Rękawiczki

Co włożyć na ręce

Drukuj

Nowy sezon to dobry czas, by, nawet mając pełne wyposażenie, sprawić sobie coś nowego :-). Rękawiczki rowerowe to komfort, styl i bezpieczeństwo w jednym.

Nowy sezon to dobry czas, by, nawet mając pełne wyposażenie, sprawić sobie coś nowego :-). Rękawiczki rowerowe to komfort, styl i bezpieczeństwo w jednym.Relatywnie niewielki koszt sprawia, że można zmieniać je często jak… rękawiczki.

Żelem w odciski
Kilkugodzinna wycieczka czy nawet krótka przejażdżka po parku mogą, choć oczywiście nie muszą, być męczące dla dłoni. Zmiany przełożeń, hamowanie, do tego przejęcie części ciężaru ciała to wystarczające powody, by w czasie jazdy dłonie chronić przed otarciami. Aby dodatkowo zwiększyć komfort jazdy, producenci stosują różnorakie udogodnienia. Zazwyczaj są to żelowe wkładki, redukujące ucisk i amortyzujące niewielkie drgania. Niektóre modele są oprócz tego szyte w taki sposób, by szwy omijały najbardziej wrażliwe miejsca. Aby dłoń czuła się w rękawiczce jeszcze lepiej, stosowane są nowoczesne, aktywne materiały, których zadaniem jest odprowadzać wilgoć. Z kolei by zapobiec ślizganiu się rąk na kierownicy, manetkach i klamkach hamulcowych, w miejscach styku wszyte lub przyklejone są gumowe inserty. Do pełni szczęścia i „rękawiczki idealnej” brakuje jeszcze dwóch elementów: frotki, którą możemy ocierać strudzone czoło zroszone potem oraz wzmocnienia między kciukiem i palcem wskazującym. Jego brak wyraźnie skraca żywotność rękawiczki, co szczególnie boleśnie odczuwają właściciele manetek obrotowych, które skutecznie targają niezabezpieczony dodatkowo materiał.

Długie nawet latem!
Zapoczątkowany przez zawodników cross-country trend jazdy w rękawiczkach z długimi palcami nawet w upalne dni wydaje się być bardzo rozsądny, przynajmniej w rowerze mtb. Szosowy „baranek” daje dużo lepsze podparcie niż prosta kierownica mtb, mniej jest hamowań i zmian przełożeń. Do tego korkowa owijka przyjemnie amortyzuje drgania i jest bardziej przyczepna od gumowych chwytów. Rower górski lub trekkingowy to jedna, maksymalnie dwie możliwości chwytu, do tego inna pozycja, a przede wszystkim dochodzą trudniejsze warunki, np. błoto i kurz. Dlatego też tak potrzebne są długie palce, które zdecydowanie poprawiają uchwyt oraz kontrolę dźwigni hamulca. Pytanie, czy w takich rękawiczkach nie jest bardziej gorąco niż w wersji klasycznej? Pisząc „nie” po prostu bym skłamał. Ale z drugiej strony nie powodują dyskomfortu na tyle dużego, by rezygnować ze wspomnianych wyżej zalet. Warto w tym momencie zaznaczyć, że rękawiczek z długimi palcami jest wiele rodzajów: od lekkich, „racingowych” po cięższe, wzmacniane neoprenem, grubszym materiałem lub kevlarem czy też innego rodzaju tworzywem. Te polecane są nie tylko miłośnikom sportów grawitacyjnych, ale przede wszystkim fanom Enduro, All Mountain oraz jazdy dzikim szlakami (innymi słowy targania się po krzaczorach, gdzie liście i gałęzie uderzają i drapią dłonie). Istnieją, choć są rzadko spotykane, wersje przejściowe: z kciukiem i palcem wskazującym długimi i pozostałymi krótkimi.

Poniżej przedstawiamy przegląd rękawiczek wybranych z bikeKatalog.pl. Staraliśmy się przedstawić możliwie dużą różnorodność modeli i typów.

 

Accent Comfort


Klasyczne rękawiczki rowerowe w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Wierzch z lycry, spód z przyczepnej i miękkiej skóry Serino. Dodatkowo wyściełane dla podniesienia komfortu. Na kciuku frotka. Dostępne dwie wersje kolorystyczne: czarna i czerwona, obie z elementami odblaskowymi.
Cena: 31,9PLN
Dystrybutor: Velo

 

 

 

Adidas Response


Damska wersja uznanego modelu Adidasa, uwzględniająca inny kształt kobiecej dłoni. Wierzchnia część wykonana jest z dobrze „oddychającego” materiału ClimaCool, dodatkowo „odchudzonego” po zewnętrznej stronie dłoni jeszcze bardziej przewiewną tkaniną. Spód wykonany z miękkiej skóry z amortyzującymi wkładkami żelowymi. Na kciuku obowiązkowo frotka.
Cena: 95PLN
Dystrybutor: Harfa-Harryson

 

 

 

 

 

 

BBB Profit BBW-15


Klasyczne rękawiczki rowerowe (spód miękka skóra, wierzch lycra), za to wyposażone w przydatny „patent” ułatwiający zdejmowanie. Między palcami zamocowano niewielkie pętelki, które ciągniemy drugą ręką. Rozwiązanie proste i wygodne acz rzadko stosowane. Na kciuku oczywiście frotka.
Cena: 53PLN
Dystrybutor: Harfa-Harryson

 

 

 

 

 

 

Chiba Kevlar Pro


Ciekawy model, wykonany z większej ilości materiałów. Na wierzchniej części obok lycry znalazł się neopren i kevlar, wzmacniający także rejon kciuka i palca wskazującego. Także w tym modelu zastosowano ułatwiające ściąganie pętelki. W spodniej części zastosowano żelowe inserty amortyzujące drgania.
Cena: 87PLN
Dystrybutor: Rower+Sport

 

 

 

 

 

 

Earth Works Analog


Pełne, uniwersalne rękawiczki do zastosowań od XC po AM. Wokół nadgarstka neoprenowy kołnierz, kciuk i palec wskazujący wzmocnione odpornym na przetarcie materiałem.
Cena: 89PLN
Dystrybutor: 7anna

 

 

 

 

Futura Trendy Kevlar


Klasyczne krótkie rękawiczki rowerowe w nowoczesnym wydaniu. Zastosowanie kevlaru w kluczowych miejscach zdecydowanie wzmacnia ochronę dłoni. Duża frotka do ocierania potu z czoła, dodatkowy element odblaskowy. Między palcami wszyte tasiemki ułatwiające zdejmowanie.
Cena: 49,9PLN
Dystrybutor: AMP Bike

 

 

 

 

 

Northwave Skeleton


Wypromowane prze Gunn – Ritę Dahle stroje NW o nietypowym designie zdobyły w ostatnich latach sporą popularność. Rękawiczki „szkieletor” są często spotykanym elementem wyposażenia maratończyków. Wokół nadgarstka neoprenowy „kołnierz”, kciuk i palec wskazujący dodatkowo wzmocnione. Na wierzchniej i spodniej części przyklejony charakterystyczny motyw szkieletu.
Cena: 109PLN
Dystrybutor: bikershop

 

 

 

 

 

Pro Mission


Krótkie rękawiczki rowerowe wykonane z kilku rodzajów materiałów. Na kciuku duży panel frotte. Spodnia część z dwoma dużymi elementami amortyzującymi, co jest kolejnym, często spotykanym sposobem poprawiania komfortu jazdy.
Cena: 52PLN
Dystrybutor: R&P Pawlak

 

 

 


SixSixOne Comp


Rękawiczki z długimi palcami przenaczone do „cięższych” odmian kolarstwa. Łączą w sobie dobrą wentylację (dwa palce z bardziej przewiewnego materiału) z solidną ochroną (nakładki z tworzywa, wierzchnia część dłoni z pokrewnego neoprenowi Airprenu). Spód z miękkiej i przyjemnej w dotyku skóry.
Cena: 80PLN
Dystrybutor: Rower+Sport

 

 

 

Trek Modulator XC


Lekkie i przewiewne rękawiczki przeznaczone do cross – country i maratonu. Mimo długich palców są dobrze wentylowane dzięki przemyślanej konstrukcji (otwory wentylacyjne) i zastosowanym materiałom. Choć są cienkie, w kluczowych miejscach (końce palców, wewnętrzna część kciuka i palca wskazującego) zastosowano wzmocnienia. Na spodniej części amortyzująca nakładka a na końcach palców elementy antypoślizgowe.
Cena: 99PLN
Dystrybutor: S.S.C

 

 

TSG Duble Grab


Cięższe rękawiczki do grawitacyjnych odmian kolarstwa. Wierzch wykonany z wzmacnianego kevlarem materiału, spód z miękkiej, przyjemnej w dotyku skóry. Na spodzie dodatkowe elementy antypoślizgowe dla zwiększenia kontroli.
Cena: 109PLN
Dystrybutor: Ar-mar

 

 

 

 

Ziener Colt Gel


Rękawiczki na największe upały. Wierzchnia część dla poprawienia wentylacji posiada duże elementy wykonane z lekkiej, przewiewnej siatki. Na kciuki frotka. Spodnia część zaopatrzona w żelowe wkładki pochłaniające mikrodrgania. Między palcami tasiemki ułatwiające zdejmowanie.
Cena: 89PLN
Dystrybutor: Bikeman