Mocowanie roweru na ścianie - poznaj najlepsze rozwiązania!

Sprawdź, jak wybrać wieszak rowerowy dla siebie? Poznaj popularne sposoby mocowania roweru na ścianie!

Drukuj

Wieszaki na rower to świetne rozwiązanie, które pozwoli zadbać o porządek w miejscu, gdzie przechowuje się rowery. Poznajcie dostępne na rynku patenty, a także ich zalety oraz wady.

Każdy rowerzysta mierzy się z tematem przechowywania swojego jednośladu, bądź nawet kilku rowerów w przypadku, gdy mówimy o dużych rodzinach, bądź pasjonatach kolarstwa wyznających zasadę, że rowerów w domu nigdy za wiele. Niezależnie czy mówimy o trzymaniu swojego sprzętu w mieszkaniu, pomieszczeniu gospodarczym, garażu, czy piwnicy, zawsze przychodzi temat jak i gdzie go postawić. W końcu rower zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo sam w sobie jest mało stabilny. Stojaki rowerowe naziemne (takie jak na parkingach rowerowych) są trochę bez sensu, bo zajmują masę przestrzeni. W tym miejscu dochodzimy zwykle do momentu, w którym zaczynamy rozważać powieszenie roweru na ścianie. To całkiem sensowny pomysł, bowiem okazuje się, że w ten sposób jesteśmy w stanie zmieścić stosunkowo dużo rowerów na małej przestrzeni, a dodatkowo nasze jednoślady są bezpieczne i nieruchome.

 

 

Kiedy jesteście już pewni, że wieszaki rowerowe to dobre rozwiązanie dla Was, przychodzi czas na podjęcie kilku decyzji. Po pierwsze, gdzie zamontujecie wieszak rowerowy, po drugie jaki typ wybrać - czy pionowy, w którym wieszamy za przednie lub tylne koło, czy poziomy, gdzie rower wiesza się za ramę lub stawia kołami na rynienkach. Traktując temat w dużym skrócie, możemy wytypować aż 5 popularnych rozwiązań! Poniżej zaprezentujemy Wam je wszystkie oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy montażu wieszaka.

Wieszaki rowerowe na ścianę i podsufitowe

Na rynku znajdziecie masę przeróżnych rozwiązań, które tak naprawdę różnią się jedynie szczegółami, a - co do zasady - zawierają się w pięciu typach uchwytów, które pozwalają powiesić rower na ścianie (lub suficie). Oto one:

  • Wieszak rowerowy pionowy
  • Wieszak rowerowy pionowy obracany
  • Wieszak na rower poziomy chwytający za ramę
  • Wieszak na rower poziomy z rynną na koła
  • Wieszak pionowy podsufitowy

Generalna zasada jest taka, że wieszaki pionowe pozwalają bardziej zagęścić liczbę rowerów. Jeśli więc macie np. 6 jednośladów to uda się zmieścić je w pionie mniej więcej na takiej samej powierzchni jak 4 rowery w poziomie. To spory zysk! Poszczególne rozwiązania mają też różne cechy użytkowe, o nich szczegółowo piszemy poniżej.

 

 

Wieszaki rowerowe pionowe

Wieszaki pionowe trzymają rower za tylne lub przednie koło. Pewnego rodzaju mankamentem tego rozwiązania jest konieczność mocnego dźwignięcia roweru ku górze podczas zakładania, do czego trzeba zarówno siły, jak i techniki. Pamiętajmy, że kierownica będzie się nam skręcała, więc trzeba mieć w tym odrobinę krzepy i wprawy. Z tego względu chwytanie za koło jest dobre w przypadku rowerów dość lekkich. Gdy Wasz sprzęt waży więcej to zwyczajnie się przy tym namęczycie. Kolejną kwestią jest brudzenie ściany, która - jeśli nie cały czas, to na pewno przy zakładaniu i ściąganiu - będzie dotykana przez opony. Wreszcie dochodzimy do kwestii, na którą trzeba mocno uważać, czyli tego jak zabezpieczony jest hak trzymający koło. Warto, aby kupić wieszak na rower mający tam jakieś miękkie tworzywo. Poza tym zwracajcie uwagę na maksymalną szerokość opony, jaką obsłuży dany model. Bywa, że rowery MTB mają problem, aby się w nich zmieścić. Wreszcie, gdy już zakładacie rower, to pilnujcie, aby nie opierał się szprychą o hak, a ,,gołą" obręczą na odcinku pomiędzy szprychami. Jak sami widzicie, jest tego trochę... Te tematy tyczą się wieszaków pionowych naściennych i podsufitowych.

 
 

 

Naszym zdaniem wieszaki rowerowe pionowe są rozwiązaniem nieco mniej wygodnym, niż trzymające rower poziomie, ale na pewno pozwalają upchnąć więcej rowerów na małej powierzchni. Z tą jednak wadą, że odstają wyraźnie od ściany wchodząc w głąb pomieszczania. Rozwiązaniem mogą być w tym wypadku wieszaki pionowe z funkcją obracania, gdzie rower nie będzie prostopadle do ściany, a lekko pod skosem - mniej więcej pod kątem 45 stopni.

Często pytacie o to, czy taki sposób trzymania roweru może mu zaszkodzić. Na przykład, czy hamulce hydrauliczne się nie zapowietrzą? Sprawny układ nie będzie na to narażony, bardziej można by się obawiać tego, co dzieje się z olejem w amortyzatorze. Powiemy Wam jednak, że sami w redakcji przechowujemy rowery na różnych wieszakach (również pionowych) i nigdy w ten sposób nic nam się nie uszkodziło...

 

Wieszaki rowerowe poziome

Wieszaki, które pozwalają powiesić rower w poziomie zapewniają naturalne ustawienie roweru i nie narażają kół na obciążenie, co może być istotnym tematem przy wieszakach pionowych i karbonowych kołach szosowych... Dla wszystkich osób, które obawiają się o uszkodzenia roweru, zarówno podczas zakładania/ściągania, jak i za sprawą sił występujących podczas przechowywania roweru - poziome mocowanie do ściany jest na pewno bezpieczniejsze!

Już na etapie zakładania jest nam łatwiej, ponieważ łatwiej jest chwycić rower rękami by zawiesić go w ten sposób, a do tego mamy wieszak z łatwym dostępem i to na akceptowalnej wysokości od ziemi. Do tego spora część wieszaków pozwala założyć dwa rowery na raz. To też ważne!

 

 

Na rynku jest też sporo ewolucji tego typu wieszaka. Jedne trzymają rower na dwóch niezależnych punktach, inne są jednoelementową konstrukcją, są też modele, które trzymają rower na kołach stojących w rynnach, a całość stabilizuje jedynie hak trzymający za ramę. Wreszcie są też różnego rodzaju ładne, designerskie uchwyty... Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Z racji, że rower wiesza się tutaj ,,za ramę" zwróćcie baczną uwagę na materiał mający kontakt z lakierem. Z reguły są tam jakieś miękkie tworzywa. Jeśli tak, to bardzo dobrze, wówczas lakier będzie bezpieczny. Kolejną kwestią istotną dla osób posiadających nietypowy kształt ramy, to pytanie o spasowanie roweru z danym modelem wieszaka. Z reguły się udaje bez problemu, w końcu producenci też testują swoje produkty zanim trafią na rynek. W krytycznych przypadkach warto brać modele, gdzie dwa punkty podparcia są regulowane niezależnie.

Na koniec ważna uwaga - to zresztą tyczy się każdego typu mocowania na ścianę - sprawdzajcie limity wagowe danego produktu. Przy dwóch jednośladach lub elektrykach to istotne!

Jak zamontować wieszak na rower – niezbędne narzędzia i akcesoria

Montaż wieszaka z reguły sprowadza się do przykręcenia go do ściany. Potrzebujemy więc wiertarki, kołków dobrej jakości, śrubokrętu lub wkrętarki i odrobiny wprawy. Na pewno zanim przystąpicie do montażu wieszaka sprawdźcie materiał, z którego wykonano Wasze ściany, do tego zakupcie odpowiednio duże kołki, które mają nośność adekwatną do ciężaru rowerów. Poza tym pamiętajcie o instalacji elektrycznej, która często biegnie na wysokości podobnej do tej, gdzie chcielibyśmy zamontować uchwyt pionowy. Wreszcie - o ile to możliwie - pomalujcie ścianę farbą, którą można myć, albo zabezpieczcie czymś w miejscach, gdzie rowery mogą ją ubrudzić lub uszkodzić. Prędzej czy później to nastąpi.

Rower na ścianie – w jakim pomieszczeniu najlepiej go powiesić?

Zapewne wiele osób nie ma luksusu takiego wyboru, natomiast scenariusz idealny to trzymanie roweru w garażu, piwnicy, komórce lub pokoju gospodarczym. Głównie z tego powodu, że rower brudzi otoczenie. Nawet jeśli regularnie go myjemy to drobinki wosku lub smarów z brudem wykruszają się z napędu. Do tego często po myciu woda z resztkami nieczystości skapuje nam powoli gdzieś z wnętrza ramy, czy z łańcucha. Wreszcie domownicy niechcący mogą się gdzieś otrzeć o brudny łańcuch... Jest trochę minusów... Każdy musi rozważyć swój indywidualny scenariusz i wybrać lokalizację, która jest ,,najmniejszym złem". Oczywiście jest też druga strona medalu - amortyzatory, regulowane sztyce, baterie w przerzutkach i innych urządzeniach nie lubią zimna. Jeśli więc zimą Wasz garaż, czy inny magazynek ma temperaturę bliską zeru to również nie jest to najlepsza lokalizacja na przechowywanie roweru.

Co wybrać?

Po lekturze tego poradnika znacie już większość plusów i minusów rozwiązań dostępnych na rynku. Musicie sami zdecydować, co w Waszym scenariuszu sprawdzi się najlepiej.