Campy Tech Lab

Elektroniczna grupa z Włoch!

Drukuj

Jakby zacząć tę historię... Zapewne nie wiecie, ale Campagnolo w tajemnicy opatentowało elektronicznie sterowany napęd szosowy już w roku 1996.

Prototypy zaś istniały już w sezonie 1994. W roku 2000, 10 zestawów testowali podobno zawodnicy włoscy, m.in. podczas Giro d’Italia U-23, a w peletonie profesjonalnym grupa zadebiutowała w 2003. Kolejny wariant dziennikarze wypatrzyli w 2005. Potem zaś zapadła cisza...

Aż do oficjalnej prezentacji trasy Giro d’Italia z przyszłego sezonu, gdy nieoczekiwanie Campagnolo obwieściło, że hiszpańska ekipa Movistar będzie pierwszą i jedyną grupą profesjonalną, która będzie używać elektronicznego napędu Campy w przyszłym sezonie. Dlatego też na prezentacji pojawił się rower Pinarello w nią wyposażony - to ta marka zastąpi w kolejnych trzech latach Cervelo jako oficjalny rowerowy partner wyścigu. Na takich samych rowerach będzie się ścigał Movistar, zanim sprzęt trafi do oficjalnej sprzedaży.



O nowym osprzęcie da się powiedzieć kilka rzeczy, ale jedna z nich nie spodoba się na pewno fanom Campagnolo - zestaw pod względem konsytrukcyjnym bardzo przypomina Di2 Shimano. Ta sama jest zasada działania, z manetkami połączonymi przewodami z przerzutkami i akumulatorem przykręconym centralnie do ramy (w okolicach koszyka na bidon). Oczywiście są też różnice, bo wspomniane manetki, kryjące się od strony wewnętrznej obudów łap, przypominają bardziej klasyczne dźwignie niż przyciski Shimano. Warto też podkreślić podobieństwo do rozwiązań, jakie mogliśmy zobaczyć już kiedyś w prototypach. Tym samym pojawia się pytanie, dlaczego tyle czasu zajęło Włochom opracowanie gotowego produktu?

 

 

Elektryczna Campa na żywo podczas prezentacji Giro d'Italia


Nowa grupa nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, na razie na komponentach widnieją napisy Campy Tech Lab. Jest to specjalna jednostka rozwojowa Campagnolo, zajmująca się tworzeniem nowych produktów. Na razie Campagnolo jest bardzo oszczędne pod względem zdradzania szczegółow technicznych sprzętu, wiadomo tyle, że z tyłu zastosowano 11 przełożeń. Podobno grupa kryje w sobie dodatkowe niespodzianki...

 

 

 



Wspomniany Tech Lab to ekipa specjalistów stojąca za wszystkimi ostatnio wynalazkami Campagnolo. Campa zdecydowała się w końcu na uchylenie rąbka tejmnicy, a prezentacja grupy to tylko jedna z metod. Inna to seria filmów, które znalazły się na stronie firmowej (zakładka Tech Lab), jak i na kanałach Campagnolo na Youtube, jak i Vimeo. Dzięki nim można się zapoznać z najciekawszymi technologiami Włochów.

Info: www.campagnolo.com
Dystrybutor: www.wertykal.com
Fot.: Sirotti