SatMap Active 10

Nowa technologia GPS-owa z Wielkiej Brytanii

Drukuj

Jak do tej pory urządzenia GPS przeznaczone do użytku outdoorowego miały przede wszystkim opinię przesadnie skomplikowanych, w dodatku były w stanie obsługiwać wyłącznie dość abstrakcyjne mapy o wielce ograniczonej dokładności (tu odwołać można się do uwag użytkowników odnośnie popularnej GPMapy Topo).

SatMap to nowy producent, który niedawno wkroczył na salony i ma zamiar zmienić powyższą, niezbyt komfortową sytuację. SatMap proponuje nie mniej ni więcej urządzenie, które od razu i standardowo przystosowane jest do wyświetlania map rastrowych.

Oznacza to tyle, że w miejsce mało dokładnych map wektorowych (bo takie są dotychczas normalnie dostępne np. do najpopularniejszych urządzeń Garmina) na ekranie zobaczymy mapy identyczne z drukowanymi. Tym samym możliwe jest zaprezentowanie wszystkich typowych, sprawdzonych map, bez względu na zastosowaną skalę. Kluczem do sukcesu jest przy tym nie tylko wyświetlacz urządzenia o wysokiej jakości, zdolny odwzorować najdrobniejsze szczegóły, co też fakt, że przyłożono się wyjątkowo do prostoty obsługi. Aby od razu po zakupie móc korzystać z odbiornika GPS należy tylko włoźyć w odpowiednie gniazdo kartę pamięci z mapą (jest to zwykła karta SD, dowolnego producenta, o pojemności do 4 Gb). Odbiornik funkcjonuje zupełnie niezależnie od komputera, nic nie trzeba instalować, ani odblokowywać licencji, obejmującej np. mapy (technologię nazwano... plug and play). Trudno o większą łatwość.



Co do samego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka cech czysto technicznych. Ekran ma wielkość 3,5 cala, a zastosowana technologia zapewnia dobrą widoczność takźe w oświetleniu słonecznym. Przybliżanie mapy i jej przesuwanie umożliwia specjalny joystick, znajdujący się pod wyświtlaczem oraz przyciski na samej obudowie, ale już ich opisy pojawiają się na ekranie tylko wtedy, gdy są konieczne. Zasilanie możliwe jest na kilka różnych sposobów - obok akumulatora litowo-jonowego mogą to być zwykłe trzy paluszki typu AA, przewidziano też zasilanie z gniazda zapalniczki, jak i z sieci. Oprócz tego w ramach akcesoriów kupić można także uchwyt na rowerową kierownicę.

Wady? Z punktu widzenia użytkownika w Polsce przede wszystkim niedostępność map naszego kraju, choć tu można się spodziewać postępu, bowiem przyybywa ich w szybkim tempie. Po pierwszej Wielkiej Brytanii pojawiła się już m.in. Francja, Szwajcaria, a nawet Niemcy, więc i Polska być może szybko znajdzie się na tej liście.

SatMap to zdecydowanie ruch we właściwym kierunku. Wygląda na to, że powstanie konkurencji docenił też Garmin, który za pomocą aktualizacji firmware pozowlił na użycie map rastrowych w niektórych urządzeniach. Niestety, nie w popularnych rowerowych modelach Edge 605 i 705, w dodatku mapy mogą mieć maksymalnie zaledwie 3 MB. Wypada poczekać na kolejną aktualizację oprogramowania, albo na dotarcie SatMapa do Polski...

Info: www.satmap.co