Dema 2010

Drukuj

Słowacka Dema rocznie wytwarza ponad 100.000 rowerów. To sporo. W Polsce, marka ta, jak na razie, nie jest jednak popularna ze względu na brak dystrybutora. Na szczęście, od tego sezonu, sytuacja ta uległa zmianie, więc warto z najciekawszymi produktami się zapoznać.

Na początek sprzęt z najwyższej półki cenowej, karbonowy hardtail MTB - Lottus. To nowo zaprojektowana konstrukcja, powstała z wysokiej jakości włókien HM, którą przyozdobiono interesującym projektem malowania. Ważący zaledwie 8,6 kg Lottus złożony został w oparciu o grupę oraz koła Shimano XTR, jedynym wyjątkiem jest korba - FSA K-Force 386 Compact z tarczami 42/27, dzięki której otrzymujemy napęd 2x9. O odpowiednią amortyzację dba RockShox Sid Race, zaś o bezpieczne hamowanie zatroszczą się, lekkie i sprawdzone, włoskie hamulce tarczowe - Formula R1. Opisując Lottusa, trzeba wspomnieć, że ta dostępna w dwóch rozmiarach rama (18 i 20"), posiada zintegrowaną sztycę ISP, dzięki której rower prezentuje się nowocześnie i bojowo. Wśród karbonowych rowerów hardtail MTB pojawiają się jeszcze dwie, tańsze i pozbawione sztycy ISP, propozycje - Scaleo oraz Thoba. Pierwszy z nich posiada mieszaną grupę XT/SLX oraz widelec Tora od RochShox, natomiast drugi wyposażono w jeszcze tańszy widelec Suntour oraz osprzęt z grup SLX/Deore - są to więc dwa rowery, które świetnie posłużą jako baza do stworzenia wysokiej jakości "wyścigówki".

Lottus


Oczywiście w ofercie nie brakuje też rowerów MTB z aluminiowymi ramami. Konfiguracja sprzętowa jest tutaj mocno zróżnicowana - przykładowo, model Ferrara, ze swoją typowo wyścigową geometrią, wyposażony został w osprzęt grup Shimano XT/XTR i widelec RockShox Reba, waży przy tym niewiele, bo około 10,4 kg. Wśród propozycji MTB, których jest całe mnóstwo, znajdziemy także tańszy sprzęt, przeznaczony dla początkujących zawodników, jak i zwykłych użytkowników, jak np. stalowe rowery wyposażone w podstawowe grupy osprzętu.


Nie zabrakło także rowerów typu "Full" - aż siedmiu sztuk, w różnych konfiguracjach, z ramami karbonowymi oraz aluminiowymi, a także rowerów MTB, których geometria dostosowana została do potrzeb kobiet, jednak w tym przypadku do wyboru mamy wyłącznie sztywniaki, w kombinacji z niższymi grupami osprzętu.

Alvito i Leony


Wśród rowerów szosowych ilość dostępnych produktów jest niestety także ograniczona, szczególnie jeśli uwzględnimy, że z czterech rowerów, jeden jest wyposażony w prostą kierownicę. Ponadto wszystkie te propozycje zakwalifikować należy do kategorii "budżetowych" - żaden z rowerów nie posiada ramy wykonanej z innego materiału niż aluminium, a najwyższą zainstalowaną  grupą jest Shimano 105. Oczywiście tak wyposażone rowery charakteryzują się niższą ceną, co z pewnością zachęci amatorów MTB do "wypróbowania" kolarstwa szosowego, ponadto, takie propozycje świetnie sprawdzają się jako niedrogie narzędzia treningowe, przykładowo służące do wypracowania formy na maratony MTB, które w Polsce już niedługo rozpoczną się na dobre.


Dema swoje rowery obecne ma także w innych kategoriach: Dirt, BMX, rowery miejskie, crossowe i trekingowe, czy też dziecięce - gama produktów jest naprawdę szeroka. Rowery marki Dema już niebawem pojawią się na polskim rynku, na razie pełna oferta dostępna jest na bikeKatalog.pl

 


Info: www.dema-bicycles.com
Dema w bikeKatalog.pl