Nowa technologia ochrony KinetiCore w kaskach Lazer!

Poznaj nowy patent KinetiCore, który Lazer wprowadza do swoich kasków rowerowych, tym samym zapowiada wzrost naszego bezpieczeństwa w razie wypadku.

Drukuj

Lazer wprowadza do swoich kasków nową technologię KinetiCore, która zapowiadana jest jako rewolucja w kwestii bezpieczeństwa podczas upadków. Nowy patent znacząco redukuje działanie sił liniowych i rotacyjnych podczas uderzenia. Poznajcie KinetiCore i nowe modele kasków!

Dokładnie dziś belgijski specjalista od kasków zrzuca kurtynę ze swojej rewolucyjnej nowości, nad którą pracował aż 10 lat! Mowa oczywiście o tytułowym systemie KinetiCore, który - choć nie jest widoczny z zewnątrz - stanowi ogromną wartość dla użytkownika i zapowiadany jest jako milowy krok naprzód w dziedzinie bezpieczeństwa. Co więcej, jednocześnie udało się też obniżyć masę, zużywać mniej plastiku do produkcji oraz poprawić wentylację. 

4 filary KinetiCore:

  • Poprawa bezpieczeństwa
  • Obniżenie masy
  • Poprawienie wentylacji
  • Zmniejszenie śladu węglowego

 

 

 

Technologia KinetiCore

Całkowicie nowa technologia stworzona przez Lazera ma na celu zwiększenia ochrony czaszki przed działaniem sił liniowych i rotacyjnych występujących podczas wypadku. W pewnym sensie ten sam cel realizuje popularny - stosowany zresztą dotychczas przez Lazera - MIPS, czy choćby WaveCel w produktach Bontragera. Warto zwrócić jednak uwagę, że w przypadku KinetiCore to pierwszy raz, kiedy technologia jest w pełni zintegrowana z kaskiem i stanowi integralną część konstrukcji skorupy. 

 

 

Prace nad nową technologią w znacznej części sprowadzały się do analizowania i symulowania tego, co dzieje się z ludzką czaszką podczas wypadku. Ustalono, że ogromna część poważnych urazów głowy jest wynikiem tzw. uderzeń rotacyjnych. Celem było więc stworzenie patentu, który skutecznie rozprasza obrotowe siły w trakcie uderzenia. Przełomem dla badań nad nową technologią był moment, kiedy inżynierowie Lazera zaczęli badać strefy zgniotu stosowane w samochodach. To zainspirowało ich do stworzenia stożkowych stref zgniotu po wewnętrznej stronie skorupy kasku. Pomysł okazał się trafiony. Kolejnym krokiem były testy ich różnego kształtu, rozmiarów i wysokości. 

 

 

Wreszcie postawiono na finalny kształt, który widzicie na zdjęciach. To kontrolowane strefy zgniotu KinetiCore, które są pierwszą na świecie technologią ochrony przed uderzeniami bezpośrednimi i rotacyjnymi, która została wbudowana w kask, a nie dodana do istniejącej skorupy (jak choćby MIPS). Charakterystyczne stożki KinetiCore to unikalny zestaw bloków pianki EPS wbudowanych w kask, zaprojektowanych tak, aby wyginały się, zgniatały i łamały w przypadku bezpośredniego oraz obrotowego uderzenia, przekierowując energię z dala od mózgu. Dodatkowymi zaletami, które wynikają z faktu, że KinetiCore jest wbudowany i w pełni zintegrowany z rdzeniem kasku to niższa masa i lepsza wentylacja

 

Modele Lazer z KinetiCore

 

 

W kolekcji na 2022 rok jest 6 modeli wyposażonych w KinetiCore. Dla najbardziej sportowo zorientowanych kolarzy przygotowano model Lazer Vento KinetiCore, którego skorupa jest mocno zoptymalizowana aerodyanmicznie, a Lazer dodaje, że w sprinterskiej pozycji o 2,3% poprawiono jego aerodynamikę względem modelu Bullet 2.0 Mips. Do tego technologia wentylacji Venturi pozwoliła o 5,4% poprawić wentylację względem Bulleta. Ogromna różnica jest natomiast w masie, bowiem S waży 260 g, M 290 g, a L 300 g. 

 

 

Bardziej wentylowanym szosowym, uniwersalnym modelem jest Lazer Strada KinetiCore. To kask o podobnych cechach, które ma popularny Lazer Blade. Sprawdzi się na każdej trasie, również w górach i podczas upalnych dni. Ważne jednak, że jest lżejszy od Blade’a z MIPS’em, a jego masa podobna jest do wersji przytaczanego kasku bez MIPS’a. Konkretnie S waży 270 g, M 290 g, L 310 g, a XL 340 g. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że Strada ma naprawdę atrakcyjną cenę, co - zważywszy obecność technologii KinetiCore - sprawia, iż jest to jedna z najciekawszych propozycji tego producenta dla szerokiego grona odbiorców. 

 

 

Na mocne ścieżkowe MTB dedykowany jest Lazer Jackal KinetiCore. Popularny kask, teraz z nową technologią. Charakteryzuje się rozbudowaną ochroną tyłu głowy, ma magnetyczny zatrzask, rozbudowaną wentylację i daszek regulowany w dużym zakresie. Dostępne są 4 rozmiary od S do XL, których masa zawiera się w przedziale między 320 a 430 gramów.

 
 

 

W ofercie są też 3 kaski o bardziej rekreacyjnym zastosowaniu. Dla dorosłych przygotowano model Lazer Cityzen KinetiCore, który jest kaskiem przeznaczonym do jazdy w mieście. Odznacza się rozbudowaną ochroną, ponieważ w środowisku miejskim dochodzi do zwiększonej liczby wypadków. Dostępny jest w 4 rozmiarach od S do XL, a ich masa waha się w przedziale od 380 do 480 gramów, czyli wyraźnie mniej niż model One+ z kolekcji belgijskiego producenta. Dla dzieci przygotowano dwa modele z nową technologią. Więksi rowerzyści będą korzystali z kasku Lazer Nuts KinetiCore, natomiast najmniejsze głowy może chronić Lazer Pnut KinetiCore, który ma specjalny kształt nie kolidujący z fotelikiem (mocowanym na rowerze rodzica). 

 

 

 

Ceny:

  • Lazer Vento KinetiCore 1219 zł
  • Lazer Strada KinetiCore 439 zł
  • Lazer Jackal KinetiCore 879 zł
  • Lazer Cityzen KinetiCore 219 zł
  • Lazer Nuts KinetiCore 179 zł
  • Lazer Pnut KinetiCore 179 zł

 

 

Strona producenta: www.lazersport.com