Rozgrywany na południu Francji ośmioetapowy wyścig, liczący w tym roku ponad 1200 kilometrów, od lat stanowi arenę walki najlepszych górali w peletonie, którzy miesiąc później stoczą walkę o maillot jaune na Tour de France. Górska trasa wyścigu przyciąga na trasę kolarzy, którzy chcą sprawdzić swoją formę przed najważniejszym wyścigiem w sezonie, a często też najważniejsze etapy wyścigu pokrywają się z ważnymi etapami Touru, a to, jak wypadną faworyci, stanowi dobry obraz ich formy przed TdF.
W tym roku trasa wyścigu podzielona jest na pół – trzy etapy dla sprinterów i cztery dla górali oraz jeden etap jazdy na czas. Dwa etapy na początku 67. Criterium du Duphine, płaskie, stanowią okazję dla sprinterów, którzy tylko na początku wyścigu będą mogli pokazać swoje umiejętności. Po ich walce rozegrana zostanie drużynowa jazda na czas o długości 24,5 kilometrów, która będzie znakomitym sprawdzianem dla ekip, które miesiąc później zmierzą się z podobną próbą. Etap na Tour de France jest o kilka kilometrów dłuższy i bardziej pofałdowany, ale odcinek na Criterium du Dauphine daje dobrą okazję do sprawdzenia się przed ważnym etapem na Wielkiej Pętli i przetestowania ustawienia i zgrania kolarzy.
Od piątego etapu już tylko górale powinni walczyć o zwycięstwa etapowe. Odcinek z Digne les Bains do Pra Loup kończy się 6-kilometrowym podjazdem i jest identyczny jak 17. etap Tour de France, gdy wyścig wkroczy w decydującą fazę. Ten etap będzie więc znakomitą okazją do sprawdzenia nie tylko trasy, ale i swoich rywali. Kolejne trzy etapy, z metą na Cote 2000, Le Bettex i Modane Valfrejus, także kończą się wspinaczkami i kibice powinni oglądać pojedynek najlepszych kolarzy z peletonu. Zwycięzca tegorocznego Criterium du Dauphine z Francji wyjedzie nie tylko ze zwycięstwem, ale i z przewagą psychologiczną nad rywalami i wysokim morale przed Tourem.
Na starcie tegorocznego wyścigu stanął dwaj byli zwycięzcy Tour de France – Chris Froome (Team Sky) i Vincenzo Nibali (Astana), którzy stoczą ostatni bezpośredni pojedynek przed Wielką Pętlą, a oprócz nich do walki ruszą Joaquin Rodriguez (Katiusza), Alejandro Valverde (Movistar), Bauke Mollema (Trek Factory Racing), Andrew Talansky (Cannondale-Garmin), Rui Costa (Lampre-Merida), Pierre Rolland (Europcar), Tejay Van Garderen (BMC Racing Team), Jean Christophe Peraud (Ag2R La Mondiale) i to wśród nich należy upatrywać kandydatów do podium.
Zabraknie natomiast dwójki innych faworytów Wielkiej Pętli – Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo) i Nairo Quintany (Movistar). Contador ledwie tydzień temu wygrał Giro d'Italia, pokazując bardzo dobrą formę, natomiast Quintana swoją formę sprawdzi podczas Tour de Suisse, rozpoczynającego się tydzień później.
W stawce 168, którzy walczyć będą w Criterium du Dauphine, kolarzy są też dwaj Polacy – Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) i Bartosz Huzarski (Bora-Argon18).
Trasa 67. Criterium du Dauphine (7-14.06.2015, World Tour, Francja)
Etap 1.: Ugine – Albertville, 132 km
Etap 2.: Le Bourget-du-Lac - Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes, 173 km
Etap 3.: Roanne – Montagny (TTT), 24.5 km
Etap 4.: Anneyron - Porte de DrômArdèche – Sisteron, 228 km
Etap 5.: Digne-les-Bains - Pra Loup, 161 km
Etap 6.: Saint-Bonnet-en-Champsaur - Villard-de-Lans – Vercors, 183 km
Etap 7.: Montmélian - Saint-Gervais Mont Blanc, Le Bettex, 155 km
Etap 8.: Saint-Gervais-les-Bains - Modane Valfréjus, 156.5 km