Gripy Ergon

Drukuj

Ergonomiczne chwyty Ergona wciąż nie są w naszym kraju zbyt popularne, chociaż spotkać je coraz łatwiej, także na wyścigach. Co takiego jest w nich, że przekonują do siebie coraz większą liczbę rowerzystów?

Siodło to poważna sprawa, której nie wolno zaniedbać - o tym wie każdy rowerzysta, nawet początkujący. Kwestia drugiego, wcale nie mniej ważnego punktu podparcia jest jednak wciąż, zbyt często i niesłusznie, odsuwana na dalszy plan. Niemiecki Ergon twierdzi, że znalazł receptę na zdrętwiałe i obolałe dłonie. Według producenta oraz sporej już ilości zadowolonych użytkowników, te anatomiczne gripy pozwalają na znacznie wygodniejsze, bardziej dopasowane do naszego ciała, ułożenie dłoni. Po pierwsze, w porównaniu do klasycznych chwytów, część dłoni bliższa nadgarstkowi jest podparta o charakterystyczną wypukłość produktów Ergona, znajduje się także sporo wyżej, dzięki czemu kąt tworzony przez dłoń i ramię jest znacznie łagodniejszy. Po drugie zwiększa się powierzchnia kontaktu dłoń - chwyt - z 60% przy klasycznym gripie, rośnie aż do 100% w przypadku Ergona, minimalizując w ten sposób nacisk punktowy.

GX1 i GX2


W tej chwili gripy Ergona podzielone zostały na dwie, zasadnicze grupy - lżejszą, wyścigową serię GX oraz komfortową grupę chwytów GP/GC/GR. W GX zmniejszono wagę stosując lżejszą gumę, zmieniono i ograniczono powierzchnię “skrzydełka”, a także zmniejszono średnicę części środkowej. Ponadto chwyt został zoptymalizowanych pod kątem szybkich zmian pozycji na kierownicy. GX1 pozbawiony jest jest rogów, GX2 takowe posiada. Są to średniej długości 3-palcowe rogi, z rdzeniem wykonanym z kutego aluminium. Co ciekawe, kąt rogu może być regulowany niezależnie od kąta chwytu. W chwili obecnej obydwie wersje występują w jednej, czarnej wersji kolorystycznej, ale już niedługo do sprzedaży trafi biała, limitowana odmiana.

 

 

GP1


Produkty drugiej, mniej wyścigowej serii, zostały podzielone na następujące modele: pozbawiony rogów GP1, GC2 z małymi rogami, GR2 ze średniej długości, 3-palcowym rogiem oraz GC3 z olbrzymim, ergonomicznym rogiem, wyposażonym dodatkowo w gumowe wstawki. Wszystkie te modele dostępne są w dwóch odmianach, S i L, dostosowanych do wielkości naszych dłoni. Jeden z najbardziej popularnych modeli z tej gamy - GR2, doczekał się w tym roku liftingu. Poprawiono kształt, zmieniono zacisk, a fragmenty zintegrowanych rogów pokryto przyczepną gumą. Nowe GR2 dostępne będą w trzech odmianach: zwykłej, lekkiej Leichtbau, oraz jeszcze mocniej odchudzonej Leichtbau Carbon, wyposażonej w karbonowe rogi. Ta ostatnia odmiana wyróżniać się będzie zapewne także wysoką ceną, gdyż producent informuje, że karbonowe elementy powstają ręcznie, a ograniczone możliwości produkcyjne oznaczają, że dziennie powstać może zaledwie 18 kompletów.

 

 

GR2 i GR2 Magnesium


Ergonomiczne dopasowanie rowerów do korzystających z nich kolarzy, to główna misja firmy Ergon, nie powinna zatem dziwić obecność w ofercie narzędzia TP1, pozwalającego na ustawienie bloków w butach z niezwykłą precyzją. TP1 jest podstawką, na której namalowana została siatka. Po umieszczeniu bloków w wyznaczonym miejscu, w łatwy sposób możemy ustawić ich pożądaną pozycję. Do tej pory TP1 kompatybilny był jedynie z blokami SPD, ale od tego roku w ofercie pojawią się aż trzy nowe odmiany: dla bloków Look Keo, Shimano SPD-SL oraz Crank Brothers. Ponadto, Ergon, poza gripami, oferuje także plecaki z bukłakami oraz rękawiczki, które podobno zostały specjalnie dopasowane do firmowych gripów.

 


Niemiecki producent chwali się także, że przygotowując swoją ofertę na nowy sezon, stworzył program GreenLab, którego celem jest dążenie do zmniejszania uciążliwości i wpływu na środowisko. Pierwszym efektem jest powstanie nowych opakowań, które nie tylko korzystają z mniejszej o 40% ilości materiału, ale także wykorzystują papier (głównie jest to papier poddany już recyklingowi), w przeciwieństwie do starych opakowań, które korzystały z trzech różnych składników, co znacznie komplikowało ich późniejszą obróbkę. Nowe opakowania uformowane zostały w trzech wymiarach, a ich wizualna oraz techniczna strona zostały już docenione - zdobyły nagrodę German DesignPlus.

 

 


Kolejnym ekologicznym pomysłem "GreenLab" jest GP1 BioKork, a więc chwyt wykonany z korka, pochodzącego z odnawialnych i ekologicznych upraw drzew w Portugalii. Wnętrze gripa wykorzystuje naturalne włókna Biowert, a gumowa wstawka na dłoń wykonana została przy użyciu oleju roślinnego, zamiast mineralnego. Aluminiowy zacisk jest natomiast w 100% przetwarzalny. Program "GreenLab" ma być rozwijany, a ekologiczne rozwiązania, w przyszłości, znajdziemy także w innych produktach firmy.

Info: www.ergon-bike.com
Dystrybutor: www.bikeman.pl