Rower MTB na początek: Merida Matts 7.30

Rzucamy okiem na hardtaila dla początkujących - Merida Matts 7.30 z kolekcji na 2021 rok.

Drukuj

Oferta budżetowych rowerów górskich dostępnych na rynku jest naprawdę szeroka, dlatego bardzo ciężko zdecydować się na ten jeden, konkretny model. Jedną z dobrych propozycji na pierwszego górala może być Merida Matts 7.30, której w tym artykule przyglądamy się bliżej.

Osobom, które poszukują pierwszego roweru MTB warto przypomnieć (bądź uświadomić) kilka istotnych spraw. Przede wszystkim należy pamiętać, że rowery podstawowe - mniej więcej z przedziału cen od 2 do 4 tys. zł (w zależności od producenta) - to maszyny, które umożliwiają zasmakowanie jazdy po ścieżkach i górskich szlakach, jednak w mocno rekreacyjnym wydaniu. Akurat tym razem prezentujemy Wam interesujący rower górski na początek przygody z MTB - Meridę Matts 7.30 - który ma naprawdę dobre wyposażenie zważywszy jego cenę. Jednocześnie chcemy, abyście mieli na uwadze, że będzie to sprzęt od A do Z podyktowany potrzebami typowego amatora. Począwszy od pozycji za kierownicą, na poziomie wyposażenia skończywszy, o czym więcej piszemy nieco dalej. Rowery, które są gotowe na mocniejsze traktowanie i ostre katowanie szlaków ,,zaczynają się” od modeli wyposażonych w powietrzne amortyzatory czy koła przystosowane pod tubeless i inne tym podobne bardziej zaawansowane rozwiązania. Warto o tym pamiętać, gdy przymierzamy się do zakupu roweru. Grunt to dobrać sprzęt dopasowany do swoich potrzeb i trafić w punkt - nie przepłacić, ale też nie oszczędzać zanadto. Jeśli chcemy jeździć tylko po szutrówkach w lesie można popatrzeć nawet w kierunku czegoś tańszego, choćby bardziej ekonomicznych wersji Matts’a. Z drugiej strony, jeśli widzimy się w ostrej jeździe po górskich ścieżkach, powinniśmy przygotować się na odrobinę większy wydatek i pójść już w kierunku rowerów z wyższej półki cenowej. 

 

 

 

 

Merida Matts 7.30 - dla kogo? 

Prezentowana Merida to interesującą wersja wyposażeniowa w serii Matts, w której łącznie znajduje się 6 modeli. Przy cenie 2499 zł można śmiało traktować ją jako propozycję w atrakcyjnej kwocie, a jednocześnie znajdziemy tutaj bardzo sprawnie dobraną specyfikację, która będzie się przekładać na jakość i przyjemność naszej jazdy. Pozycja na rowerze oraz jego geometria zostały dostosowane do potrzeb rekreacyjnych użytkowników. Na Mattsie siedzimy dość mocno wyprostowani, a sama kierownica znajduje się stosunkowo wysoko. Do tego rower ma koła w tzw. średnim rozmiarze (27,5 cala), co sprawia, że znajdujemy się bliżej ziemi i czujemy się bezpieczniej - szczególnie w awaryjnych sytuacjach. Dodatkowo znajdziemy tutaj mocno obniżoną górną rurę, która ułatwia wchodzenie na rower oraz schodzenie z niego. Co więcej, taka konstrukcja zapewnia też więcej przestrzeni na nasze krocze, gdy będziemy zmuszeniu nagle zeskoczyć z roweru, np. gdy popełnimy jakiś błąd w trudniejszym terenie. Poza tym koła 27,5” i wspomniany przekrok stanowią dobry wybór dla osób o niższym wzroście, szczególnie kobiet i młodzieży. Średnie koła dają też większą zwrotność i nieco niższą masę. Kompletny rower waży 14,1 kg, co jest całkiem dobrym wynikiem w tej półce cenowej. Dla osób, które jeżdżą po łatwiejszych szlakach i ścieżkach będzie to dobry wybór, ale jeśli ktoś jest przekonany, że chce mieć rower na kołach 29” to śmiało może kierować uwagę w stronę Meridy Big.Nine 15 lub Big.Nine 20, które mają podobną cenę do opisywanego Matts’a. Merida całkiem świadomie nie oferuje modelu 7.30 w rozmiarze XL, ponieważ wie, że proporcjonalnym rowerem dla bardzo wysokich osób może być jedynie twentyniner. Matts’a można kupić w opcjach: XS, S, M i L i będzie to dobry wybór na wszelkie offroadowe wycieczki bez wielkich kamieni i korzeni. Sprawdzi się na rekreacyjnych leśnych i górskich trasach oraz spokojnie pozwoli na spróbowanie swoich sił na coraz popularniejszych sztucznych ścieżkach typu singletrack

 

 

 

Merida Matts 7.30 - dobra specyfikacja

Rama Matts’a została oparta o lekkie, podwójnie cieniowane rury z aluminium 6061, które poddano procesowi technoformowania. Do tego spawy są estetycznie wygładzone. Finalnie rama jest ładna, lekka i sztywna, a jej geometria - o czym już mogliście przeczytać - dostosowana do potrzeb rekreacyjnego użytkownika, który oczekuje wygodnego i bezpiecznego roweru. Producent zapewnia, że koła Merida Comp CC z oponami o szerokości 2,25” to odporny, szybki i przyczepny zestaw. Za amortyzację wstrząsów odpowiedzialny jest amortyzator o skoku 100 mm SR Suntour XCT30 HLO Coil, który ma blokadę skoku przydatną na odcinkach płaskich i podjazdach. Bardzo mocnym punktem specyfikacji są udane i legitymujące się dużą siłą hydrauliczne hamulce tarczowe Tektro HD-M275 oraz napęd Shimano w systemie 3x9. Jego głównym punktem jest tylna przerzutka Shimano Alivio, zawiadywana przez manetkę Altus - zestaw, który działa naprawdę dobrze i pozwoli na szybkie zmiany biegów na trudniejszych odcinkach szlaków. Na koniec warto jeszcze dodać, że rama Matts posiada mocowania do błotników, bagażnika i stopki - rozwiązania przydatne dla osób, które będą chciały traktować ten sprzęt nie tylko wycieczkowo, ale również do jazdy na co dzień. 

Strona producenta: www.merida-bikes.com/pl-pl