Pompki SKS Spaero

Test mini-pompek podręcznych SKS Spaero Alu oraz Spaero Deep Black

Wygodna i łatwa w użycia pompka podręczna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Tym razem w awaryjnych sytuacjach wypróbowaliśmy modele niemieckiego SKS.

Budowa i użytkowanie
Obydwie mini-pompki wyposażone są w dwustronny, elastyczny wężyk do wszystkich typów wentyli. Otwór zabezpieczony jest plastikową, zamykaną osłoną która chroni dwustronną końcówkę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń. Sam wężyk zbudowany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a wykończenie końcówki zapewnia dużą trwałość.

Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że umożliwia łatwe dostanie się do wentyla, nawet w trudnych miejscach. Jeśli odpowiednio dobrze zabezpieczymy końcówkę, to nie ma także potrzeby dociskania wężyka do obręczy, przynajmniej przy niskich ciśnieniach. Wężyk przydaje się szczególnie w kołach z dużą liczbą szprych, gdzie czasami ciężko jest operować pompką posiadającą końcówkę wbudowaną - nie pozwala po prostu na to jej objętość. W przypadku modeli Spaero problem ten zostaje rozwiązany.

Zarówno Spaero Alu jak i Spaero Deep Black posiadają aluminiowy cylinder, która poprawia wydajność i komfort pompowania. Pierwszy model wyposażony jest także w aluminiową rękojeść, podczas gdy Deep Black posiada rączkę z tworzywa sztucznego. Obydwa modele oferują podobny poziom użytkowania, a wybór pomiędzy nimi dwoma ogranicza się raczej do preferowanych form estetycznych niż funkcjonalności.
 


Obydwa modele oferują maksymalne ciśnienie w wysokości 5bar (73psi). W przypadku opon, a tym bardziej szytek szosowych wartość ta nie jest porażająca i wystarcza jedynie na dojechanie do domu po złapaniu defektu niż efektywne kontynuowanie treningu. Oczywiście pod warunkiem, że nie lubimy wymuszonych treningów siłowych spowodowanych obniżonym poziomem ciśnienia w oponach! Jeśli chodzi o MTB, to w tym przypadku akcesoria SKS sprawdzają się znakomicie. Wysokiej jakości tłoków powoduje, że dobicie do 3bar jest szybkie i nie sprawia większych problemów. Warto zauważyć, że dzięki temu pompka bardzo dobrze sprawdza się przy zastosowaniu w większości opon miejskich.

Długość obydwu modeli wynosi po 215mm, co stawia je w rzędzie standardowych pod względem rozmiarów mini-pompek. Swobodnie mieszczą się one w tylnej kieszonce koszulki. W zestawie producent dołącza jednak uchwyty pod koszyk na bidon. Jeśli jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania, to zyskujemy również taką możliwość. Podczas testów (zarówno w terenie jak i na szosie), pompka stabilnie była trzymana przez uchwyt i ani razu nie wypadła ze stabilizatora.

 

Zobacz też:

 

 

 

 

PodsumowanieSpaero Alu i Deep Black to mini-pompki przeznaczone dla miłośników MTB i jazdy miejskiej. Podczas okazyjnych wypadów na szosę akcesoria również mogą być przydatne, ale dla wytrawnych szosowców potrzebny jest model o wyższym ciśnieniu maksymalnym. W dedykowanych zastosowaniach pompki sprawdzają się jednak znakomicie i przysparzają użytkownikowi problemów z koniecznością długiego, mozolnego pompowania czy sposobem transportu.

(czytaj dalej)

Podobne artykuły