Poznajcie polską manufakturę Antidote Bikes!

Przyglądamy się marce Antidote Bikes - manufakturze rowerowej z Krakowa ukierunkowanej na budowanie grawitacyjnych MTB.

Drukuj
Antidote

Antidote Bikes wśród koneserów unikalnych rowerów MTB o zjazdowym zacięciu jest marką znaną i cenioną - głównie za unikalność rozwiązań i fakt budowania ich rowerów w Polsce. Postanowiliśmy przybliżyć Wam więcej detali o tym krakowskim brandzie.

Poszukując roweru dla siebie możesz pokonać cały świat, przynajmniej w odniesieniu do jego pochodzenia. Najprawdopodobniej Twój rower będzie „obieżyświatem” którego konstrukcja, myśl technologiczna i wykonanie będzie faktycznie dziełem wielu autorów z najróżniejszych szerokości geograficznych. Ponieważ wiadomo, że komponenty rowerowe produkowane są głównie na Tajwanie i w Chinach, warto byłoby jednak odnaleźć złoty środek i przyznać przynajmniej jednej części pozycję lidera o wyraźnym pochodzeniu. Najlepiej taki który najbardziej wpływa na  charakter i właściwości roweru. Tak też zwykło się traktować rowerową ramę. Istotnie - to rama łączy wszystkie pozostałe części i decyduje o ogólnym charakterze roweru determinowanym przez geometrię. Mało tego, wiele współczesnych rowerów posiada również pełne zawieszenie, a to kolejny powód by traktować ramę jako element szczególny i serce całej konstrukcji.

Niestety również w tym przypadku potrafi być ona w rzeczywistości zlepkiem zarówno idei jak samych elementów konstrukcyjnych. Owszem, niejednokrotnie niekwestionowanym dziełem inżynierii, ale również efektem procesu, w którym umysł designera i linię pilotażową fabryki potrafi oddzielać nawet kilkanaście tysięcy kilometrów.

 

 

 

 

Projektowanie i produkcja na miejscu

Tymczasem w Polsce, a dokładnie w Krakowie powstają produkty, których realizacja w całości zamknięta jest pod jednym dachem manufaktury. Produkty wytwarzane ręcznie przez ich autorów, którzy są zarówno wizjonerami, rzemieślnikami oraz kontrolerami jakości. Mowa o Antidote Bikes - marce, która zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem ram, głównie do dyscyplin grawitacyjnych. Co ważne obecna produkcja odbywa się wyłącznie na bazie włókien węglowych i samodzielnie obrabianego lotniczego aluminium, a firma reprezentuje bardzo wysokie know-how, stosując własną metodologię wytwarzania. Oprócz tego wdrożyła własny samodzielnie opracowany materiał (połączenie włókien węglowych i vectranu) oraz opatentowane systemy zawieszenia, zaprojektowane do wymogów konkretnej dyscypliny i tworzące nierozerwalną całość z konstrukcją.

 

 
 

 

 

Antidote Bikes posiada obecnie w ofercie dwa modele: Carbonjack przeznaczony jest do enduro, a Darkmatter zorientowany został na wyścigi zjazdowe. Oba modele toczą się na kołach 29'' i pracują na opracowanych przez Antidote platformach zawieszenia: FDS (floating damping system), który gwarantować ma aktywność na zjazdach i efektywność napędzania dla enduro oraz NOSTER KINETICS  zorientowany na maksymalną wydajność zjazdową. Warto zwrócić uwagę że NOSTER KINETICS to układ zawieszenia typu high pivot z rolką łancucha, który firma wprowadziła kilka lat przed obecną falą popularności rozwiązania.

Rowery Antidote zdecydowanie nie należą do maszyn budżetowych, ponieważ cena samej ramy Carbonjack zaczyna się d 3999 EUR (bez dampera!). Na co w takim razie może liczyć klient tej marki, albo raczej czego powinien zażądać....

 

 
 

 

 

Co za taką cenę...

Można przyjąć, że kontrola procesu i dbałość o detale związane z produkcją "na miejscu" wpływają na nieosiągalną dla masowej produkcji jakość. O dedykowanym systemie zawieszenia wspominaliśmy, choć warto dodać że jego zaprojektowanie to olbrzymia część pracy w stworzeniu całego produktu. Rowery Antidote zdecydowanie odznaczają się wyjątkowym designem, co dodatkowo podkreśla charakterystyczna struktura carbonu w wersjach RAW (specyficzny krzyżowy twill; ten spolt podkreśla doskonałe ułożenie włókna i jest znakiem rozpoznawczym marki).

 

 
 

 

 

Dla wielu klientów jednak to możliwość customizacji pozostaje najważniejszą wartością. Decydując się na ramę w Antidote możemy wybierać pomiędzy wariantami malowania rekomendowanymi przez polską firmę, (RAW, STORMTROOPER, HALV...) lub zrealizować w 100% własną koncepcję (wariant SKY IS THE LIMIT). W kwestii specyfikacji marka daje również szerokie możliwości, ponieważ dzięki indywidualnym relacjom z producentami komponentów (również tych niszowych) jest w stanie spełnić najbardziej wysublimowane oczekiwania.

Co ciekawe - podobno w szeregach Antidote niebawem znajdą coś dla siebie także osoby szukające roweru z mniejszym skokiem. Czekamy i obserwujemy!

Strona producenta: www.antidotebikes.com