Torowy Puchar Świata #3

11-13.12.08, CDM, Cali, Kolumbia. Dzień pierwszy - Polki daleko

<p>W kolumbijskim Cali rozpoczęła się trzecia edycja torowego Pucharu Świata. Przez trzy dni kolarze, w tym również dwie nasze zawodniczki - Renata Dąbrowska i Aleksandra Drejgier, rywalizować będą o punkty do klasyfikacji PŚ i kwalifikacje do przyszłorocznych MŚ w Pruszkowie.</p>

Pierwszego dnia rywalizacji na torze Alcides Nieto Patiño (do 1995 roku był torem odkrytym) panie ścigały się w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, sprincie i scratchu, natomiast panowie w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, sprincie drużynowym oraz wyścigu punktowym.

W kwalifikacjach wyścigu indywidualnego na dochodzenie zwyciężyła Vilija Sereikaite, która okazała się bezkonkurencyjna także w finale. W wyścigu o złoto Litwinka wyprzedziła swoją rywalkę, Marię Luisę Calle o ponad 5 sekund, uzyskując bezpieczną przewagę już na pierwszych 1000 metrach. Trzecie miejsce zajęła Kanadyjka Tara Whitten, która równie przekonywująco pokonała Dalilię Rodriguez (Kolumbia). Mimo iż z początku Kolumbijka starała się naciskać swoją rywalkę, Whitten ostatecznie zwyciężyła, podobnie jak Sereikaite uzyskując ponad 5 sekund przewagi.

W sprincie, gdzie startowały obie nasze zawodniczki, kwalifikacje wygrała jedna z faworytek, Simona Krupeckaite (Litwa), wyprzedzając m.in. Lisandrę Guerra Rodriguez (Kuba), Kaarle Mcculloch (Australia – Team Toshiba) oraz Klarę Sanchez (Francja). Do dalszej rundy awansowała także Renata Dąbrowska, zajmując 11. miejsce. Druga z naszych reprezentantek, Aleksandra Drejgier, zajęła 18. miejsce i nie przeszła kwalifikacji. Niestety w 1/8 finału odpadła także Dąbrowska, zajmując ostatecznie 13. miejsce. W ćwierćfinale zwyciężały Krupeckaite, Lulu Zheng, Sanchez i Guerra Rodriguez i to one spotkały się w półfinałach. Do finału zakwalifikowała się Krupeckaite i Sanchez, natomiast Zheng i Guerra Rodriguez walczyły o brąz. W obu pojedynkach do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były dwa wyścigi, a Kurpeckaite i Guerra Rodriguez pewnie pokonały swoje rywalki.

W scratchu (10km) zwyciężyła druga zawodniczka z poprzedniej edycji PŚ z Melbourne, Włoszka Annalisa Cucinotta. Z powodu małej liczby zawodniczek zrezygnowano z przeprowadzenia kwalifikacji i tym samym rozegrano tylko jeden wyścig. Cucinotta skorzystała z nieobecności Brytyjek w tej konkurencji, a także trzeciej z Melbourne Rosjanki Evgeniyi Romanyuti i pewnie sięgnęła po zwycięstwo wyprzedzając Kubankę Yumari Gonzalez Valdivieso oraz Hiszpankę Gemę Pascual Torrecilla.

W rywalizacji panów w sprincie drużynowym również zabrakło Brytyjczyków, nie zabrakło natomiast emocji. Kwalifikacje wygrali Niemcy (Bergemann, Forstemann, Nimke) wyprzedzając Australijczyków z Team Toshiba (Ellis, Niblet, Sunderland) i to oni zmierzyli się w finale. O trzecie miejsce walczyć miały trzeci i czwarty zespół z kwalifikacji – Cofidis (Bourgain, Henriette, Sireau) oraz niespodziewanie Wenezuelczycy (Canelon, Marcano, Pulgar). Finały miały bardzo emocjonujący przebieg. W wyścigu o złoto Niemcy od startu prowadzili, jednak bardzo mocno naciskali kolarze Team Toshiba i kolejne pomiary czasu wykazywały minimalne różnice. W końcówce jednak Niemcy przyspieszyli i wyprzedzili rywali o prawie pół sekundy. W wyścigu o trzecie miejsce zwyciężyli kolarze Cofidisu, jednak przez pierwsze 1000 metrów to Wenezuelczycy byli na prowadzeniu. Dopiero w drugiej części wyścigu Francuzi zdołali wyjść na minimalne prowadzenie, które potem nieco powiększyli, ostatecznie kończąc wyścig sekundę przed rywalami.

W wyścigu na dochodzenie triumfował jeden z faworytów, Mistrz Świata w tej konkurencji z 2004 roku, Hiszpan Sergi Escobar Roure. Hiszpan w kwalifikacjach zajął drugie miejsce, jednak w finale nie dał szans Valery’emu Kayakovi i pewnie pokonał Rosjanina, na mecie osiągając przewagę ponad 4 sekund. O trzecie miejsce walczyli Arles Antonio Castro (Kolumbia) oraz Arno Van Der Zwet, przy czym minimalnie lepszy, o około 0,3 sekundy, okazał się reprezentant gospodarzy.

W wyścigu punktowym tym razem nie startował nasz reprezentant Rafał Ratajczyk, który do Cali nie pojechał. Zwyciężył natomiast dość nieoczekiwanie Leonardo Duque (Cofidis), który jednak podczas tegorocznego Tour de France pokazał się z bardzo dobrej strony, walcząc na finiszach razem z czołowymi sprinterami. Francuz wykorzystał z pewnością swoje umiejętności z szosy i dzięki bardzo aktywnej jeździe zdołał wygrać dwa sprinty, w kilku innych zajmując czołowe miejsca, a także nadrobić jedno okrążenie nad rywalami, co pozwoliło mu na końcowe zwycięstwo. Drugi, ze stratą pięciu punktów był Brytyjczyk Peter Kennaugh, natomiast trzeci Hiszpan Carlos Torrent.