Horyzont Marzeń - Na Kołach Pasji

W Polskę dookoła - Danii chyląc czoła

Drukuj

Projekt dwojga studentów, który zrodził się z pasji do rowerów, podróży, aktywnego wypoczynku oraz pragnienia odkrywania świata, poznawania miejsc i ludzi, przeżywania niezapomnianych chwil i dokonania czegoś, czym tylko nieliczni mogą się poszczycić.

Jako pierwszą wyprawę naszego nowopowstałego projektu wybraliśmy podróż dookoła Polski. Wyprawa rozpocznie się z początkiem sierpnia (01.08) 2010 roku i potrwa ok. 30 dni. Swoistym deserem wyprawy będzie Wyspa Bornholm, czy też "Rowerowe El dorado"- wyspa należąca do Danii. Dotrzeć na nią zamierzamy na rowerach (a także promem), najpierw jednak przejeżdżając wzdłuż i wszerz nasz piękny kraj. Do przejechania czeka nas ok. 3000km (~2500km w kraju, ~300km na wyspie).

Cele wyprawy:
- Wyspa Bornholm - piękne, malownicze, praktycznie już skandynawskie krajobrazy, setki kilometrów dróg rowerowych, znikomy ruch samochodowy, z dala od metropolii, czyste, morskie powietrze, bogata fauna i flora... Słońce, wolność - tu po prostu trzeba być!

- Przejazd dookoła Polski - nasza wyprawa rozpocznie się w Jeleniej Górze i prowadzić będzie przez takie miejsca, jak m.in.: Wrocław, Kraków, Rzeszów, Siedlce, Biskupiec, Białogard, Kołobrzeg, (Wyspa Bornholm), Kołobrzeg(powrót), Złocieniec, znajdując swój koniec w Poznaniu. Pragniemy zwiedzić wspaniałe tereny, w które bogaty jest nasz kraj, oferując nam zróżnicowanie terenu od pasma wysokich gór, poprzez rozległe niziny, mnogość jezior, aż po morze. Uważamy, że nie sztuką jest przejechać w ciągu kilku godzin samochodem/pociągiem/autobusem z gór nad morze, omijając z zawrotną prędkością to, co i tak widzimy tylko przez szybę, bez możliwości zatrzymania i przyjrzenia się danemu miejscu do woli. Celem jest obcowanie z naturą oraz miejscami, które w szalonym pędzie umknęłyby naszej uwadze.

- Rodzina, zdrowie i sport - chcemy udowodnić, że - w erze fastfoodów, sztucznie ulepszanych produktów, pakowanych w plastikowe opakowania, gdzie jedynym ruchem fizycznym jest wieczorne ruszanie palcem po pilocie od telewizora, a kontakt z rodziną dalszą niż pozostali domownicy, ogranicza się do napisania krótkiego smsa - można, a nawet trzeba zrobić o wiele więcej. Czas zejść z codziennej monotonnej ścieżki pomiędzy domem, a pracą, otworzyć oczy i ruszyć w świat. W trakcie podróży, co kilka dni, będziemy odwiedzać nasze dawno niewidziane rodziny lub znajomych z dawnych lat.


O nas:
Małgorzata Prussakowska

Brodniczanka znad Drwęcy, 23-letnia studentka V roku Chemii Środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na co dzień jestem niezmordowaną optymistką widząca sens w byciu życzliwym dla innych. Staram się czerpać radość z każdego dnia i każdej chwili. Z drugiej strony cenię również wyzwania i dlatego czasem poprzeczki stawiam sobie bardzo wysoko, nasycając je dość dużą nutką szaleństwa. W wyniku jednej z nich, spędziłam rok życia w Holandii, gdzie rower stał się moim nieodzownym towarzyszem. Od tamtej pory nie umiem sobie wyobrazić życia bez niego i wypatruję coraz to nowych rowerowych wyzwań.
Pasjonuję się podróżami różnej maści, a w szczególności nad wyraz aktywnymi oraz spędzonymi blisko natury. Wychowana pośród licznych lasów i jezior, bliskość przyrody traktuję jako namacalne źródło energii i wyciszenia. Z tych wszystkich powodów moje ostatnie studenckie wakacje pragnę wykorzystać na rowerową przygodę życia, jaką jest nasz projekt „Horyzont Marzeń”.
 


Krzysztof Kanclerski
Na co dzień - informatyk w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.
Zaocznie - student II roku Grafiki Komputerowej we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej.
Miałem to szczęście, że 22 lata temu urodziłem się w Jeleniej Górze - stolicy Karkonoszy. Tutejsze tereny to raj dla każdego, kto choć trochę poważniej traktuje jazdę na rowerze. Kiedyś stwierdziłem, że brak roweru w moim życiu czyni je nieatrakcyjnym - postanowiłem to jak najszybciej zmienić. Od tamtej pory jestem radosnym amatorem dalekich rowerowych górskich wypraw.
Do swoich największych dotychczasowych osiągnięć zaliczam wjazd na Śnieżkę... (jak sama nazwa wskazuje;-) po śniegu, na jesieni (18.10) 2008 roku.
Gdzieś pomiędzy codzienną pracą, tworzeniem stron www, a ciężkimi treningami, znajduję czas na moje ulubione aktywne obcowanie z naturą, które wypełnia mnie po brzegi pozytywną energią. Jest siłą napędową dla kolejnych wypraw, podróży i chęci samodoskonalenia. Moją wieloletnią pasją jest także judo, pozwalające mi poznać samego siebie oraz pokonywać własne słabości.
Ja "w pigułce": kolarstwo górskie, judo, Muzyka (przez duże M), podróże, grafika komputerowa, animacja, tworzenie stron WWW, literatura fantastyczna, parapsychologia, spotkania ze znajomymi przy dużej dawce śmiechu.

 

 


Patroni Honorowi:
Marek Obrębalski – Prezydent Miasta Jeleniej Góry
Zbigniew Pilarczyk – Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


Patroni Medialni wyprawy:
Jelonka.com
JCIiER Książnica Karkonoska
Aktywni.pl
Sportowy Styl.com.pl
Podróżnik.net
Geozeta.pl
Cykloid.pl
Bikeworld.pl
Forum Rowerowe.org

Wyprawę sponsorują:
PENCO – Sponsor Główny
Verge Sport
Szumgum.com
Restauracja Pasja
Salon Rowerowy Arta
Sklep Górski SKALNIK
Wydawnictwo Turystyczne PLAN