Kalkulator promili – kiedy i jak z niego korzystać?

Drukuj
Kesley Knight

Wakacje oznaczają, że wielu z nas wyjedzie na urlop poza granice Polski. Część z nas zabierze ze sobą rowery. Przed podróżą do innego kraju warto sprawdzić, jakie obowiązują w nim przepisy, m.in. te dotyczące prowadzenia po spożyciu alkoholu. W poniższym tekście wyjaśniamy, jaką rolę w czasie zagranicznych wakacji spełnia kalkulator promili.

Grecja, Bułgaria i Chorwacja – te kraje od lat plasują się w czołówce najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Polaków. W większości przypadków na urlop wybieramy się samolotem, jednak Chorwacja to pod tym względem wyjątek. Wielu naszych rodaków podróżuje nad Adriatyk autem, co wiąże się z koniecznością sprawdzenia kilku dodatkowych informacji. Jedną z nich są limity alkoholu we krwi.

Kalkulator promili, czyli sprawdź swoją trzeźwość

Wybierając się w podróż z Polski do Chorwacji można obrać jedną z dwóch tras. Mieszkańcy zachodniej części naszego kraju przejadą przez Czechy, Austrię i Słowenię. Z kolei ci bardziej ze wschodu Polski obiorą kurs na Słowację i Węgry. Niezależnie jednak od wybranej trasy, warto wiedzieć jak działa kalkulator promili i jakie są ograniczenia w powyższych krajach. 

Kalkulator promili, znany też jako kalkulator alkoholu to portal internetowy, który pomaga oszacować stężenie alkoholu we krwi. Podkreślamy tutaj słowo „oszacować”, bowiem nie ma fizycznej możliwości, by wynik ten był w 100-proc. miarodajny. Również sami twórcy kalkulatorów promili zwracają uwagę, że wynik jest jedynie przybliżony i nie może być uznawany za dowód na trzeźwość i to bez względu na to, czy jedziemy rowerem, czy samochodem.

Jak działa kalkulator promili?

Działanie kalkulatora promili jest bardzo proste. Na podstawie danych matematycznych algorytm oblicza szacunkową zawartość alkoholu we krwi. Wystarczy, że na stronie internetowej, która oferuje kalkulator promili podamy kilka informacji o sobie, by otrzymać wynik. W zależności od stopnia rozbudowania algorytmu są to m.in.

  • płeć;
  • wiek;
  • waga;
  • wzrost;
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu;
  • czas, w którym został spożyty alkohol

 

Kalkulator promili podaje nie tylko zawartość alkoholu we krwi, ale także szacunkowy czas, jaki musi minąć byśmy w pełni wytrzeźwieli i mogli znów usiąść za kierownicą samochodu czy jednośladu. 

Kalkulator promili a podróż do Chorwacji

Kalkulator promili może przydać się w najmniej spodziewanym momencie. Jednak podróż do i z Chorwacji, poza docelowym miejscem naszego urlopu, nie da nam zbyt wielu okazji do wypróbowania użyteczności wirtualnego alkomatu. Dlaczego? Ponieważ w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. Oznacza to, że prowadząc pojazd po drogach w tych trzech krajach musimy być absolutnie trzeźwi. Inaczej wygląda sytuacja w Austrii i w Chorwacji. Tam kalkulator promili będzie zdecydowanie bardziej przydatny, bowiem kierowca może mieć we krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu.

Jeżeli w trakcie podróży zdecydujemy się na małą przejażdżkę rowerową, to warto znać limity dla prowadzących ten jednoślad. We wszystkich wyżej wymienionych krajach jest on identyczny jak dla kierowców – z wyjątkiem Austrii. W kraju Mozarta rowerzysta może wsiąść na rower mając nie więcej niż 0,8 promila.

 

 

Zobacz też: