Garmin 810 i 510

Prezentacja nowych modeli liczników rowerowych Garmin 810 i 510

Drukuj

Jedne z najbardziej popularnych komputerków rowerowych wychodzą w nowej wersji. Na bieżąco udostępniają aktualną pozycję GPS, gwarantują pewność pomiarów i współpracę ze smartfonami. Co jeszcze potrafią nowe modele Edge?

Najnowsze modele Garmina na pierwszy rzut oka cechuje przede wszystkim uproszczony interfejs. Obydwa liczniki wyposażone są ponadto w ekran dotykowy, czytelny w słońcu i obsługiwany nawet poprzez długie rękawiczki, także w deszczu.

Cechy
Edge 510 to nadal model najbardziej przystosowany do użytkowników ceniących wygodę i kompaktowość, przy tym korzystających z dwóch kółek głównie w celach treningowych. 80-gramowy licznik posiada 2,2-calowy ekran oraz obsługę systemów GPS oraz GLONASS w celu szybszego i pewniejszego ustalania pozycji. Znane z poprzedniego modelu problemy z odczytem sygnału z satelity mają zniknąć. Wytrzymałość baterii producent szacuje na 20 godzin, czyli o 2 godziny dłużej niż w poprzednim modelu, pomimo większego ekranu i dotykowej obsługi.
 

Garmin Edge 510


Największą różnicą modelu 810 jest, podobnie jak wcześniej, obsługa map oraz zaawansowana nawigacja. Posłuży on przede wszystkim miłośnikom turystyki rowerowej oraz zawodnikom często trenującym w nieznanych sobie miejscach. Ekran tej wersji jest większy, bo 2,6-calowy. Czas pracy 98-gramowego licznika wynosi maksymalnie 17 godzin. Model 810 jest kompatybilny z opcjonalnymi mapami ulic lub mapami topograficznymi TOPO, w tym BirdsEye Satellite Imagery. Urządzenie jest wyposażone w odbiornik GPS, w związku z czym nawigacja nie wymaga transferu danych. Co ciekawe, komputerek obsługuje również karty pamięci formatu microSD, co umożliwia przechowywanie bardzo dużej liczby map oraz danych treningowych.

 

 

Garmin Edge 810

 


Obydwa modele zbierają również szereg informacji treningowych. Należą do nich: dystans, prędkość aktualna/max/średnia (odczytywane z GPS lub poprzez osobny czujnik), tętno aktualne/max/średnie, liczba przewyższeń, stopień nachylenia, temperatura powietrza, kadencja aktualna/max/średnia, moc aktualna/max/średnia (poprzez protokół ANT+) oraz wiele innych, szczegółowych danych. Podobnie jak poprzednio, pliki treningowe możemy zgrywać do specjalnej aplikacji Garmin Connect i poddawać analizie pod kątem zebranych danych. Dostępne w urządzeniu Edge kursy (trasy) i funkcja Virtual Partner® pozwalają ścigać się w czasie rzeczywistym z własnymi wynikami, które zostały poprzednio zarejestrowane. Podobnie jak wcześniej, również w modelach 510 i 810 mamy możliwość indywidualnego dopasowania poszczególnych pól komputerka, dzięki czemu do danego typu jazdy mamy wyświetlane wyłącznie te dane, które uznamy za stosowne.

 

 

 

 

 

 


Połączenie
Smartfony (Apple® oraz Android™) wyposażone w aplikację Garmin Connect Mobile łączą się z Edge’m via Bluetooth i umożliwiają przesyłanie/odbieranie danych online. Bezprzewodowy system połączenia zwiększa bezpieczeństwo urządzeń, które podczas jazdy przewożone są w plecaku lub kieszonce koszulki, ew. w turystycznej sakwie. Formalnością jest dodanie informacji, że aplikacja umożliwia udostępnianie swoich tras oraz aktualnej pozycji GPS na portalach społecznościowych (Live Tracking). Możliwość połączenia z serwisami pogodowymi przewiduje aktualne zmiany warunków atmosferycznych i pozwala zaplanować dalszą trasę.

 

 

 

 


Live Tracking umożliwia, mówiąc bardziej szczegółowo, śledzenie naszej pozycji poprzez zaproszonych do aplikacji użytkowników. Dzięki temu nasi znajomi, rodzina bądź trener, po zalogowaniu się do Garmin Connect, mogą na bieżąco śledzić nasze aktualne miejsce treningu lub wyścigu. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo jazdy, ale z drugiej zbytnia transparentność może udaremnić przedłużony pobyt w kawiarni podczas treningu.

Urządzenie można zamontować w standardowym uchwycie rowerowym obracanym o 90°, jak również w zewnętrznym uchwycie montowanym na linii wzroku. W komplecie znajduje się linka zabezpieczająca, która w razie upadku przytrzymuje urządzenie i ułatwia jego odnalezienie.

 

 

 

 

 


Podsumowanie
Nowe modele liczników Garmin to długo oczekiwana premiera. Jedne z najbardziej popularnych komputerków rowerowych zyskały wiele nowych funkcji i przede wszystkim poszły w popularny trend współpracy ze smartfonami. Zastanawia nas skuteczność obsługi dotykowego ekranu podczas mocnej jazdy, szczególnie typu XC czy AM, a także deklarowana współpraca z długimi rękawiczkami. Mimo wszystko Garmin nie stoi w miejscu i oferuje jedne z najbardziej zaawansowanych modeli na rynku, a już na pewno te obsługujące system GPS. Warto dodać, że inżynierzy wzięli pod uwagę opinie i sugestie użytkowników podczas tworzenia nowych wersji.

 

 

 



Ceny komputerków będą się różniły w zależności od wybranej opcji zestawu. W podstawowym (sam licznik) model 810 będzie kosztował $499.99 (ok. 1584zł), a 510 $329.99 (ok. 1056zł). Pełna wersja 810 (z systemem Navigation Bundle, mapami USA/Kanada, opaską tętna, nadajnikiem prędkości/kadencji, montażem) to koszt $699.99 (ok. 2240zł), a kompletny model 510 $399.99 (ok. 1280zł).

Fot.: Garmin