Dolomiti di Brenta Bike, dwa kółka w Trentino

Opis szlaków rowerowych i oferty programu Dolomiti di Brenta Bike

Drukuj

Zwiedzanie Dolomitów na rowerze to coś więcej niż trening w ładnym terenie i komfortowych warunkach. Region Trentino oferuje niezapomniane wrażenie dla wszystkich rowerzystów, którzy się tam pojawiają. Jak można zorganizować wyprawę w Dolomity? Sprawdziliśmy to na własnych nogach!

Majestatyczne trasy
Trasy rowerowe Dolomitach to zdecydowanie jedne z najlepszych miejscówek w Europie. Poszczególne odcinki biegną u podnóży majestatycznego pasma Dolomitów Brenta, położonego w Alpach Wschodnich, i przecinają zachodnie tereny regionu Trentino.

Trasa wytyczona jest pierścieniem oplatającym całe pasmo. Jest ona podzielona na dwa warianty. Pierwszym z nich jest trasa EXPERT, która przeznaczona jest dla bardziej wytrenowanych użytkowników, którym niestraszna jest większa liczba przewyższeń oraz trudności techniczne na trasie. Liczy ona sobie 171km, na których do pokonania mamy 7700m przewyższeń. Rzecz jasna, nie jest ona zaplanowana do jedodniowego pokonania (chociaż może znajdą się tacy śmiałkowie?), ale do rozłożenia na kilka dni. Najwyższym punktem trasy EXPERT jest schronisko Graffer, położone na wysokości 2262m n.p.m. Trasa wiedzie przez podjazdy i doliny znane z wieloetapowego wyścigu Transalp. Podczas niej pokonujemy m.in. Cima Grostè, Monte Spinale, Crozzon di Brenta, Campanil Basso czy Monte Peller.

Szlaki rowerowe biegną pętlą wzdłuż całego pasma Dolomitów BrentaDuża część trasy Country prowadzi po drogach asfaltowych, Fot. Ronny Kiaulehn

Trasa COUNTRY z założenia dedykowana jest rowerzystom, którzy chcą zwiedzić Dolomity bez pokonywania ekstremalnych wzniesień i w łatwiejszym technicznie terenie. Liczy ona sobie 136km, na których do pokonania jest 4600m przewyższeń. Najwyższym punktem jest Passo Campo C. Magno położone na wysokości 1642m n.p.m. Trasa dystansu przeznaczonego dla mniej wytrenowanych rowerzystów również oplata pierścieniem całe pasmo Dolomitów Brenta. Wiedzie jednak po dolinach, wszędzie tam gdzie to możliwe. Liczba wzniesień jest ograniczona do minimum, ale w takim terenie nie sposób uniknąć podjazdów. Są one jednak mniej nachylone niż w wersji EXPERT i charakteryzują się łatwiejszą do pokonania nawierzchnią, w większości szutrem.

 

W wyprawie towarzyszył nam bardzo miły przewodnik Andrea, który był bardzo pomocny w każdej sytuacji

Podczas naszej wycieczki zaskoczyła nas przejrzystość samych tras. Oznakowanie jest znakomite, dzięki czemu nawet osoby z niezbyt dobrą orientacją poradzą sobie z przejechaniem trasy bez dłuższego zatrzymywania się w celu studiowania mapy. Majestatyczne pejzaże górskie, stada krów pasące się na trawiastych zboczach oraz dziesiątki mijanych rowerzystów oraz turystów to codzienność na trasach Dolomiti di Brenta Bike.

 

Nawigacja

Jak wspomnieliśmy, poruszanie się po terenie nie jest trudne jeśli chodzi o orientację, ale warto przed wycieczką zapoznać się z przebiegiem poszczególnych odcinków, przynajmniej z grubsza. Dużym ułatwieniem są szczegółowe mapy z zaznaczonymi szlakami rowerowymi, dostępne w biurach informacji turystycznej i sklepach. Zawierają one dokładne informacje dotyczące tras, wraz z zaznaczoną skalą trudności oraz czasami przejazdu. Na mapach oznaczone są także miejsca, w których ekstremalnych wojaży mogą dokonywać miłośnicy DH czy enduro.

Rowerowe hotele
W programie Dolomiti di Brenta Bike zrzeszone jest aż 95 hoteli z całego regionu. Biorąc udział w programie nastawiają się w dużym stopniu na profesjonalną obsługę rowerzystów, starając się spełnić ich potrzeby. Na wyposażeniu każdego z hotelu znajduje się niewielki serwis rowerowy, w którym możemy dokonać podstawowych napraw sprzętu. Oprócz tego jest też możliwość umycia roweru po zakończonej wycieczce oraz przechowywanie sprzętu w bezpiecznych miejscu, w specjalnie przeznaczonej do tego komórce.

 

 

Podczas naszego pobytu wjeżdżaliśmy samochodem do schroniska Peller na wysokość ok. 2000m n.p.m.


Transport bagażu
Podczas naszej wycieczki możemy również skorzystać z usług transportowania bagażu od hotelu do hotelu. Dzięki temu nie musimy martwić się o walizki, a po przyjeździe na miejsce nasze rzeczy są już w zarezerwowanym przez nas pokoju.

Koszt takiej obsługi wynosi €13 euro za dzień. Obejmuje on odbiór i dowóz naszego bagażu (jedna walizka bez limitu kilogramowego/wymiarowego) pomiędzy hotelami, które biorą udział w programie Dolomiti di Brenta Bike. Możemy go zamówić najpóźniej na dzień wcześniej, do godziny 18. Zazwyczaj jednak warto zaplanować całość wycieczki i takich usług jeszcze przed wyjazdem, dzięki czemu możemy zapomnieć o szczegółach organizacyjnych i skupić się na jeździe.

 

Na trasie można spotkać rowerzystów w każdym wieku, Fot. Ronny Kiaulehn


Bagaż jest odbierany do 10:00 rano każdego dnia i dostarczany do kolejnego hotelu najpóźniej do 15:00 tego samego dnia.

Jeśli nie zamierzamy nocować w hotelu biorącym udział w programie Dolomiti di Brenta Bike, to możemy również skorzystać z odbioru i dowozu bagażu w jednym z siedmiu punktów informacji turystycznej rozsianych po regionie. Więcej informacji odnośnie usługi przewozu bagażu znajdziecie tutaj.

Warto dodać, że w tym roku usługa jest realizowana w terminie od 23. czerwca do 15. sierpnia.

 

Pakiety dla każdego
Formuła Dolomiti di Brenta Bike zakłada, że każdy zainteresowany rowerzysta może dobrać sobie odpowiednią dla siebie formę organizacji podróży. Na stronie znajdziemy odpowiedni fomularz, który pomoże nam wybrać termin wycieczki oraz dalsze szczegóły: wybór trasy Expert lub Country, ilość dni potrzebnych do jej pokonania (od 3-5), możliwość wyboru dodatkowych tras specjalnych typu DH/enduro, wybór początkowego miejsca wyjazdu, dobór hoteli na poszczególne dni, dodatkowe usługi (bagaż, wypożyczenie roweru, przewodnik rowerowy).

 

Niezwykłe krajobrazy Dolomitów zachęcają do poznawania ich na dwóch kołkach, Fot. Ronny Kiaulehn


Wybór podstawowej opcji to koszt ok. 600 euro. Wchodzi w nią: 4-dniowa trasa Expert, 8 noclegów (9 dni całości pobytu) w hotelach ***. Należy do tego doliczyć podróż do Włoch oraz wyżywienie.

Co zabrać
Jeśli chodzi o sprzęt, to dla komfortowej jazdy w terenie polecamy rower MTB z pełnym zawieszeniem. Dobór rozmiaru kół zależy od indywidualnych preferencji, ale najlepiej w naszym odczuciu spisują się 29tki. Jeśli zamierzacie skorzystać z tras downhillowych lub enduro, to oczywiście rowery na mniejszych kołach są jedynym słusznym rozwiązaniem. Dla osób chcących potrenować w nieco mniej wymagającym terenie wystarczy hardtail. Można nim oczywiście wybrać się na cięższe technicznie trasy, ale komfort z całodziennej wyprawy będzie zdecydowanie mniejszy.

 

Hotele zrzeszone w programie Dolomiti di Brenta Bike są przygotowane dla rowerzystów


Oprócz standardowych rzeczy cywilnych, warto podczas jazdy jeździć z plecakiem, szczególnie jeśli przemieszczamy się w terenie. Optymalnym wyborem jest wersja z bukłakiem, do której schowamy niezbędne przedmioty. Polecamy zabrać ze sobą: aparat, mapę (ew. dodatkowo odbiornik GPS), zapasowe ubrania i kurtkę przeciwdeszczową, pożywienie, mini-apteczkę oraz zestaw naprawczy do roweru. W regionie znajduje się bardzo dużo serwisów, z których usług możemy skorzystać, ale na wysokości powyżej 2000m nie spotkaliśmy żadnego. Zawsze więc warto brać ze sobą podstawowe narzędzia i zapasowe gumy/dętki.

 

 

 

Podsumowanie
Skorzystanie z programu Dolomiti di Brenta Bike było dla nas świetną przygodą. Podczas wypadu nie musieliśmy martwić się praktycznie o nic więcej, jak tylko wyborem trasy na kolejny dzień i czerpaniem frajdy z kolejnych pokonywanych kilometrów. Bardzo dobra organizacja gwarantowana przez program Dolomiti di Brenta Bike to coś, z czego warto skorzystać wybierając się w ten rejon Europy. Oferta jest przystępna cenowo, a północne Włochy są w zasięgu dłuższej wycieczki samochodowej czy szybkiego lotu samolotem. Polecamy wszystkim, którzy szukają dobrego miejsca na rowerowy urlop. W Dolomitach naprawdę można fajnie pojeździć na rowerze :).

PORADNIK

1. Transport
Samochód - dojazd z Polski jest wygodny, szczególnie po przekroczeniu granicy z sąsiadami. Trasy liczą sobie mniej więcej: z Wrocławia (przez Niemcy i Austrię) - 1100km, z Warszawy - 1500km (przez Niemcy i Austrię), z Gdańska - 1500km (przez Niemcy i Austrię), z Krakowa i Katowic - 1200km (przez Czechy i Austrię).

Samolot - istnieją dogodne połączenia tanimi liniami lotniczymi z biletami już od 99zł (z bagażem i rowerem) w jedną stronę.

2. Wypożyczenie roweru i samochodu
Sprzęt można wypożyczyć na miejscu. Ceny wahają się w przeliczeniu od 300-600zł za tydzień używania dobrego roweru.

Na miejscu warto także zastanowić się (w przypadku transportu samolotem) nad wynajęciem samochodu. Tutaj ceny wynoszą 1000-1200zł za tydzień użytkowania dużego kombi.

3. Noclegi
Baza hotelowa w regionie jest bardzo duża, rozpiętość jakościowa i cenowa jest ogromna. Przeciętna doba hotelowa z wyżywieniem kosztuje 20-30 euro, podczas gdy koszt campingu wynosi 10 euro za dobę. Dla nieliczących się z kosztami dostępne są także luksusowe hotele SPA.

4. Wyżywienie
Klasyczna pizza w małej restauracji to koszt 5-10 euro, podobnie jak duży talerz makaronu. Bardziej wykwintne dania na bazie soczystych kawałków mięsa kosztują odpowiednio więcej. Na deser warto spróbować włoskich lodów, które są nakładane szpachelką w cenie 1,5 euro za obfitą "gałkę".


Więcej informacji możecie znaleźć na stronie programu Dolomiti di Brenta Bike (j. angielski), dostępnej tutaj.

Fot.: Maciej Łuczycki
Info ang.: www.dolomitibrentabike.it/lang/EN/
Info pol.: www.visittrentino.it