Dolomiti di Brenta Bike, dwa kółka w Trentino

Opis szlaków rowerowych i oferty programu Dolomiti di Brenta Bike

Zwiedzanie Dolomitów na rowerze to coś więcej niż trening w ładnym terenie i komfortowych warunkach. Region Trentino oferuje niezapomniane wrażenie dla wszystkich rowerzystów, którzy się tam pojawiają. Jak można zorganizować wyprawę w Dolomity? Sprawdziliśmy to na własnych nogach!

Majestatyczne trasy
Trasy rowerowe Dolomitach to zdecydowanie jedne z najlepszych miejscówek w Europie. Poszczególne odcinki biegną u podnóży majestatycznego pasma Dolomitów Brenta, położonego w Alpach Wschodnich, i przecinają zachodnie tereny regionu Trentino.

Trasa wytyczona jest pierścieniem oplatającym całe pasmo. Jest ona podzielona na dwa warianty. Pierwszym z nich jest trasa EXPERT, która przeznaczona jest dla bardziej wytrenowanych użytkowników, którym niestraszna jest większa liczba przewyższeń oraz trudności techniczne na trasie. Liczy ona sobie 171km, na których do pokonania mamy 7700m przewyższeń. Rzecz jasna, nie jest ona zaplanowana do jedodniowego pokonania (chociaż może znajdą się tacy śmiałkowie?), ale do rozłożenia na kilka dni. Najwyższym punktem trasy EXPERT jest schronisko Graffer, położone na wysokości 2262m n.p.m. Trasa wiedzie przez podjazdy i doliny znane z wieloetapowego wyścigu Transalp. Podczas niej pokonujemy m.in. Cima Grostè, Monte Spinale, Crozzon di Brenta, Campanil Basso czy Monte Peller.

Szlaki rowerowe biegną pętlą wzdłuż całego pasma Dolomitów BrentaDuża część trasy Country prowadzi po drogach asfaltowych, Fot. Ronny Kiaulehn

Trasa COUNTRY z założenia dedykowana jest rowerzystom, którzy chcą zwiedzić Dolomity bez pokonywania ekstremalnych wzniesień i w łatwiejszym technicznie terenie. Liczy ona sobie 136km, na których do pokonania jest 4600m przewyższeń. Najwyższym punktem jest Passo Campo C. Magno położone na wysokości 1642m n.p.m. Trasa dystansu przeznaczonego dla mniej wytrenowanych rowerzystów również oplata pierścieniem całe pasmo Dolomitów Brenta. Wiedzie jednak po dolinach, wszędzie tam gdzie to możliwe. Liczba wzniesień jest ograniczona do minimum, ale w takim terenie nie sposób uniknąć podjazdów. Są one jednak mniej nachylone niż w wersji EXPERT i charakteryzują się łatwiejszą do pokonania nawierzchnią, w większości szutrem.

 

W wyprawie towarzyszył nam bardzo miły przewodnik Andrea, który był bardzo pomocny w każdej sytuacji

Podczas naszej wycieczki zaskoczyła nas przejrzystość samych tras. Oznakowanie jest znakomite, dzięki czemu nawet osoby z niezbyt dobrą orientacją poradzą sobie z przejechaniem trasy bez dłuższego zatrzymywania się w celu studiowania mapy. Majestatyczne pejzaże górskie, stada krów pasące się na trawiastych zboczach oraz dziesiątki mijanych rowerzystów oraz turystów to codzienność na trasach Dolomiti di Brenta Bike.

(czytaj dalej)

Podobne artykuły