Problem rosnącej liczby producentów kopiujących ramy rowerowe był dyskutowany podczas niedawnego Taichung Bike Week (targi branży rowerowej wyspecjalizowanej w biznesie OEM, czyli handlu towarem między firmami, na przykład producentami części, a montowniami rowerów).
Okazuje się, że w szczególności firmy wytwarzające ramy karbonowe mają do czynienia z kopiowaniem, które można uznać za naruszenie prawa patentowego. Aby bronić się przed bezprawnymi działaniami konkurencyjnymi, Unia Europejska opublikowała raport na temat aktualnego stanu ochrony prawnej w państwach członkowskich UE przed „pasożytniczym kopiowaniem”.
Jednym z celów raportu było wykazanie, czy obecne prawo chroni właścicieli marek wystarczająco dobrze przed pasożytniczym kopiowaniem zapewniając im swobodę konkurencji. Wyniki okazały się dość ponure, ponieważ różnice w systemach prawnych poszczególnych państw członkowskich UE pozwalają na kopiowanie niemal bez ograniczeń. Te różnice prawne istnieją mimo ujednolicenia zarejestrowanych znaków towarowych i projektów przemysłowych od czasu ustanowienia rynku wewnętrznego UE w 1993 roku.
Mimo, że zakres ochrony znaków towarowych powinien być jednakowy dla wszystkich państw UE to prawne sposoby radzenia sobie z tym problemem różni się w całej Europie. Jak wskazuje raport, powody tych różnic wynikają z odmiennego rozpatrywania podobnych spraw w przeszłości oraz od swobodnego interpretowania prawa przez poszczególne państwa.
W wyniku różnych rozwiązań prawnych, prawa właścicieli znaków towarowych są niespójne, co prowadzi do odmiennych wyników sporów w poszczególnych krajach członkowskich. Wspomniany raport przygotowany przez Hogan Lovells i opublikowany w połowie stycznia stanowi punkt wyjścia dla nowej refleksji na temat adekwatności i spoistości aktualnych ram prawnych w całej UE.
Autorzy raportu zalecają, by prawo związane z ochroną własności i zajmujące się kwestiami kopiowania stało się jasne i precyzyjniej wskazywało jak należy rozpatrywać sporne sprawy. Ich zdaniem ujednolicenie legislacji w krajach członkowskich i ograniczenie dowolności interpretacji poprawi egzekwowanie prawa i pozwoli bronić producentów przed nieuczciwym kopiowaniem i wykorzystywaniem ich know-how. Orzekaniem w sprawach o pasożytnicze kopiowanie, mogłyby zajmować się wyspecjalizowane sądy.
Raport dostępny jest tu:
https://ec.europa.eu/internal_market/iprenforcement/docs/parasitic/Study_Parasitic_copying_en.pdf
Pasożyty kopiujące
Ponieważ od kilku tygodni temperatura haseł takich jak ACTA, wolność, własność intelektualna i prawa autorskie są odwrotnie proporcjonalnie do temperatury za oknem, postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi kopiowania pomysłów i produktów w branży rowerowej.