Ecobike 2017: e-bike w mieście i w terenie

Drukuj
Tomasz Wienskowski

Rowery elektryczne powoli przestają być traktowane jako egzotyka. Nie dziwi więc fakt, iż konkurencja wśród producentów o ten segment rynku jest coraz silniejsza. Swoje trzy grosze mają do powiedzenia także polscy producenta - tacy jak Ecobike.

Szczególnie na rynkach zachodnich rowery elektryczne lub  jak kto woli e - bike stały się normalną i mocno reprezentowaną częścią oferty największych producentów. Nie mówimy tu wyłącznie o tych pozornie najbardziej "lekkostrawnych" dla rowerowych purystów, modelach miejskich - wielcy gracze rynku ścigają się w prezentowaniu zaawansowanych konstrukcji do MTB wykorzystujących potencjał elektrycznego wspomagania. Rowery tego typu nia mają być alternatywą dla "normalnych" modeli, ich zadanie polega przede wszystkim na zwiększaniu przyjemności z jazdy oraz...wyrównywaniu szans. Nie od dzisiaj wiadomo, że e - bike to najlepszy sposób żeby pokazać osobom bez iście sportowej formy rejony do których normalnie szybko by nie dotarły.

Polska  marka Ecobike specjalizuje się w produkcji rekreacyjnych rowerów elektrycznych. Elementem wspólnym jest bardzo przystępna cena zakupu, rozpoczynająca się w przypadku miejskich modeli Holland 7s od 3999zł. Tym co jednak wyróżnia polskiego producenta na tle konkurencji, jest duży przekrój modeli przeznaczonych do jazdy w lekkim terenie.

 

 

 

W terenie

Model Ecobike e-mtb to ciekawy rekreacyjny góral wykorzystujący potencjał mocnego silnika 250W. Jednostka została zabudowana w tylnej piaście, dzięki czemu rama posiada normalny środek supportu i komponenty napędu, co znacząco obniża koszty eksploatacji. Ciekawe są możliwości jednostki elektrycznej - została ona zgodnie z obowiązującymi przepisami ograniczona do 250W mocy, jednak drzemie w niej większy potencjał - aż do 350W po zdjęciu ograniczenia. Podobnie ma się sprawa z prędkością, do jakiej dostępne jest wsparcie silnika elektrycznego - na drogach publicznych 25 km/h, jednak kiedy z nich zjedziemy, wyświetlacz umożliwia nam odblokowanie wspomagania do aż 34 km/h. System może być też opcjonalnie wyposażony w manetkę gazu, która pozwala na jazdę zupełnie bez wspomagania. Warto zwrócić uwagę na to, że w modelach terenowych bateria zawsze zamontowana jest centralnie - to nie tylko zabieg podnoczący estetykę (za sprawą integracji z ramą), ale i równo rozkładający masę baterii.

Poza powyższymi elementami model e-mtb wyposażono w amortyzator przedni SR Suntour XCT HLO DS, koła 27.5 cala oraz napęd w układzie 3 x 9 z tylną przerzutką Shimano Alivio. Za wytracanie prędkości odpowiadają hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano. Waga roweru to 23,7 kg, cena - od 6399 zł. Wybierając ten model mamy możliwość montażu baterii o różnej pojemności, największa oferuje zasięg aż do 160 km.

Ecobike mi5 to interesująca wariacja na temat e-bike z kołami 29 cali. Ten rower posiada kilka interesujących innowacji - silnik o mocy nominalnej aż 350W (zgodnie z przepisami zblokowany do mocy 250W) i możliwość doposażenia w baterię o pojemności umożliwiającej zasięg aż 130 km. Do tego opcja montażu manetki gazu, umożliwiającej jazdę bez pedałowania. W mi5 znajdziemy też specjalne czujniki w dźwigniach hamulców hydraulicznych, które odcinają podczas hamowania dopływ prądu do silnika, pozwalając efektywnie wytracić prędkość. Waga modelu mi5 to 23,5 kg, cena - od 6999 zł.

 
 

 

Seria rowerów Ecobike Speed obejmuje trzy modele - Speed L, Speed M oraz Speed MTB. Ten ostatni to zupełnia nowa konstrukcja rekreacyjnego górala na solidnym podwójnym gazie - rowerzystę wspiera silnik o mocy aż 750W z baterią pozwalającą na 130 km jazdy. Pozwala to na osiąganie prędkości rzędu 45 km/h. System jest zgodny z europejskimi normami EN15194. Bardziej przyziemne elementy wyposażenia to specjalny amortyzator SR Suntour stworzony specjalnie z myślą o rowerach elektrycznych - model E45. Mocniejsze szprychy Sapim, obręcze Alexrims i hydrauliczne hamulce tarczowe Tektro Dorado z odcięciem prądu silnika podczas hamowania. Bardziej wytrzymały od standardowego jest również łańcuch KMC X9E. Cena Ecobike Speed MTB to 8999 zł.

Do miasta i na wycieczkę

Dla osób poszukujących modeli bardziej funkcjonalnych przygotowano szereg propozycji miejskich i trekkingowych. Ecobike Cortina został wyposażony w jednostkę elektryczną o mocy 350W, z możliwościa montażu baterii zapewniającej zasięg aż 160 km. Klasyczna trekkingowa, damska rama wyposażona została w mocny bagażnik, rower ma też pełne błotniki i oświetlenie podnoszące komfort użytkowania w każdych warunkach. Rower świetnie nadaje się do użytku jako środek codziennej lokomocji - ma duże koła 28 cali oraz 21 - o biegowy napęd z tylną przerzutką Shimano Acera. Z nierównościami nawierzchni pomaga walczyć amortyzator przedni SR Suntour CR8V. Waga modelu Cortina to 24,8 kg, cena - od 5499 zł.

 

 
 

 

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o najtańszym w ofercie modelu Holland 7s. Wyposażono go w jednostkę napędową o mocy 250W, oraz szereg elementów charakterystycznych dla rowerów miejskich i trekkingowych. Podobnie jak w przypadku pozostałych rowerów Ecobike, również Holland za dopłatą może być wyposażony w baterię pozwalającą na aż 160 km zasięgu na jednym ładowaniu. Wyposażenie "rowerowe" - 7 biegów, amortyzator przedni SR Suntour NEX oraz proste w eksploatacji hamulce v - brake.

Rowery Ecobike to z pewnością ciekawa propozycja dla osób które chciałyby wypróbować potencjał elektryków, ale nie chcą przy tym wydawać fortuny. Ciekawe rozwiązania i bardzo duże możliwości mocnych jednostek napędowych to z pewnością dobre argumenty za wykorzystaniem rowerów elektrycznych jako ekologicznego, a przy tym szybkiego środka komunikacji.

Strona producenta: www.rowery-elektryczne.pl