Nie da się ukryć, iż marka Ecobike bez kompleksów poczyna sobie na polskim rynku e-bike, czego najlepszym przykładem jest chociażby adres domeny tej firmy - www.rowery-elektryczne.pl. To świetnie oddaje ambicje producenta, jak i z góry określa to, czego możemy się spodziewać po jego ofercie.
Firma z Wrocławia już ponad 10 lat specjalizuje się w produkcji rowerów ze wspomaganiem, od początku mocno stawiając na jak najbardziej zróżnicowaną ofertę, dzięki której ich rowery dotrą do jak najszerszego grona odbiorców. Pomimo obecności modeli do rekreacyjnego MTB nie da się jednak ukryć, iż to przede wszystkim rowery turystyczne i miejskie są tym, w czym Ecobike się wyspecjalizował.
W najnowszej ofercie firmy znajdziemy zarówno gotowe modele rowerów własnego projektu, jak i kompletne zestawy do konwersji zwykłego roweru na e-bike'a. Dzięki temu możliwość wypróbowania potencjału elektrycznego wspomagania jest naprawdę coraz łatwiej dostępna i coraz... tańsza.
Jednym z podstawowych i najtańszych elektrycznych rowerów Ecobike jest model Basic 250W. To prosty i niezawodny rower miejski z aluminiową ramą i sztywnym widelcem wyposażony w jednostkę napędową zintegrowaną z piastą tylnego koła. Dzięki temu możliwe było łatwe dopasowanie do napędu Shimano Tourney, co obniża koszty eksploatacji roweru i znacząco ułatwia jego serwis. Jednostka elektryczna zapewnia wspomaganie do 25 km/h, a kontrola parametrów jazdy możliwa jest na panelu LCD na kierownicy, który pozwala także na wybór trybów wspomagania. Podstawowa bateria montowana w cenie roweru (3599 złotych) oferuje zasięg do 45 kilometrów, jednak kupując rower możemy wybierać spośród różnych akumulatorów, które pozwolą na nawet 160 kilometrów jazdy ze wspomaganiem. Waga modelu Basic wynosi 21,7 kg.
Kolejnym ciekawym rowerem do miasta i na co dzień jest model Breeze 250W. Duży nacisk położono w nim na komfort jazdy, dokładając amortyzator przedni SR Suntour oraz amortyzowany wspornik siodła. Również w tym rowerze zainstalowano silnik zintegrowany z tylną piastą, a całość współpracuje z przerzutką Shimano Altus. Baterię zamontowano pionowo za rurą podsiodłową, dzięki czemu zwiększa się ładowność bagażnika. Panel sterujący na kierownicy pozwala na zmianę programów wspomagania, kontrolę parametrów baterii oraz włączanie i wyłączanie oświetlenia. Cena roweru to 4399 złotych z podstawową baterią.
Bardzo ciekawą linią modelową wydaje się Cortina, wśród której znajdziemy model Cortina Pro, bazujący na konstrukcji roweru trekkingowego - z urzędu więc mamy zapewnione wszelkie walory użytkowe (rower świetnie sprawdzi się także w mieście) i komfort jazdy, za który odpowiada m.in. wygodna pozycja na rowerze i chociażby amortyzator przedni SunTour NEX. Za zmianę biegów w tym modelu odpowiada 8-biegowa przerzutka Shimano Acera. Tym co model Cortina Pro wyróżnia jest zastosowanie centralnego silnika, co w połączeniu z baterią zintegrowaną z dolną rurą ramy idealnie rozkłada ciężar dodatkowych elementów. Silnik pochwalić może się mocą 350 W, które jednak na co dzień w związku z przepisami są ograniczone i rower wspomaga nas do 25 km/h. Producent podkreśla jednak, że w tym wypadku dużą uwagę należy zwrócić na wysoki moment obrotowy jednostki. W cenie 5999 zł dostajemy model Cortina Pro z akumulatorem o pojemności 10,4 Ah (maksymalny zasięg to 80 km), natomiast za dopłatą możemy zamówić ten model z mocniejszymi bateriami (16 Ah wersja baterii ma pozwolić osiągnąć zasięg maksymalny około 160 km!).
Tourism jest modelem dedykowanym dla osób, które lubią zabierać rower ze sobą w podróż, a przy tym mają ograniczoną ilość miejsca na jego przechowywanie. Ten nowoczesny składak na kołach 20 cali w kilka chwil pozwoli na zmniejszenie swojego rozmiaru do wielkości pozwalającej na schowanie go w szafie, schowku czy bagażniku samochodu. Podobnie jak inne rowery Ecobike wyposażono go w napęd w piaście oraz tradycyjne przerzutki Shimano Tourney. Panel sterujący daje dostęp do prędkościomierza, 6 trybów wspomagania, a na kierownicy znalazła się nawet manetka gazu pozwalając na np. wygodne podprowadzanie roweru z użyciem wspomagania elektrycznego. Cena modelu Tourism - od 4699 złotych.
Model Ecobike X3 to propozycja do jazdy poza utwardzanymi drogami. Sztywna aluminiowa rama, koła w rozmiarze 27.5 cala oraz amortyzator przedni SR Suntour XCM poradzą sobie z jazdą tam, gdzie nie dotrą zwykłe rowery crossowe czy turystyczne. Jednostka elektryczna współpracuje w tym rowerze z napędem Shimano Alivio 3 x 9, a za hamowanie odpowiadają hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano. Panel sterujący oprócz funkcji niezbędnych do kontroli napędu ma również port USB który pozwoli np. na naładowanie telefonu komórkowego czy dodatkowej lampki. Cena tego modelu wynosi od 6399 złotych. Co ciekawe, model z serii X posłużył do pobicia Rekordu Guinessa w długości tras pokonanej na rowerze elektrycznym.
Ecobike Speed 29 - topowy i najmocniejszy model e-bike'a Ecobike. Oferuje silnik o mocy aż 750W, który po odblokowaniu (i poza drogami publicznymi!) pozwala na rozwinięcie prędkości nawet 45 km/h na samym wspomaganiu. Wykorzystuje jednostkę napędową w tylnej piaście zasilaną baterią zintegrowaną z dolną rurą ramy oraz współpracującą z napędem Shimano Deore 3 x 10. Specjalne hamulce Tektro Dorado mają zwiększoną moc i system odcinający wspomaganie silnika w momencie naciśnięcia na klamkę hamulcową. Amortyzator SR Suntour E45 to konstrukcja stworzona z myślą o rowerach elektrycznych rozwijających prędkości 45 km/h na samym wspomaganiu. Co ciekawe, po odblokowaniu systemu manetka gazu na kierownicy pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości bez pedałowania.
Rower Speed 29 wyceniono w podstawowym wariancie baterii na 8799 złotych, a jego waga to 24,95 kg.
Strona producenta: www.rowery-elektryczne.pl