadnego wyekwipowania samemu rowerzyście, nie ma też mowy o kasku, choć oczywiście my uważamy, że jego stosowanie to konieczność. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo wspomagać też samą widoczność i jeździć w odblaskowych kamizelkach, czy specjalnych pasach i opaskach, które zapewniają dobry odbłysk. Prawo ich nie zabrania, a znacząco podnoszą bezpieczeństwo, polecamy też lekturę naszego artykułu: Jak być widocznym po zmroku? Tam szerzej zgłębiamy temat właściwego wyposażenia i ubioru.