Bujko drugi w scratchu!

Torowy Puchar Świata #2 (19-21.11.2009, CDM, Malbourne), dzień 2.

Rewelacyjnie spisuje się Łukasz Bujko podczas drugiej edycji torowego Pucharu Świata. Po wczorajszym trzecim miejscu w wyścigu punktowym, dziś nasz reprezentant zdobył srebrny medal w scratchu i wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej tej konkurencji.<br />

Podczas drugiego dnia zawodów, oprócz wspomnianego scratchu, panowie ścigali się w keirinie, wyścigu na 1km i wyścigu drużynowym na dochodzenie, natomiast panie w wyścigu punktowym i sprincie drużynowym.

Łukasz Bujko już w eliminacjach scratchu pokazał, że ma spory apetyt na medal i rywale muszą się z nim liczyć. W swoim wyścigu kwalifikacyjnym Polak pojechał znakomicie, nadrabiając okrążenie nad peletonem razem z pięcioma innymi kolarzami, a na finiszu był najszybszy, dzięki czemu z pierwszego miejsca awansował do finału. Tam mierzył się m.in. z Brytyjczykiem Chrisem Newtonem, Rosjaninem Kowaliewem – zwycięzcą z Manchesteru. Przebieg finału był bardzo podobny do kwalifikacji, gdyż szóstka kolarzy zdołała odjechać od peletonu na jedno okrążenie, jednak sam finisz był dość nietypowy – na kilkadziesiąt metrów przed metą Tom Scully (Nowa Zelandia) ruszył do przodu, zyskując kilkanaście metrów przewagi nad peletonem i pewnie sięgnął po zwycięstwo. Za jego plecami, finiszowała duża grupa i na drugim miejscu zameldował się właśnie Łukasz Bujko, przed Viktorem Shmalko z Katiuszy. Zdobywając po raz drugi srebrny medal w scratchu, Bujko wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej tej konkurencji i przewodzi z 20 punktami. Drugi jest Kowaliew, który na swoim koncie ma punktów 12.

Pod nieobecność Chrisa Hoya (Team Sky +HD), zwycięstwo w keirnie pozostawało sprawą otwartą, choć kilku kolarzy zaliczano do faworytów tego pojedynku. Ochotę na złoty medal miał kolega drużynowy Hoya, Ross Edgar, a także Australijczyk Shane Perkin (Team Jayco), czy Malezyjczyk Azizul Awang (Bike Technologies Australia). W kwalifikacjach faworyci bez większych problemów awansowali do dalszych rund, jednak już w drugiej rundzie walka była bardziej wyrównana, a z finałami pożegnali się m.in. Edgar i jego rodak Matt Crompton. Dość niespodziewanym, choć w pełni zasłużonym, zwycięzcą tej konkurencji po śmiałym ataku został Niemiec Carsten Bergemann, natomiast drugie miejsce zajął Perkins. Jak się okazało Australijczyk długo nie cieszył się ze srebrnego medalu, gdyż został przez sędziów przesunięty na ostatnie miejsce za zajechanie drogi rywalowi. W tym wypadku drugie miejsce przypadło Awangowi, natomiast trzeci był Josiah Ng z Malezji.

Także w wyścigu na 1 km brak Hoya był na rękę zawodnikom startującym w tej konkurencji. Szczególnie Teun Mulder (Cofidis) i Scott Sunderland (Team Jayco), wczorajszy zwycięzca sprintu drużynowego, mieli szanse na wygraną. To właśnie Holender z Cofidisu jako pierwszy przekroczył czas 1:03.00 (1:02.404), jednak długo nie utrzymał się na prowadzeniu, gdyż startujący już w kolejnym wyścigu Sunderland pobił jego czas i to dość znacznie. Wynik Australijczyka - 1:02.171 – choć daleki od ideału, to wystarczył do objęcia prowadzenia, a ostatnia para David Daniell (Wielka Brytania) i Chongyang Wang (Chiny) nie zdołała poprawić tego osiągnięcia. Jedynie czas Wanga - 1:02.204 dał mu srebrny medal.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie Australijczycy wzięli rewanż na Brytyjczykach, choć to wyspiarze ustanowili najlepszy czas w kwalifikacjach - 4:01.914. Gospodarze uzyskali czas o niespełna sekundę gorszy, dlatego też można było się spodziewać zaciętej walki w finale, tym bardziej, że Australijczykom towarzyszył doping swoich kibiców. Znów zawiedli Mistrzowie Świata, którzy zarówno w kwalifikacjach, jak i w wyścigu o brązowy medal przegrali z Nowozelandczykami, nie kończąc finałowej walki. Finał natomiast był popisem jazdy młodej drużyny Australii. Gospodarze narzucili mocne tempo i prowadzili od startu, a gdy w drużynie brytyjskiej na trzy okrążenia przed końcem zostało już tylko trzech zawodników, kwestia zwycięstwa była praktycznie rozstrzygnięta. Mimo to Australijczycy nie zwalniali i uzyskali czas 3:59.599, a więc przekroczyli średnią prędkość 60km/h. Dobry wyścig pojechali Polacy w składzie Paweł Brylowski, Dawid Głowacki, Piotr Kasperkiewicz i Grzegorz Stępniak. Nasi reprezentanci zajęli siódme miejsce w kwalifikacjach, uzyskując czas minimalnie gorszy od piątych Holendrów i o 4 sekundy gorsze od Duńczyków, którzy awansowali do rundy finałowej.

Aktualna Mistrzyni Świata, Włoszka Giorgia Bronzini potwierdziła swoją pozycję, wygrywając wyścig punktowy pań. W wyścigu kwalifikacyjnym Bronzini zajęła co prawda 6. miejsce, jednak w zupełności wystarczyło to do awansu do finału. A w finale Włoszka wykazała się sporą regularnością, punktując na pięciu z ośmiu sprintach. Dało jej to 16 punktów i sporą przewagę nad rywalkami. Drugie i trzecie miejsce, dzięki zwycięstwom na ostatnich sprintach, zajęły Shelley Olds (USA) i Madeleine Sandig (Niemcy), które uzyskały 11 punktów.

Mimo sporych nadziei kibiców, związanych z występem swoich sprinterek – Anny Meares i Emily Rosemond – zwycięstwo w sprincie drużynowym odniosły równie mocne Chinki. Jinjie Gong i Lin Junhong w kwalifikacjach były najszybsze, wyprzedzając Holenderki oraz właśnie Australijki. W finale Gong i Junhogn okazały się ponownie lepsze od Kanis i Hijgenaar. Australijki wywalczyły brązowy medal, w wyścigu o trzecie miejsce pokonując Francuzki (Sandie Clair i Clarę Sanchez).