Materiał zawiera treści reklamowe

Przechowywanie roweru w domu

Sprawdź najlepsze sposoby na to, jak przechowywać rower w domu? Jakie stojaki i wieszaki rowerowe są do tego odpowiednie?

Drukuj

Podobno idealna ilość rowerów w domu to N+1, gdzie N oznacza ilość rowerów aktualnie posiadanych. Jednak nie każdy z nas ma do dyspozycji setki wolnych metrów kwadratowych i nasze dwa kółka trzeba gdzieś zmieścić. Tym razem szukamy odpowiedzi na pytanie: jak przechowywać rower w domu?

 

 

 

 

Chociaż wydawałoby się, że im więcej rowerów, tym więcej szczęścia, to w praktyce często okazuje się, iż wygospodarowanie odrobiny miejsca tak, aby móc rower bezpiecznie przechowywać, a przy tym nie zmniejszać powierzchni użytkowej naszego mieszkania, to spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście i nie możemy sobie pozwolić na wygospodorowanie większej ilości miejsca tylko po to, aby trzymać tam sprzęt sportowy.

Na szczęście wszystkim tym, którzy nie wyobrażają sobie przechowywania swojego roweru poza bezpiecznym mieszkaniem (lub domem) na pomoc spieszą producenci wszelkiej maści uchwytów, stojaków i mocowań do rowerów. W dzisiejszych czasach bez problemu znajdziemy rozwiązania pasujące do praktycznie każdego typu roweru i na najmniejszą nawet przestrzeń. 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście sama wygoda przechowywania roweru, jego właściwe zamocowanie i oszczędność miejsca to bardzo ważne aspekty tego tematu, jednak chyba najważniejszym dla wszystkich fanów dwóch kółek jest bezpieczeństwo roweru. Właśnie dlatego w naszym poradniku skupimy się na bezpiecznym przechowywaniu roweru w mieszkaniu i domu, ewentualnie niektóre z polecanych przez nas rozwiązań można zastosować w garażu. Nie będziemy jednak mówić o przechowywaniu rowerów na balkonach, klatce schodowej czy w blokowych przechowalniach.

Niestety życie uczy, iż rower bezpieczny może być tak naprawdę tylko tam, gdzie nikt poza samym właścicielem nie może się swobodnie dostać. Swobodnie, czyli nie na drodze włamania do mieszkania lub domu. Niestety wszystkie otwarte przestrzenie, takie jak klatki schodowe, piwnice, czy wózkownie to ryzykowny temat. Zbyt łatwo rower tam zlokalizować, a następnie wykorzystując np. godziny nocne go stamtąd wykraść.

 

 

 

 

Ściana, sufit czy podłoga?

Zasadniczo rzecz ujmując, to dostępne na rynku rozwiązania do przechowywania rowerów moglibyśmy podzielić na te, które są funkcjonalne, te które są... ładne, ale i na szczęście też i te, które starają się łączyć obydwie te cechy. W końcu wielu z nas traktuje swój rower jako małe dzieło sztuki i chce nie tylko bezpiecznie go przechowywać, ale mieć też do niego stały dostęp, a wręcz eksponować go na ścianie. 

Najprostszym możliwym systemem przechowywania roweru są stojaki przeznaczone do bezpiecznego ustawienia roweru na podłodze. Tego typu rozwiązania mają szereg zalet, jednak sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, żeby rower na podłodze ustawić. Zdecydowanym plusem tego typu systemów jest niższa cena, brak konieczności ingerowania w ściany czy sufit, a także bardzo dobry dostęp do roweru. Co więcej, tego typu stojaki bardzo często poza funkcją przechowywania roweru dają też możliwość łatwego serwisu naszego bolidu - w tym czynności takich, jak np. konserwacja napędu. Co więcej - systemy przeznaczone do ustawiania roweru na podłodze są najczęściej bardzo uniwersalne. Nie ma tu więc problemu z wagą roweru (ważne, przy np. rowerach elektrycznych), ani jego typem.

 

 

 

 

Kolejny popularny system to mocowania do ściany. Tutaj możemy liczyć na naprawdę ogromną różnorodność propozycji. Najprostsze uchwyty przeznaczono do najlżejszych rowerów, np. szosowych. Bazują w dużej mierze na prawach fizyki - w końcu wystarczy rower podeprzeć w jednym punkcie, aby grawitacja i sama przyczepność opon zrobiła resztę. W przypadku tego typu systemów dostępne są zarówno mocowania pozwalające ustawić rower na ścianie poziomo (dobre do np. wąskich pomieszczeń), lub pionowo. W tym segmencie dostępne są też bardzo "designerskie" uchwyty, które po prostu ciekawie wyglądają na ścianie, a przy tym eksponują sam rower. Dzięki temu aż proszą się o instalację w np. salonie.

Kolejna opcja to mocowania do sufitu działające w dużej mierze niczym rowerowa winda. Ich plusem jest oczywiście oszczędność miejsca, zwłaszcza w sytuacji, w której pozwalają na montaż roweru... poziomo na suficie. Trzeba tu się jednak liczyć z mniejszymi limitami wagowymi roweru, a także bardziej skomplikowanym montażem samego mocowania. Nie każdemu też będzie odpowiadał widok roweru wiszącego pod samym sufitem.

 

 

 

 

Przechowywanie roweru w garażu

Jak wspominaliśmy - zdecydowanie odradzamy przechowywanie rowerów (z największym naciskiem na te droższe sztuki) w ogólnodostępnych miejscach osiedlowych czy w kamienicach. Jeśli jednak jesteśmy mieszkańcami domów jednorodzinnych i mamy do dyspozycji garaż, to warto mieć na uwadze, że spora część producentów posiada uchwyty dedykowane do przechowywania rowerów właśnie w takich miejscach. Powyższe uchwyty często łączą w sobie funkcję wieszaka z zabezpieczeniem - mamy tu na myśli np. wieszak z funkcją ryglowania czy po prostu kotwę ścienną, do której przypominamy rower. Oczywiście w garażu sprawdzą się także wszystkie z wymienionych powyżej sposobów na przechowywanie roweru, natomiast z doświadczenia wiemy, że wielu z nas decydując się na zaparkowanie roweru w przydomowym garażu, będzie chciała go dodatkowo zabezpieczyć.

Co na rynku?

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych stojaków i uchwytów na rower dostępnych na naszym rynku. Prezentują cały przekrój dostępnych wariantów i będą pasowały do różnych typów rowerów.

 

 

 

Wieszak na ścianę (za przednie koło)

SuperB TB-1812

Prosty, tani i łatwy w użyciu sposób na powieszenie roweru na ścianie. Minusy? Możliwość ubrudzenia ściany tylnym kołem, dlatego wcześniej polecamy ścianę zabezpieczyć w miejscu styku. 

Stojak serwisowy

TPP (Decathlon)

Przechowywanie roweru na stojaku serwisowym to również tani i popularny sposób. Pozwala uniknąć pobrudzenia ściany od opierania roweru bezpośrednio o nią, a przy tym umożliwia proste czynności serwisowe - np. kosmetykę napędu pod blokiem czy na balkonie. Minusy? Rowery przechowywane na takich stojakach zabierają sporo miejsca w mieszkaniu.

 

 

Designerski wieszak za koło

Cycloc Endo

Wieszaki na ścianę nie muszą być brzydkie - dowodzą o tym tacy producenci jak np. Cycloc albo popularny Clug. Przykładowo Cycloc Endo to uchwyt za przednie koło, w zestawie z którym dostajemy podkładkę pod tylne koło - ta ma zapobiegać oczywiście brudzeniu ścian. Wspomniany Clug z kolei to chyba najbardziej minimalistyczny uchwyt - również warto się z nim zapoznać, jeśli cenimy sobie ładny wygląd naszych ścian. 

Wieszak ścienny za pedał

Cycloc Hero

Cycloc ma też inny ciekawy i ładny wieszak - model Hero zaczepia z kolei rower za jego pedał. Minusy? Rower dotyka ściany bezpośrednio w dwóch miejscach, natomiast Cycloc i tutaj dodaje w zestawie dwie podstawki, które mocujemy do ściany w miejscu styku z oponą.

 

Wieszak na rower za ramę

Topeak Solo

To chyba jeden z najpopularniejszych sposobów na przechowywanie roweru w domu - wieszak "za ramę" pozwala uniknąć zabrudzenia ściany, bo rower w żadnym punkcie się z nią nie styka. Do tego oszczędzamy miejsce w mieszkaniu, a sam rower zaczyna na ścianie stanowić element ozdobny. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu uchwytów - także takich mocno dopracowanych designersko i wielofunkcyjnych. 

Wieszak za ramę z zabezpieczeniem 

Hiplok Airlok

Hiplok jako specjalista od zabezpieczeń ma w swojej ofercie wieszak ścienny z solidnym mechanizmem ryglowania. Idealne rozwiązanie dla osób, które chcą powiesić swój rower w garażu i szukają estetycznego rozwiązania. 

 

Uchwyt sufitowy

GUST ALBERTS / Leroy Merlin

Jeden z wielu wieszaków podsufitowych - to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni w mieszkaniu czy garażu, ale dla niektórych może być mało estetyczne za sprawą linek, które wyciagają rower pod sufit oraz mechanizmu zaczepiającego linkę. Nie zmienia to faktu, że to cały czas chyba najbardziej praktyczny sposób przechowywania roweru w małych mieszkaniach. 

Hak do wieszania roweru na suficie

SuperB TB1817

Proste rozwiązanie dla osób, które posiadają stosunkowo lekkie rowery (ze wzglęgu na proces wieszenia, bo sama ładowność tego typu uchwytu to nawet 60 kg) i mają możliwość dosięgnięcia do uchwytu, aby rower zawiesić.

 

 

Stojak serwisowy

BTWIN 500 T

Na końcu naszych pomysłów na przechowywanie roweru w domu lub garażu prezentujemy... po prostu stojak serwisowy. Przechowywanie na nim roweru pozwoli uniknąć zabrudzenia ścian i jest bezpieczne dla roweru, natomiast tego typu sposób zabiera w mieszkaniu sporo przestrzeni. Mając jednak taki stojak wygodnie przeprowadzimy wszelkie czynności serwisowe naszych dwóch kółek.