Aspire

ul. Karasek 11
621-00, Brno, Czechy
tel. 00420 532 199 545
aspire@aspire.eu
www.aspire.eu
SRAM jest amerykańskim producentem napędów rowerowych, głównym konkurentem Shimano i dużym innowatorem całego rynku napędów.

Historia firmy SRAM jest znacznie krótsza, niż Shimano oraz Campagnolo, czyli dwóch pozostałych największych graczy w branży rowerowej. Amerykańska marka działa na rynku od 1987 roku, a jej nazwa pochodzi od zmiksowania imion założycieli: Scott, Ray i Sam. Pierwszymi produktami SRAMa były obrotowe manetki Grip Shift - tzw. twister shifts. Ich początkowa wersja, którą pokazano w 87 roku, była dedykowana do triathlonu i mocowana na końcach kierownicy. Wkrótce adaptowano system do rowerów górskich, a świat kolarzy MTB zakochał się w prostym i maksymalnie skutecznym systemie. Mimo rynkowej dominacji Shimano, Grip Shifty SRAMa były tak dobre, że używało ich jakieś 80% peletonu górali. W 1994 roku z taśm produkcyjnych zjechała 10-milionowa manetka obrotowa SRAMa. Był to ogromny sukces biznesowy firmy z Chicago, choć nadal SRAM był obecny w zasadzie jedynie na rynku Aftermarket (produkty kupowane w sklepie, które użytkownicy wymieniają po zakupie roweru), a nie OEM, czyli montowane w fabryce podczas produkcji roweru. W 1996 roku Amerykanie pokazali światu swoją pierwszą tylną przerzutkę ESP, co oczywiście powiększyło ich konkurencyjność na rynku OEM. 

Zarobione pieniądze Scott, Ray i Sam postanowili inwestować w oryginalny sposób. Najpierw przejmowali renomowane firmy z rynku, które dysponowały potrzebną im technologią i renomą. Wybierali takie, które były w stanie rozbudować ofertę SRAMa na tyle, aby - wzorem Shimano - móc zaoferować na rynku OEM pełen napęd i hamulce. Potem rozpoczęli kolejny etap ekspansji przejmując kolejne firmy, które produkowały np. koła, czy mierniki mocy - tak, aby finalnie producent rowerów (ram) był w stanie zaopatrzyć się we wszystkie pozostałe części u jednego dostawcy. 

W 1997 SRAM wykupił Sachs’a - producenta łańcuchów i piast planetarnych. W zasadzie przejął Sachsa i portugalską firmę Sedis, która produkowała łańcuchy dla Sachsa. Sedis wytwarza je do dziś, a każdy łańcuch Srama pochodzi z Coimbry - miasta, gdzie mieści się fabryka. Piasty planetarne SRAMa powstawały w fabryce Sachsa w Schweinfurcie do 2013 roku, gdy produkcję przeniesiono do Azji, by w 2017 roku całkowicie ją zakończyć. Z kolei od 2015 roku zakład po Sachsie SRAM wykorzystuje jako centrum badawczo-rozwojowe i magazyny. W 2002 roku przejęli firmę Rock Shox - producenta amortyzatorów. W 2004 roku w ręce SRAMa wpadł Truvativ (korby, kierownice, mostki, sztyce, wkłady suportu, pedały). Również w 2004 do portfela amerykańskiego giganta dołączyła firma Avid, która produkowała hamulce i tarcze hamulcowe. W dalszych latach dołączyły koła oraz ekskluzywne komponenty Zipp (2007) oraz pomiary mocy Quarq (2011)

W DNA firmy jest rynkowa rola innowatora, tak jak Grip Shifty były doskonałe i pożądane przez kolarzy, tak również teraz SRAM często jako pierwszy pokazuje światu bardzo interesujące nowości. W 2006 roku amerykanie weszli na rynek kolarstwa szosowego pokazując swoje klamkomanetki DoubleTap, które obsługiwały przerzutkę jedną dźwignią. W 2012 roku zaprezentowano z kolei pierwszą seryjną jednorzędową grupę MTB - SRAM XX1, która zrewolucjonizowała patrzenie na napędy w rowerach górskich i nadała kierunek całej branży. Ewolucją tego rozwiązania był napęd 1x12 z roku 2016 - SRAM Eagle. Chwilę wcześniej, bo w 2015 roku amerykański producent pokazał bezprzewodowy, elektroniczny napęd szosowy SRAM Red eTap. Oczywiście ciekawych patentów było więcej, ale powyższe są swego rodzaju kamieniami milowymi dla branży, a o fakcie jak dużą rewolucją były choćby napędy 1X niech świadczy, że po ich premierze na Pucharach Świata MTB używało ich większość zawodników. SRAM - mimo, że jest wielokrotnie mniejszy niż Shimano - jest prawdziwym innowatorem rynku napędów rowerowych. 

Artykuły powiązane z marką SRAM

Filmy powiązane z marką SRAM

Produkty marki SRAM znajdziesz w sklepach

Produkty marki SRAM w katalogu rowerowym