Aspire

ul. Karasek 11
621-00, Brno, Czechy
tel. 00420 532 199 545
aspire@aspire.eu
www.aspire.eu
Cannondale to amerykańska marka rowerowa, która słynie z oryginalnych i niepowtarzalnych patentów stosowanych w swoich rowerach i komponentach. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie, która słynie z wysokiej jakości i innowacyjności.

Historia firmy rozpoczęła się w 1971 roku, ale rowery Cannondale zaczął produkować dopiero w 1983 roku. Pierwsze ramy autorstwa amerykańskiej marki były stalowe, jednak wkrótce producent rozpoczął wytwarzanie ram wykonanych z aluminium. Do ich projektowania używał technologii projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i wkrótce stał się prekursorem produkcji aluminiowych ram na masową skalę. Było to wówczas egzotyką, gdyż masowo wytwarzano ramy stalowe, a aluminiowe przeważnie w ramach jednostkowej produkcji. W latach dziewięćdziesiątych zapoczątkowano legendarną już serię rowerów CAAD, która jest kontynuowana do dziś. Obecnie w sprzedaży są dostępne rowery szosowe CAAD13. Oczywiście wraz z rozwojem rynku i technologii Cannondale zajął się produkcją ram karbonowych, jednak warto podkreślić ich spory wkład w ogólnobranżowy rozwój produkcji i samej obróbki ram aluminiowych. 

Cannondale słynie też ze swoich autorskich, bardzo oryginalnych rozwiązań, które czynią z ich jednośladów maszyny o niepowtarzalnym charakterze  - dobrym przykładem są tutaj np. stosowane w ich rowerach górskich widelce Lefty, które są amortyzatorami z jedną golenią (tylko lewą) w systemie upside down. Wśród wielu patentów Cannondale’a Lefty jest obecnie tym najciekawszym, ale lista ich rozwiązań jest znacznie dłuższa, z suportem w standardzie BB30 na czele. Bez wątpienia to jedna z najbardziej innowacyjnych firm w całej branży. 

Po zawirowaniach własnościowych, ostatecznie w 2008 roku Cannondale trafił pod skrzydła grupy Dorel Industries, która jest właścicielem takich marek jak: GT, Mongoose, czy Schwinn. Jednocześnie w 2009 cała produkcja została przeniesiona na Tajwan. Sporą ciekawostką jest też fakt, że jako ostatnie w USA produkowane były ramy aluminiowe, podczas gdy produkcja karbonowych szkieletów wcześniej została w całości przeniesiona na wschód. Cannondale, jako jedna z czołowych marek na świecie, oferuje rowery ze wszystkich segmentów, a ich renomę zawsze podbijały liczne sukcesy atletów sponsorowanych przez firmę - zarówno w pro-peletonie szosowym, jak i na arenach wyścigów XC oraz za sprawą przedstawicieli kolarstwa grawitacyjnego. 

Artykuły powiązane z marką Cannondale

Filmy powiązane z marką Cannondale

Produkty marki Cannondale znajdziesz w sklepach

Produkty marki Cannondale w katalogu rowerowym