Kraków - Nordkapp 2010

Rowerem wszędzie dojedziesz...

Drukuj

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś..." z tymi słowami Marka Twaina, już 14 lipca wyruszamy na rowerową wyprawę, aby zdobyć najdalej wysunięty przylądek Europy Nordkapp.

Czterech uczestników, 40 dni rowerowej wędrówki, blisko 4000 przejechanych kilometrów, tysiące niezapomnianych przeżyć – tak w liczbach wygląda cała wyprawa krakowskiej Niezależnej Grupy Rowerowej. Uczestnicy projektu „Kraków – Nordkapp 2010” to ludzie młodzi, studenci Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Celem naszej wyprawy jest nie tylko zdobycie przylądka północy, ale udowodnienie, że rowerem można dojechać wszędzie! Chcemy promować zalety jazdy na rowerze, oraz zdrowy i aktywny tryb życia.

Trasa naszej wyprawy wiedzie przez 6 krajów: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię oraz Norwegię. Na dwóch kółkach dotrzemy do stolic wszystkich tych państw z wyjątkiem Oslo. Dłużej zatrzymamy się w Wilnie – miejscu szczególnie bliskiemu sercom Polaków. Następnie odwiedzimy stolice Łotwy i Estonii, krajów, o których dwa lata temu pisano, że są gospodarczymi tygrysami Europy, a które szczególnie mocno dosięgła twarda ręka kryzysu finansowego. Z Tallina wyruszamy do kraju tysiąca jezior, gdzie mamy zamiar zobaczyć "córę Bałtyku" – Helsinki, oraz krainę św. Mikołaja – Laponię. Wreszcie na północy, wśród bezkresnych lasów tajgi i stad reniferów, przekroczymy koło podbiegunowe. Po 35 dniach rowerowej wyprawy dotrzemy do celu naszej podróży – Przylądku Nordkapp. Spędzimy tam 1 dzień, a następnie skierujemy nasze rowery do Alty, gdzie wsiądziemy do samolotu i z międzylądowaniem w Oslo powrócimy do Polski.


Czym jest Nordkapp?

Nordkapp to skalisty przylądek na północy Norwegii, znajdujący się na wyspie Mager'ya. Jest on często błędnie uznawany, przez wielu ludzi, za najdalej wysunięty punkt Europy. W rzeczywistości przylądek Knivskjellodden, znajdujący się parę kilometrów dalej, jest wysunięty o blisko 1200 metrów bardziej na północ niż Nordkapp. Żeby dostać się do Nordkapp, trzeba przebyć prawie 7 kilometrową drogę w tunelu podmorskim łączącym stały ląd z wyspą Mager'ya.

Od 13 V do 29 VII można tam podziwiać zjawisko białych nocy. Oprócz charakterystycznego globusa, który jest celem zdjęć turystów, na przylądku znajduje się jeszcze obserwatorium astronomiczne. Globus znajduje się nad 300 metrową przepaścią schodzącą do oceanu. W 1988 roku, nieopodal, ustawiono siedem płaskorzeźb ku czci dzieci świata. Zostały one wykonane przez siedmioro artystów reprezentujących wszystkie kontynenty.

Nazwę Nordkapp nadał angielski odkrywca Richarda Chancellor, który w 1553 roku, podczas poszukiwań morskiej drogi do Azji.