Transport roweru samolotem: walizki i torby

Jak bezpiecznie przewieźć rower samolotem? Przyglądamy się dostępnym na rynku walizkom i torbom do transportu rowerów.

Szymon Woldzinski

Podróż samolotem z rowerem przyprawia wielu miłośników zagranicznych podróży o zawrót głowy. W dzisiejszych czasach zabranie ze sobą roweru na wakacje nie musi być już udręką. W tym poradniku sprawdzamy najpopularniejsze rozwiązania, służące do przewozu roweru takie jak: walizki, kufry i torby rowerowe oraz popularne... kartony.

Rower to zdecydowanie najdroższa część naszego rowerowego ekwipunku. Niektórzy z nas posiadają rowery za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każdy uszczerbek naszego sprzętu będzie bardzo bolesny, w szczególności jeżeli zdarzy się nie z naszej winy (albo z naszej, kiedy nieodpowiednio zabezpieczymy sprzęt). Obsługa portów lotniczych pracująca przy załadunku i wyładunku bagaży często pracuje w dużym pośpiechu, co nie zawsze sprzyja trosce o nasze walizki. Często zdarza się, że mniej poręczne bagaże (np. duże walizki czy torby z rowerami) nie są traktowane zbyt subtelnie. Dlatego jeśli regularnie podróżujemy z naszym rowerem, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie.

 

Walizki i kufry

Jest to rozwiązanie najlepsze, ale zarazem najdroższe. Ceny walizek na rowery w większości przypadków zaczynają się od 2000 złotych wzwyż. W zamian dostajemy specjalne przygotowaną walizkę dedykowaną przewozowi roweru. Przy zakupie tego typu sprzętu należy zwrócić uwagę do jakiego typu rowerów jest przeznaczony, chociaż często spotykamy kufry uniwersalne. Największą zaletą jest sztywna konstrukcja kufra wykonana z poliwęglanu oraz specjalny stelaż, do którego wpinamy rower. Przed zapakowaniem wymagany będzie demontaż kół lub także takich części jak sztyca czy pedały.

W przypadku każdej walizki w środku znajduje się specjalne miejsce na części drobne. Dzięki temu nic nie będzie latać i obijać się o ramę, powodując przy tym niepotrzebne zarysowania czy uszkodzenia. Często w gratisie producenci oferują dodatowe miejsce na kask i buty, co odciąży nasz zwykły bagaż. Kolejną ważną kwestią jest waga, która oscyluje w granicach 10 - 15 kilogramów. Przemieszczanie się z walizką na szczęście ułatwią zamontowane kółeczka. W oczy rzuca się jednak słaba mobilność tego rozwiązania. Nie będzie to przeszkadzać osobom, które wracają do domu z tego samego lotniska lub przez cały pobyt stacjonować będą w jednym miejscu. Problem pojawi się, kiedy w czasie rowerowych wakacji będziemy często się przemieszczać lub podróżować wraz z sakwami. Sztywne walizki i kufry nie będą dla takich osób idealnym wyborem.

 

 
 

 

 

Torby

Przegląd toreb rowerowych, które oferują prodeucenci jest bardzo szeroki. Ceny zaczynają się już od kilkuset, aż do okolic 2000 złotych. Wśród tańszych produktów znajdziemy wzmacniane torby wykonane z materiałów termoplastycznych, które posiadają kilka wewnętrznych kieszeni (np. na koła). Droższe torby posiadają usztywnianą strukturę oraz zamontowane kółeczka, które ułatwią przemieszczanie się z bagażem. Podobnie jak w przypadku walizek wymagany jest demontaż kół oraz w przypadku większych rowerów sztycy lub odkręcenia i zabezpieczenia kierownicy.

 

 
 

 

 

Przy pakowaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wkładaniu roweru i odpowiednio zabezpieczyć części, które będą włożone luzem np. koła i sztyce. Ramę w tym wypadku warto owinąć folią bąbelkową w miejscu styku z innymi przedmiotami lub zaopatrzyć się w pokrowce na koła, odkręcając przy tym zatrzaski od kół. Warto zwrócić uwagę także na tylną przerzutkę (łatwo może ulec skrzywieniu w przypadku przemieszczania się roweru lub kontaktem z innymi częściami kolarskiego ekwipunku), którą również można odkręcić, owinąć folią i przykleić taśmą do ramy. Torby rowerowe jest to rozwiązanie tańsze, lecz wymaga od nas więcej wysiłku przy zabezpieczaniu roweru. Zaletą jest możliwość przewiezienia innego bagażu oraz mniejsza waga (dużo zależy także od konstrukcji, lecz nie przekraczają one 10-11 kilogramów). Większość toreb posiada ten atut, że można je złożyć, aby nie zajmowały dużo miejsca podczas przechowywania.

 

 
 

 

 

Alternatywa dla walizek i toreb rowerowych

Często wykorzystywaną alternatywą są kartony rowerowe, które możemy dostać w każdym rowerowym sklepie. Nie jest to z pewnością wyszukane rozwiązanie, lecz przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie zabezpieczyć swój rower przed głównymi zagrożeniami. Waga samego kartonu również wygląda zachęcająco, co pozwoli nam włożyć do niego wiele dodatkowych przedmiotów, mieszcząc się przy tym w limicie wagowym u naszego przewoźnika. Do odpowiedniego zabezpieczenia będziemy potrzebowali folii bąbelkowej, folii typu stretch oraz mocne taśmy klejącej. Zwykły rowerowy karton nie wygląda zbyt estetycznie w porównaniu do profesjonalnej torby rowerowej, lecz jest rozwiązaniem najtańszym.

Kartony narażone są bardzo na wszelkie ostre przedmioty w naszym bagażu takie jak zaciski czy pedały. Przy wkładaniu roweru dobrze jest je wykręcić, aby w trakcie lotu nie zniszczyły kartonu. Po przylocie na lotnisko docelowe karton możemy zutylizować lub zostawić w przechowalni bagażu. Jeżeli wracamy z innego lotniska przed powrotem będziemy musieli jednak poszukać sobie innego pudła. Warto w tym celu przed wyjazdem zorientować się w lokalizacji pobliskich sklepów rowerowych oraz zakupić w Polsce zapas taśmy klejącej oraz folii. Przy nadawaniu bagażu można poprosić o naklejenie specjalnej naklejki ostrzegawczej "uwaga na szkło" lub inny materiał, który łatwo ulega zniszczeniu. Powinno to zwrócić uwagę obsługi lotniska przy pakowaniu kartonu do samolotu i wykazaniem się większą empatią w stosunku do niego.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze odpowiedniego środka do przewozu naszego roweru jest plan naszej podróży. Jeżeli planujemy wyjazd stacjonarny i przez cały pobyt będziemy przebywać w jednym miejscu to profesjonalne walizki lub sztywne torby są dla nas. Osoby ceniące wygodę oraz bezieczeństwo swoich rowerów z pewnością skłonią się ku temu rozwiązaniu. Sprawa wygląda inaczej, kiedy będziemy się przemieszczać z miejsca na miejsce, a powrót planujemy z innego lotniska lub państwa. Wtedy do wyboru mamy dwie opcje: karton lub zwykłą torbę rowerową, którą możemy złożyć.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli - w przeglądzie postaraliśmy się wybrać naszym zdaniem najciekawsze propozycje. W przeglądzie nie zabrakło tradycyjnych toreb rowerowych, ale także pojawiły się dwie ciekawe walizki czołowych producentów na rynku. Jest w czym wybierać i z pewnością każdy miłośnik rowerowych podróży znajdzie coś dla siebie.

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły