Premierowa grupa Shimano CUES: to rewolucja!

Poznaj premierowe grupy osprzętu Shimano CUES na 9 / 10 / 11 biegów, które są dedykowane do rowerów rekreacyjnych – od entry-level do średniej półki (MTB / Cross / Trekking / Urban).

Drukuj

Napędy Shimano CUES to grupy dedykowane dla szerokiego grona użytkowników – od początkujących aż po średnio-zaawansowanych – które mają pasować do rowerów typu MTB, Trekking, czy Cross. Istotną kwestią jest też znaczne uproszczenie wyboru i standaryzacja niektórych części. Poznajcie szczegóły!

Bez wątpienia najbardziej gorące premiery dotyczą topowych grup osprzętu, ale fakty są takie, że końmi pociągowymi sprzedaży i całej branży rowerowej są najtańsze części oraz te ze średniej półki. Właśnie w tych segmentach Shimano dokonało rewolucji poprzez wprowadzenie na rynek napędów CUES. Ich premiera oznacza, że wkrótce z rynku powinny znikać komponenty takie jak: Altus, Acera, Alivio czy Deore w wariantach na 9, 10 i 11 biegów. Cues będzie bowiem występował w opcji na 9, 10 i 11 biegów, a także w opcjach na 1 lub 2 blaty z przodu, czyli znikają w ogóle korby 3x. Nowe komponenty będą pasowały do rowerów górskich, trekkingowych, crossowych, fitness, urban i innych podobnych jednośladów z prostą kierownicą, również elektryków. CUES to jednak nie zwyczajna, kolejna premiera, gdzie do kolekcji wchodzi nowy osprzęt. Jest to bowiem jednocześnie zmiana podejścia do standaryzacji osprzętu, a jednocześnie uproszczenie systemów napędowych. To sprawi, że wybór będzie łatwiejszy dla zwykłych klientów, ale ma też poprawić dostępność części w sklepach i serwisach rowerowych. Wszystko dzięki temu, że część z komponentów będzie wspólna, więc łatwiej będzie się zatowarować. Przykładem może być łańcuch – identyczny dla CUESa na 9, 10 i 11 biegów, czy choćby przerzutka tylna pod jeden blat z przodu, która będzie taka sama dla wersji 9 i 10 biegowej. Ciekawy krok i ruch, choć to oczywiście nie wszystko. Poznajcie wszystkie filary całej idei i detale komponentów Shimano CUES.

 

 

Wytrzymałość i łatwość zmiany biegów

Istotnym filarem nowych napędów jest dostosowanie ich do potrzeb zwykłych użytkowników, którzy często nie wiedzą, jak prawidłowo operować manetkami, jak dbać o rower itd. Cały CUES został więc zaprojektowany od zera zgodnie z ideą stworzenia komponentów trwałych, łatwych w obsłudze i dobrze zmieniających biegi pod obciążeniem. Największy wpływ mają na te aspekty kasety, zębatki i łańcuchy. Dlatego zastosowano tu technologię Linkglide, która cechuje się wyższą odpornością na przebiegi oraz doskonałą kulturą pracy. Zębatki kaset są nieco grubsze i wyższe, a łańcuchy grubsze. To wszystko sprawia, że – niezależnie czy mamy e-bike’a, który bardziej zużywa napęd, czy rower do miasta i nie potrafimy delikatnie zmieniać biegów, czy amatorsko katujemy MTB po lesie – napęd ma działać dobrze, pozwalać na zmiany pod obciążeniem oraz wykazywać wyższą trwałość, niż obecne komponenty będące na rynku z patentem HyperGlide+. 

 

 

Standaryzacja części

Kolejny filar grupy CUES (Create Unique ExperienceS) to standaryzacja niektórych komponentów i części, o której pisaliśmy już nieco wcześniej. Przykładem jest choćby jeden wspólny łańcuch, ale też to, że jedna przerzutka ma być wystarczająca do szerokiego spektrum kolarskich dyscyplin (różnych typów rowerów). Koniec końców chodzi o to, aby sklepy mogły się łatwiej zatowarować, aby pokryć zapotrzebowanie różnych klientów, jak również, aby początkujący rowerzysta z łatwością wiedział, którą cześć wybrać dla siebie. Pewnie wielu klientów drażniło, że dotychczas jakaś grupa pod identyczną nazwą miała osobną wersję pod MTB i osobną do trekkingów. Teraz ma być łatwiej. 

 
 

 

Shimano CUES U8000

Seria CUES U8000 to komponenty przeznaczone głównie do rowerów trekkingowych, miejskich i crossowych. Są tu dwie opcje - 1x11 i 2x11. Zestaw 2x11 tworzy szeroki zakres przełożeń i będzie idealny, gdy wycieczkowo jeździmy po trasach obfitujących w podjazdy. Do grupy 2x11 odpowiednia jest tylna przerzutka RD-U8020. Jest to nowoczesny konstrukcyjnie komponent stworzony w technologii Shadow RD. Do zestawu pasuje kaseta o szerokiej rozpiętości przełożeń posiadająca zakres 11-45. Z kolei dla osób, które preferują wariant 1x11 odpowiednia będzie podobna technologicznie przerzutka RD-U8000 (tu jednak mamy Shadow RD+ ze sprzęgłem) współpracująca z kasetą 11-50. Kombinacja przełożeń jest typowa dla trekkingów i crossów – do 2x11 mamy mechanizm z tarczami 46/32, natomiast do 1x11 są dwie opcje wielkości zębatki przedniej 40T i 42T.

 

Shimano CUES U6000

Seria CUES U6000 to komponenty dedykowane do różnych rowerów – zarówno MTB, jak i trekkingów, crossów, czy urban. U6000 zawiera dużą ilość możliwych kombinacji, bowiem można wybierać między napędami 2x11, 2x10, 1x11 oraz 1x10. Prostota CUESa polega jednak na tym, że część komponentów jest wspólna. Przykładowo dla napędów 1x przerzutki są tu standardowe, czyli dla opcji 1x10 i 1x11 tylna przerzutka jest identyczna.

 

 

Numerycznie wygląda to następująco. Do grup 2x11 mamy tylną przerzutkę RD-U6020-11, natomiast do grup 2x10 RD-U6020-10. Z kolei przerzutka RD-6000 będzie pasowała do napędów 1x10 i 1x11. Warto dodać, że tu również mamy technologię Shadow RD+, czyli przerzutki mają najnowocześniejszą budowę, jakiej używa Shimano oraz sprzęgło w standardzie. Do tego wszystkie manetki w CUES U6000 (w U8000 zresztą też) to Rapidfire Plus z technologią 2-Way Release, czyli górną dźwignię można obsługiwać zarówno kciukiem, jak i palcem wskazującym.

 

Ponieważ grupa 6000 ma obsłużyć zarówno MTB, jak i trekkingi itp. to mechanizm korbowy (te same ramiona) dostępne są z małymi tarczami 30T i 32T oraz dużymi 40T i 42T. Te zębatki współpracują z kasetą 11-50 w grupie 1x11 oraz 11-48 w opcji 1x10. Z kolei do napędów dwurzędowych w opcji 2x11 dedykowana jest kaseta 11-45 oraz 11-39 przy napędzie 2x10. Kombinacje zębatek w korbach dwublatowych to 40/26 i 46/30 dla trekkingów i crossów oraz 36/22 pod MTB.

 
 

 

Shimano CUES U4000

Podstawową grupą jest CUES U4000, która występuje w opcji 1x9 i 2x9. Seria 4000 prezentuje nieco bardziej ubogi poziom zaawansowania, co widać choćby po braku sprzęgła w przerzutce. Do wyboru będą dwie manetki tylne – bardziej zaawansowane SL-U4010-9R Rapidfire Plus i 2-Way Release oraz tańsza SL-U4000-9R bez 2-Way Release. Podobnie sprawa wygląda w przypadku przerzutek tylnych pod system 2x9 – mamy 2 poziomy tylnej przerzutki, które można ze sobą stosować zamiennie (RD-U4020 i RD-U3020). Obie działają pod dwa blaty. Dostępne opcje przełożeń to 36/22 pod MTB, a także 40/26 i 46/30 do trekkingów itp. rowerów. Do 2x9 przygotowano kasetę 11-36T. Z kolei do grupy 1x9 stosuje się przerzutkę tylną RD-U4000 oraz kasety 11-41 lub 11-46. Mechanizmy korbowe mają zębatki 30T i 32T do rowerów górskich oraz 40T i 42T do crossów, trekkingów itp. 

 

Zdajemy sobie sprawę, że czytając nasz artykuł o uproszczeniu, które wnosi CUES można złapać się za głowę na wyobrażenie ilości kombinacji. Prawda jednak jest taka, że faktycznie liczbowo komponentów robi się mniej… chodzą też plotki, że być może podobna rewolucja wkrótce czeka grupy szosowe będące poniżej Shimano 105, kto wie?

 

Podsumowanie najważniejszych cech

  • Shimano CUES U8000:  2x11 i 1x11 – Trekking/Cross/Urban, przerzutki tylne 1x ze sprzęgłem
  • Shimano CUES U6000:  2x11, 1x11, 2x10 i 1x10 – MTB/Trekking/Cross/Urban, przerzutki tylne 1x ze sprzęgłem
  • Shimano CUES U4000: 2x9 i 1x9 – MTB/Trekking/Cross/Urban, brak sprzęgła w przerzutkach tylnych

 

Nie wspominaliśmy jeszcze o przerzutkach przednich, które oczywiście występują w różnych wariantach mocowania, jak również o hamulcach, czy piastach. Wszystkie te komponenty są oczywiście dostępne do odpowiednich poziomów CUESa. Często są to produkty pozagrupowe, które są po prostu dedykowane i zalecane do konkretnej grupy oraz zastosowania. 

 

Strona internetowa: bike.shimano.com

Lepszy ogląd kompatybilności komponentów pokazuje ta strona: si.shimano.com