Rowerki biegowe Strider - pionier z USA

Drukuj

Od jakiegoś czasu rowerki biegowe uznawane są za najlepszy wstęp do świata dwóch kółek dla najmłodszych. Szybko uczą równowagi i samodzielnego przemieszczania się. Przyjrzeliśmy się propozycjom marki Strider, specjalisty w tym segmencie.

Od pewnego czasu odchodzi się od idei nauki dzieci jazdy na rowerach przy pomocy trójkołówców lub doczepianych do zwykłego roweru kółek. Takie rozwiązanie niestety nie uczy równowagi, więc późniejsze przejście do samodzielnej jazdy jest dużo trudniejsze.

Lepszym rozwiązaniem okazują się rowerki biegowe. Dzięki specjalnej konstrukcji pozwalają one na naukę pierwszych rowerowych odruchów już najmłodszym dzieciom, ze względu na bardzo niski przekrok. Podstawową zasadą jazdy na tego typu rowerkach jest fakt, iż nogi dziecka mają dostawać do ziemi, co umożliwia samodzielną pracę mięśni, naukę równowagi, tak ważną w rozwoju dziecka na tym etapie życia i w efekcie kontrolowane rozpędzanie się, zachowując przy tym znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Mały rowerzysta, który cały czas dotyka nogami ziemi nie może po prostu spaść z roweru, ani zostać przez niego przygniecionym, jak ma to miejsce w przypadku większych rowerów z bocznymi kółkami.

Poza brakiem pedałów, pozostałe zasady jazdy na rowerze biegowym są dokładnie takie same, jak w przypadku większych konstrukcji. Mamy tu więc normalną kierownicę, małe koła, a nawet hamulec szczękowy, który przyzwyczaja dziecko do obsługi tego typu rozwiązania w przyszłości.

Strider to ekspert w dziedzinie rowerków biegowych. Marka powstała z konkretnej potrzeby - jej założyciel, Ryan McFarland po prostu nie mógł się doczekać momentu, w którym jego dziecko będzie mogło zacząć jeździć na rowerze. Jednak wszystkie trójkołowce i rowery dla dzieci były ciężkie i nieporęczne, musiał więc poradzić sobie w inny sposób. Tak narodziła się idea roweru biegowego - lekkiego, wygodnego i bezpiecznego. Strider na przestrzeni 10 lat badał i rozwijał swoje produkty, poprzez obserwację i kolejne ulepszenia (marka organizuje nawet wyścigi na rowerkach biegowych i zebrała już wokół siebie sporą społeczność!).

Przez cały rok

Co wyróżnia Stridera spośród innych rowerków to duża wytrzymałość (ale i lekkość - około 3 kg), najniższa na rynku wysokość regulacji siedziska i i akcesoria zimowe (płozy), dzięki którym z rowerka można korzystać przez cały rok. Wśród dodatków warto wymienić jeszcze Rocking Base - bujak, który pozwala na wykorzystanie Stridera jako konia na biegunach dla dzieci.

W swojej ofercie marka Strider ma zarówno rowery przygotowane z myślą o najmłodszych, jak i większe konstrukcje biegowe do nauki jazdy dorosłych lub osób o szczególnych potrzebach, którzy wbrew pozorom stanowią istotną grupę docelową. Strider, jako pionier segmentu rowerów biegowych, stworzył w 2017 wyjątkowy na skalę światową model  „hybrydowy” (14x Sport), który pozwala na montaż i demontaż napędu do roweru (dokładniej mówiąc korby i łańcucha) w momencie, kiedy nasze dziecko zacznie radzić sobie na rowerze już wyjątkowo sprawnie - ten model będzie dostępny w Polsce w drugiej połowie roku. Premiera przewidziana została na Targi Kielce Bike Expo 2018.

 

 
 

Co znajdziemy na polskim rynku?

Strider 12" to podstawowy model do nauki jazdy przeznaczony dla najmłodszych użytkowników. Producent podaje, iż zasiadać na nim mogą dzieci w przedziale wiekowym od 12 miesiąca do 5 roku życia (w myśl idei: gdy maluch potrafić już chodzić, to może już jeździć Striderem). Model występuje w kilku wariantach różniących się wyposażeniem dodatkowym, jednak baza pozostaje bez zmian. Mamy tu więc lekką ergonomiczną, stalową ramę i widelec, pełne opony niewymagające pompowania, oraz siodełko i kierownicę regulowane przy pomocy wygodnego szybkozamykacza. Model ten dostępny jest w 7 kolorach, a także dwóch bardziej "wypasionych" wariantach". Wersja Sport ma ulepszone siedzisko oraz dodatkową, długą sztycę siodła, wariant Sport Honda, jak sama nazwa wskazuje, otrzymał barwy nawiązujące do producenta motocykli. Do tego dochodzi jeszcze wersja Sport Pro o jeszcze lżejszej konstrukcji aluminiowej.

Podstawowy wariant Classic kosztuje 389 złotych, wersja Sport to koszt 449 złotych, wariant Honda 529, a Sport Pro 659 złotych.

 

 
 

 

Strider 16 wyposażono w koła 16 cali, dzięki czemu jest odpowiednim wyborem do nauki jazdy na rowerze dla dzieci w wieku od 6 lat. Wszystko za sprawą dużego zakresu regulacji siodełka, oraz możliwości instalacji podnóżka na stopy, kiedy dziecko nie będzie już miało problemu z utrzymaniem równowagi. Do modelu tego nie można zainstalować korby ani przerzutek. Regulacja siodełka od 49.2cm do 65cm ( 52cm - 67.3cm mierząc wewnętrzną długość nogi). Nie zapomniano też o dwóch hamulcach V-Brake dla większego bezpieczeństwa, oraz normalnych, pneumatycznych oponach. 

Rower waży 8 kilogramów i wyceniono go na 1190 złotych.

Kolejnym wariantem jest rower na kołach 20 cali, posiadający analogiczne wyposażenie jak jego odpowiednik na kołach mniejszych. Przeznaczono go do nauki jazdy dla osób powyżej 13 roku życia. Regulacja siodełka wynosi od 69.9 – 84.6 cm (mierząc wewnętrzną długość nogi). Na pokładzie tego roweru znajdziemy dwa hamulce, normalne pneumatyczne opony, szybkozamykacze przy sztycy i trzy poziomy regulacji kierownicy. W miarę wzrostu umiejętności osoby uczącej się można tu zainstalować podnóżki, jednak nie ma możliwości montażu korby i przerzutek.

Rower waży 9,6 kilograma i wyceniono go na 1390 złotych. 

 
 

 

W ofercie Strider znajdziemy również wiele ciekawych akcesoriów do rowerów, takich jak ochraniacze, ledowe lampki, hamulec nożny, aluminiowe koła pompowane 12’ i inne. Jednym z bardziej praktycznych akcesoriów jest dodatkowa, dłuższa sztyca w cenie 65 zł lub... bujak do roweru (do wszystkich rowerków 12”)  – jako doskonały prezent już na roczek, dzięki któremu dziecko może się ze swoją biegówką dosłownie nie rozstawać od momentu gdy zaczyna się przemieszczać (koszt 267 złotych). Są też kaski pochodzące od bardzo ciekawej amerykańskiej firmy Kali, dostępne w dwóch różnych wariantach.

Strona producenta: www.stridersports.pl