Festiwal filmów rowerowych Bike Days już 20-22 września w Warszawie!

Bike Days - Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych odbędzie się w Warszawie w Kinie Muranów w dniach 20-22 września 2024.

Drukuj

Czy czeka nas rowerowa rewolucja? To jedno z wielu pytań, jakie zostaną postawione podczas Bike Daysów – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych, który po czteroletniej przerwie, po raz trzeci zagości w Stolicy. W dniach 20-22 września Kino Muranów stanie się centrum rowerowego świata, gdzie oprócz pokazów filmowych, planowane są spotkania po seansach oraz debaty.

Spis treści:

  1. Opisy filmów

 

 

 

 

Możliwość rozmowy po filmach to ważny element Bike Daysów. Organizatorzy chcą prowokować do dyskusji, a samo wydarzenie ma pełnić rolę platformy wymiany myśli, bo rower to pretekst do opowiadania o istotnych kwestiach otaczającego nas świata. Jednym z obszarów, który ma stać się przestrzenią dialogu pomiędzy uczestnikami i zaproszonymi gośćmi jest temat bezpieczeństwa na drogach, a także symbiozy pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu, zwłaszcza w kontekście projektowania bezpiecznych miast XXI wieku. Paneliści, którzy zasiądą do rozmowy po bloku filmowym „Koła przemiany” (niedziela 22 września, godz. 17:00-20:00) będą zastanawiać się jak miasta wspierają ruch rowerowy i w jaki sposób architektura wpływa na nasze (użytkowników miast) wybory komunikacyjne. Czy istnieją dobre praktyki, których wdrożenie może pomóc dostosować miasta do ruchu rowerowego? Porozmawiamy też o tym, czy Warszawa jest miastem bezpiecznym dla rowerzystów. 

 

 
 

 

 

Bodźcem do wymiany myśli będą trzy dokumenty: brazylijski film „A Different Spin” o wyzwaniach związanych z mobilnością w São Paulo, holenderski dokument „Jump On My Bike” ukazujący codzienność w kraju, gdzie rowerów jest więcej niż ludzi, oraz „Bicis Blancas” – historia walki o bezpieczne drogi w Monterrey w Meksyku. Jednym z gości, którzy zabiorą głos jest Filip Springer – reporter i fotograf, autor wielu książek poświęconych przestrzeni i architekturze, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji rowerowej w miastach, w których tego rodzaju sposób przemieszczania się, stanowi ważny element w dyskursie o kierunkach ich rozwoju. Obok niego wystąpią Ministra Kolarstwa – czyli Ewa Kołodziej, propagatorka jazdy na rowerze, aktywizująca inne kobiety, wyciągając je na rower; Piotr Kalisz – Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego; Marcin Górecki – przedstawiciel zespołu Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Komunikacji Rowerowej oraz dr Krzysztof Gubański, socjolog miasta, członek Stowarzyszenia Zielone Mazowsze, autor bloga poświęconego rowerom cargo „Jeden samochód mniej”. Wspólnie zastanowią się, czy kultura rowerowa może być kluczem do zrównoważonego rozwoju urbanistycznego, a tym samym stać się ‘miastem pełnym uśmiechów’. 

 

 

 

 

Tego samego dnia o godzinie 16:00 rozpocznie się warsztat z Filipem Springerem: „Rower jako narzędzie poznawcze” – w którym uczestnicy przyjrzą się wspólnie specyficznemu doświadczaniu przestrzeni właśnie z pozycji siodełka: od zapachów, przez dźwięki, po interakcje z innymi użytkownikami drogi. Jak rower wpływa na bycie 'tu i teraz', jak przyczynia się do ich dobrostanu. Liczba miejsc jest ograniczona, warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zapisanie się na stronie bikedays.pl. Patronem warsztatu z Filipem Springerem jest Bosch eBike Systems. 

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie bikedays.pl i kinomuranów.pl.

 

Bilety:

  • 25 zł normalny – do kupienia w kasie i na kinomuranow.pl
  • 22 zł pakietowy “Bike Days 3+” (cena obowiązuje przy zakupie minimum 3 biletów na różne bloki filmowe przez jedną osobę), do kupienia wyłącznie w kasie kina. 

 

Opisy filmów

 

 

 

A Different Spin (Outro Rolê), reż. Guilherme Valiengo, Brazylia 2021, 71 min

Dokument „A Different Spin (Outro Rolê)” przygląda się korzystaniu z roweru w najbiedniejszych regionach São Paulo. Film porusza temat mobilności w dużych miastach w kontekście wykorzystania roweru jako narzędzia społecznego, demokratycznego i integracyjnego. W ostatnich latach São Paulo przeszło proces zmian infrastrukturalnych, z którym zmagały i zmagają się inne duże aglomeracje na świecie. W głównej mierze dotyczyły one korzystania z rowerów i poszukiwania nowych alternatyw transportu. W kraju pełnym kontrastów i bez właściwej infrastruktury proces ten był szczególnie ważny i mocno wyeksponowany. Na przedmieściach rower od zawsze traktowano jako jeden z głównych środków transportu, na długo przed rozpoczęciem dyskusji o mobilności, środowisku i zdrowiu. Dla wielu mieszkańców dzielnic ościennych jednoślad stanowi jedyny dostępny sposób przemieszczania się. Dokument ukazuje różne realia przez pryzmat roweru i ich użytkowników. Bohaterami filmu są mieszkańcy wschodnich, zachodnich, północnych i południowych regionów São Paulo. Poprzez ich historie film pokazuje, że rower może być wyborem, stylem, kulturą, potrzebą, a niekiedy nawet symbolizować przetrwanie. „A Different Spin (Outro Rolê)” pokazuje rower jako punkt wyjściowy do debaty na temat mobilności w mieście i demokratyzacji jego przestrzeni przez perspektywę tych, którzy walczą o swoje prawa. 

 

 

 

Bicis Blancas, reż. Luis Petranko, Meksyk 2020, 17’

Miasto Monterrey w Meksyku przeżywa kryzys z powodu braku infrastruktury rowerowej. Ten krótki dokument pokazuje, jak mieszkańcy walczą o prawa do bezpiecznego użytkowania dróg.

 

 

 

Jump On My Bike, reż. Dorine Bothof and Dominique Luttik, Holandia 2016, 25 min

W Holandii jest więcej rowerów niż ludzi. Jazda na rowerze to styl życia, a rowery są  w holenderskim DNA. Dokument Jump On My Bike to poetycka opowieść prezentująca jeden dzień z życia holenderskiej kultury rowerowej. Film pokazuje historie bohaterów  z różnych części Holandii. Niektórzy z nich mają wyjątkową więź z rowerem, inni nie. Od wczesnych godzin porannych do późnej nocy obserwujemy ludzi, którzy korzystają z roweru jako środka transportu i takich, którzy jeżdżą nim dla przyjemności. Film zawiera ekskluzywny materiał filmowy Berta Haanstry z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Muzykę skomponował Bree de Roo.