Afryka Nowaka

Wyprawa szlakiem Kazimierza Nowaka

Drukuj

Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone.

Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny zupełnie, nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent i to w czasach, gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat. On uczył nas wtedy, w latach trzydziestych XX wieku, jak należy traktować Trzeci Świat i jego mieszkańców.

Tylko ktoś, kto zna te rejony, którymi on podróżował i sposób, w jaki to zrobił, może docenić to bohaterstwo połączone z niezwykłą skromnością. On się nie chwalił, on po prostu opisywał, co widział.
- mówił, podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Kazimierzowi Nowakowi, Ryszard Kapuściński, 25 listopada 2006 w Poznaniu.

 



OPIS WYPRAWY
Organizujemy sztafetową ekspedycję do Afryki, która przejedzie przez 17 państw afrykańskich (Libia, Egipt, Sudan, Uganda, Rwanda, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Zambia, Zimbabwe, Republika Południowej Afryki, Namibia, Angola, Kongo, Kamerun, Czad, Niger, Algieria)

MISJA
Z Trypolisu w północnej Afryce do Przylądka Igielnego na jej południowym krańcu i ponownie na północ do Algieru nad Morzem Śródziemnym. To jest trasa naszej rowerowej wyprawy. 40 tys. kilometrów przez afrykańskie bezdroża. 17 państw. Test wytrzymałości ludzi i sprzętu.
W latach 1931-1936, jako pierwszy człowiek na świecie trasę tą pokonał w samotnej wyprawie Kazimierz Nowak- „tytan stalowego hartu i potentat niezłomnej woli” jak pisał o nim przyjaciel. Jego niezwykły wyczyn nigdy nie został należycie doceniony. Naszą wyprawą chcemy przypomnieć o tym niezwykłym człowieku i jego podróży. Chcemy propagować postać i dokonania Kazimierza Nowaka w kraju i zagranicą. Liczymy, że naszą wyjątkową wyprawą zwrócimy uwagę na jego osiągnięcia i zapewnimy należne miejsce wśród najwybitniejszych podróżników i odkrywców.

W relacjach ze swojej wyprawy Nowak bardzo dużo uwagi poświęca ludziom. Uderza przenikliwość jego uwag na temat mentalności i stosunków panujących pomiędzy mieszkańcami Afryki. Podczas gdy cały świat widział w Afryce głównie kolonie i bogactwa naturalne, Nowak dostrzegał przede wszystkim człowieka i problemy społeczne. Dopiero dzisiaj - w obliczu współczesnych kryzysów dotykających Afrykę - widać wizjonerstwo i mądrość takiej oceny.

 

 



Naszą podróż po latach chcemy podporządkować właśnie zainteresowaniu ludźmi. Nie jedziemy po to żeby oglądać, lecz żeby poznawać. Chcemy przeżywać miejsca, do których dotrzemy. Najwaniejsze będą kontakty z ludźmi, których spotkamy na naszej drodze. Kazimierz Nowak pokazał, że dysponując podstawową wiedzą o kulturze i mentalności napotkanych ludzi i traktując ich z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi, można zjednać ich życzliwość. Pomoc, na którą ze strony tych ludzi liczymy będzie niezbędnym warunkiem sukcesu wyprawy. Mottem naszej podróży będzie afrykańskie przysłowie: najpierw sąsiad, później dom-najpierw towarzysz, później droga. Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu szczęśliwie pokonamy całą trasę, którą zakończymy w Algierze.

 

 

Z uwagi na różnego rodzaju ograniczenia trasa wyprawy została podzielona na etapy a poszczególne jej odcinki będą realizowane przez 3-4 osobowe zespoły. Będzie to więc swego rodzaju sztafeta w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi. Podróż rozpoczniemy 04.11.2009 na dworcu kolejowym w Poznaniu a więc w miejscu z którego dokładnie przed 78 laty wyruszył nasz Bohater.

 

 



CELE
Hołd i popularyzacja w Europie i Afryce osoby wielkiego polskiego nieustraszonego podróżnika (media europejskie i afrykańskie). Promocja osoby Kazimierza Nowaka i jego dokonań na arenie międzynarodowej. Uważamy, że warto pokazać światu, szczególnie dawnym kolonialistom, brytyjczykom, francuzom, że przed wojną był człowiek, który w niecodzienny jak na tamte czasy sposób myślał o Afryce i jej mieszkańcach, i odkrywał Czarny Ląd w zupełnie innym wymiarze niż tzw. "Wielcy Odkrywcy" pokroju chociażby Stanleya czy Livingstona. Działalność pomocowa (temat do sprecyzowania - woda, dzieci). Kontynuacja dzieła reporterskiego Nowaka i Kapuścińskiego czyli - zbieranie i aktualizowanie informacji o Afryce - 75 lat po Nowaku (1931 - 1936) i 50 lat po roku 1960 umowna niepodległości Afryki (17 państw afrykańskich dekolonizuje się). Popularyzowanie Afryki - jej piękna, różnorodności, tempa i prostoty jako alternatywy dla globalizacji i komercjalizacji świata (w tym ewentualnie projekt dla szkół). Popularyzacja roweru, jako idealnego środka lokomocji oraz turystyki rowerowej. Projekty wydawnicze: Kontynuacja przygody Kazimierza Nowaka, Afryka na rowerze (album zdjęć mieszkańców Afryki na rowerze), Mądrość pralądu - antologia przysłów afrykańskich

CZAS
Przez 24 miesiące będziemy operować na trasie, którą samotnie pokonał w latach trzydziestych XX wieku nasz guru w zakresie realizacji ekstremalnych ekspedycji podróżniczych - nieustraszony Kazimierz Nowak. Startujemy 04 listopada 2009 roku z dworca kolejowego PKP Poznań Główny.

DYSTANS
Przejedziemy łącznie 40 000 tys. km. Trasę podzieliliśmy na 24 etapy o długości ok. 1 500 km miesięcznie.

ŚRODKI TRANSPORTU
Wiernie odtwarzamy trasę Kazimierza Nowaka czyli - rower, pociąg (300 km), statkiem, konno (3 000 km) , czółnem, pieszo i na wielbłądzie.

UCZESTNICY
24 zespoły 3-4 osobowe. Jako liderzy poszczególnych etapów swój akces potwierdziły osoby:
Łukasz Wierzbicki
Dominik Szmajda
Jakub Pająk
Janusz Adamski
Zbyszek Sas
Piotr Sudoł
Piotr Tomza
Arek Ziemba
Maciej Pastwa
Paweł Wróbel Wróblewski
Janusz Tichoniuk
Izabela Konczita Gmitrowicz
Paweł Dusza (Duszak Team)
Marek Dusza - (Duszak Team)
Piotr Strzeżysz
Dagmara Ciarka
Andrzej Ziółkowski

Oficjalna strona projektu: www.afrykanowaka.pl