Ukraine Castle Tour 2010 - zapowiedź

Drukuj

Chyba każdy marzy o podróżowaniu, poznawaniu miejsc dotychczas oglądanych tylko na fotografiach, doświadczaniu na własnej skórze wszelkich atrakcji związanych z "odkrywaniem" nowych terenów.

My nie tylko marzymy, ale chcemy wcielać w życie nasze plany, stąd też rodzą się pomysły na różne wyprawy rowerowe. Choć każdy z nas jest inny, łączy nas ciekawość świata, zamiłowanie do wyzwań i spędzania czasu pośród dzikiej przyrody. Wciąż wyznaczamy sobie nowe cele, dlatego też i w tym roku planujemy "podbić" nowe tereny. Wybór nasz padł na Ukrainę. Wyprawa, która odbędzie się w 3 pierwszych tygodniach sierpnia, będzie wymagała od nas sporego wysiłku, gdyż mamy zamiar pokonać prawie 2000 km po słabo zaludnionym terenie, jak i odwiedzić tętniący życiem i kuszący niezapomnianymi krajobrazami Krym. Interesuje nas zgłębienie historii tamtejszych terenów, jak również poznanie obyczajów i tradycji ukraińskiej ludności, oraz przekonanie się na własnej skórze, co znaczy tamtejsza "gościnność". Nasza trasa będzie wiodła przed zachodnią i południową Ukrainę.

Dlaczego wybraliśmy Ukrainę?
Decyzja, co do miejsca tegorocznej wyprawy nie była wcale taka trudna. Któż, bowiem nie czytał, bądź też oglądał Trylogii Sienkiewicza, czy też nie słyszał na lekcjach historii o Sobieskim czy cmentarzu Orląt Lwowskich. Od lat ciekaw byłem jak wyglądały i co obecnie pozostało po ukraińskich zamkach, a także gdzie dokładnie stoczono te wszystkie bitwy, o których tak często słyszałem. W tym roku wraz z trójką śmiałków chcemy poznać „od kuchni”, chociaż skrawek wbijanej nam do głowy historii. Cóż, bowiem uczy lepiej od praktycznego podejścia do nauki? Historyczne opisy bitew jak i starodawnych zamków spowodowały, iż zacząłem interesować się geografią i średniowieczną historią. Od czasu obejrzenia „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Ogniem i Mieczem” zapałałem chęcią poznania Ukrainy. Historia tego kraju połączona jest z Polską wieloma więziami. Najnowszym jest oczywiście wspólne organizowanie Euro 2012. Jest to kraj o równie bogatej i dramatycznej jak Polska historii. Dopiero stosunkowo niedawno odzyskał pełną niepodległość, a wcześniej nie raz zmagał się z przeciwnościami losu.

Jako obszar szczególnie warty odwiedzenia wybrałem zachodnią oraz południową część tego kraju. Wybór podyktowany był tym, o czym już wcześniej wspomniałem, a także porównanie historycznych, mało zaludnionych, często dzikich terenów do bardziej komercyjnej części Ukrainy, czyli Krymu. Wyprawa ta posiadać będzie, zatem 2 oblicza. Pierwsze to barwny Krym ze starymi budowlami będącymi wcześniej pod władaniem tureckim oraz odmiennej od ukraińskiej kulturze. Druga część to oczywiście warownie budowane przez polskich królów oraz tereny, gdzie do dzisiaj mieszkają osoby z tzw. „polskimi korzeniami”. Ciekaw jestem przede wszystkim ukraińskiej kultury i gościnności na obydwu tych terenach. Razem z grupką pasjonatów, którzy chętni są poznać te bliskie Polsce tereny, mam zamiar przemierzać zniszczone ukraińskie drogi, spać wśród ruin zamków, oraz poznać zwyczaje tubylców. Liczę na to, iż nasze późniejsze relacje z wyprawy przybliżą Wam „życie” i kulturę naszych wschodnich sąsiadów oraz dadzą pewien obraz o podejściu Ukraińców do turystów z Polski. Zapraszam do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z zeszłorocznej wyprawy po Szkocji, które znajdują się na stronie www.scotland2009.cba.pl.

Szymon Belka



Zamki, które zamierzamy zwiedzić:
Ukraina zachodnia:

(Sułkowice)
(Zinków)
' (Kamieniec Podolski)
(Paniowce)
(Żwaniec)
(Chocim)
(Okopy Św. Trójcy)
(Kudryńce)
(Czarnokozińce)
(Rychta)
(Krzywcze)
(Borszczów)

(Ozeriany)
(Jagielnica)
(Czortków)
(Podzameczek)
(Buchacz)
(Jazłowiec)
(Złoty Potok)
(Rakowiec)
(Czernelica)
(Czerwonogród)
Tobcte (Tłuste)
- (Skała Podolska)

Sidorów
(Husiatyn)
(Liczkowce)
(Satanów)
(Grzymałów)
(Skałat)
(Trembowla)
(Mikulińce)
(Tarnopol)
(Zbaraż)
Stary Zbaraż (3km from new)
(Wiśniowiec)
(Krzemieniec)
(Brody)
(Olesko)
(Podhorce)
(Złoczów)
(Pomorzany)
(Brzeżany)
(Świrz)
(Stare Sioło)
(Lwów)
(Żółkiew)
(Krechów)


Krym
(Symferopol)
(Simeiz)
(Jaskółcze gniazdo)
(Ałuszta)
(Sudak)

Uczestnicy wyprawy:
Szymon Belka (1983) organizator



Absolwent Telekomunikacji na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczego oraz Informatyki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego pasją są rowery, góry, marsze na orientację, historia średniowiecza oraz fotografia. Typowy turysta, kolarz, a jednocześnie wielokrotny uczestnik marszów oraz rajdów rowerowych na orientację. Członek LUKS "Pol" w Czersku oraz Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej "FIFY".
Wyprawy rowerowe: Brodnica (2010), Szkocja (2009), Słupsk (2009), Szlak Piastowski (2008), Litwa (2007), Szlak zamków Gotyckich (2004), Kaszuby (2003),Kaszuby (2002), Jura (2002).
Wyprawy piesze: Wielokrotne wypady w Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe, Sudety.

Anna Kitowska (1987)



Studentka 4-roku Matematyki Finansowej na Politechnice Gdańskiej. Miłość do gór i wypraw rowerowych stara się łączyć z realizowaną od wielu lat pasją podróżowania. Ostatnio uczestniczka marszów na orientację i wypraw rowerowych. Uczestniczka Pucharu Borów Tucholskich w marszach na orientację. Członkini zarządu Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej "FIFY" oraz klubu LUKS "Pol" z Czerska.
Wyprawy rowerowe: Brodnica (2010), Szkocja (2009), Słupsk (2009).
Wyprawy piesze: Tatry, Bieszczady, rajdy klubowe.


Agata Ladzińska (1989)



Studentka 2-roku Biomatematyki na Politechnice Gdańskiej. Jej pasją są góry, rowery i poznawanie nowych osób. Głodna tajemnic świata i zgłębiania różnych kultur. Członkini Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej "FIFY". Wyprawę traktuje jako poznanie swoich granic i możliwości.
Wyprawy rowerowe: Szkocja (2009).
Wyprawy piesze:
Rajdy klubowe oraz Tatry.

Michał Jasiński (1987)



Student 4-roku Biomatematyki i 2-roku Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Jego pasją są rowery, góry i survival. Zwolennik nie chodzenia po najmniejszej linii oporu i rezygnacji z części wygód zapewnionych nam przez współczesną cywilizację. Jego motto to "Przygotowany - zawsze, wszędzie, na wszystko!".
Wyprawy rowerowe: Jura (2008)
Wyprawy piesze: wielokrotne wypady w Tatry, Bieszczady.

Zapraszamy też do głosowania na naszą wcześniejszą wyprawę - Scotland Castle Tour 2009 - w plebiscycie Złote Stopy: https://zlotestopy.pl/wyprawy/38-scotland-castle-tour-2009