Kaski Lazer: co nowego w 2018?

Drukuj
Sirotti

Marka Lazer to bez wątpienia jeden z lepiej rozpoznawalnych producentów kasków rowerowych na świecie - kojarzyć ją powinni szczególnie szosowcy, którzy kaski Lazera mogą zobaczyć na głowach zawodników ekipy Lotto Jumbo. Przyjrzeliśmy się ofercie firmy na nadchodzący rok!

Trzeba przyznać, że marka Lazer ma za sobą naprawdę piękną i imponującą historię w temacie budowy wszelkich maści kasków - nie tylko rowerowych. Założona w 1919 roku ewoluowała wraz ze zmianami, jakich doświadczał sport. Od skórzanych "czapek", po pierwsze kaski aluminiowe dla motocyklistów, aż po najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie Lazer zawsze starał się być w czołówce światowych producentów (chociaż pod tą nazwą znany jest od roku 1980). 

Obecnie firma ta jest jedną z lepiej rozpoznawalnych w świecie profesjonalnego sportu, współpracując zarówno z indywidualnymi zawodnikami, jak i całymi zespołami. Na liście sponsorowanych ekip znajdziemy obecnie ekipę Lotto Jumbo. Firma nie stroni też od zaangażowania poza szosą, wspierając team Radon XC Factory Racing i legendę freeridu Briana Lopesa.

Kaski szosowe

Firma, która tak intensywnie współpracuje z najlepszymi zespołami World Touru, musi wyznaczać trendy jeśli chodzi o design i technologię kasków szosowych. W ofercie Lazera znajdziemy modele zgodne ze wszystkimi aktualnymi tendencjami, z bardzo dużym naciskiem na dwie kluczowe dzisiaj wartości - aerodynamikę i oczywiście bezpieczeństwo.

Topowym modelem kasku który możemy często oglądać na trasach wyścigów już rozpoczętego sezonu kolarskiego jest model Bullet. To nowoczesny, aerodynamiczny kask o uniwersalnej charakterystyce. Lazer oferuje go w wersji MIPS, czyli wyposażonej w coraz popularniejszą wkładkę podnoszącą poziom ochrony głowy podczas uderzenia poprzez dodatkowe rozpraszanie energii. Kask ten waży 315 gramów w rozmiarze S oraz posiada ciekawe rozwiązanie w postaci osłony Airslide, którą regulujemy wentylację oraz aerodynamikę. Dostępnych jest kilka bardzo ciekawych wersji kolorystycznych. Cena wersji MIPS to 1199 złotych.

 

 
 

 

Drugim z zaawansowanych kasków szosowych jest model Z1, również dostępny w wersji MIPS. To zupełnie inna filozofia niż tak popularne obecnie kaski stricte aerodynamiczne. Z1 ma być przede wszystkim lekki i zapewnić doskonałą wymianę powietrza dzięki licznym i dobrze przemyślanym kanałom wentylacyjnym. Ten kask w rozmiarze S waży zaledwie 190 gramów. Wyposażono go w wygodny system dopasowania do głowy Advanced Rollsys System, a poziom funkcjonalności i uniwersalności zdecydowanie podnosi możliwość stosowanai nakładki aerodynamicznej. Lazer Z1 Mips wyceniono na 949 złotych, a wersje bez tego systemu na 849 złotych 

Dla poszukujących nieco tańszego kasku szosowego przygotowano również zaawansowaną propozycję jaką jest kask Genesis. To uniwersalny kask o ponadczasowym, wyścigowym designie oferujący duży poziom komfortu i bardzo dobrą wentylację. Waży 280 gramów w rozmiarze M, posiada 19 otworów wentylacyjnych i system łatwego dopasowania do kształtu głowy. Dostępnych jest kilka ciekawych wariantów kolorystycznych. Cena - od 649 złotych.

 

 
 

 

Uzupełnieniem oferty kasków szosowych jest model Blade, dostępny również w wariancie z wkłądką MIPS. Cena modelu bez MIPS wynosi 369 złotych, a wizualnie bardzo blisko mu do topowego modelu Z1. Jest od niego rzecz jasna cięższy (chociaż wagę 230 gramów trudno uznać za złą!), oferuje jednak dalej bardzo wysoki poziom komfortu i świetną wentylację. Co ciekawe, również ten model można wyposażyć w osłonę Aeroshell, lub w doczepianą z tyłu ostrzegawczą lampkę LED.

 

 
 

 

Przy okazji kasków szosowych oraz czasowych warto też zwrócić uwagę na ciekawą technologię, jaką jest Inclination Sensor, dostępny wśród akcesoriów do poszczególnych modeli kasków LAZER. Jest to specjalny czujnik, który zapamiętuje optymalne ustawienie kasku i głowy w możliwie aerodynamicznej pozycji (ustalamy ją podczas fittingu). Jeśli podczas jazdy np. pod wpływem zmęczenia pozycja kasku (czyli głowy) ulega zmianie, system informuje nas o tym fakcie sygnałem dźwiękowym lub wibracją, naprowadzając nas ponownie na optymalne ustawienie. Technologia jest dostępna w kaskach Wasp Air Tri, Wasp Air, Bullet i Tardiz2. 

 

 

 

Kaski MTB

Flagowym modelem Lazer w segmencie MTB, a zwłaszcza najbardziej "rozrywkowym" wydaniu Trail / Enduro, jest model Revolution z systemem MIPS. To wyjątkowo ciekawa konstrukcja oferująca duże możliwości dostosowania do zmieniającej się sytuacji na szlaku. W kasku tym bardzo duży nacisk położono na bezpieczeństwo. Poza systemem MIPS dostępna jest także opcjonalna odpinana szczęka. Daszek jest regulowany, a na szczycie kasku znajdziemy bezpieczne mocowanie akcesoriów takich jak kamerka czy oświetlenie. Za dopasowanie kasku do głowy odpowiada system ATS. Revolution waży 360 gramów w rozmiarze S i wyceniono go na 799 złotych. Wersja bez MIPS to koszt 679 złotych.

 

 
 

 

Kolejny ciekawy model kasku to Magma MIPS. To lekka (230 gramów!) konstrukcja o agresywnym wyglądzie, którą docenią zarówno fani górskich wyścigów, jak i długich godzin spędzanych na szlaku. Zdecydowane plusy tego kasku to komfort i świetna wentylacja. Z przodu znajdziemy odpinany daszek. Cena - 499 złotych i 379 złotych bez MIPS. 

Ulttrax + to kask wyróżniający się agresywnym wyglądem, który może się okazać bardzo uniwersalną propozycją do jazdy w terenie. Na pokładzie tego kasku znajdziemy min. regulowany wizjer, system regulacji ATS oraz 23 otwory wentylacyjne zapewniające komfort jazdy w cieplejsze dni. Cena modelu Ultrax wynosi 379 złotych.

 

 
 

Nie tylko kaski

W ofercie marki Lazer znajdziemy również ciekawe modele okularów rowerowych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wersje dostępne z systemem magnetycznego mocowania do pasków kasku. Taką opcję oferują modele Lazer M3 i M2 Magnetic. Znajdziemy w nich także wymienne, hydrofobowe soczewki i drugi komplet tradycyjnych, antypoślizgowych nauszników. 

 

 

 

Dystrybutor: www.bikegear.cc