Horst Leitner: zawód patenciarz

Drukuj

Zawias Horsta jest jednym z najbardziej znanych rozwiązań technologicznych w rowerach i to z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze wprowadził proste, jednozawiasowe konstrukcje tylnego zawieszenia na wyższy poziom wtajemniczenia.

Po drugie obowiązujący na zawias patent doprowadził do sporów z firmami, które próbowały go nielegalnie stosować w USA (patent obowiązuje na terenie Stanów), więc głośno było o nim swego czasu w mediach. Między innymi Scott miał cztery lata temu problemy z wprowadzeniem Geniusa na rynek amerykański, o czym pisaliśmy obszernie w artykule Patentem w patent.

Nie zamierzamy dokładnie opisywać zasad działania zawiasu Horsta, bo na ten temat zapisano już wiele stron w magazynach, książkach i wortalach rowerowych. Dla porządku przypomnijmy tylko, że ów zawias znajduje się po obu stronach dolnych rur tylnego widelca, kilka centymetrów przed hakiem tylnego koła.

Ciekawie prezentują się losy Horsta Leitnera, twórcy wielu ciekawych rozwiązań technologicznych, nie tylko słynnego zawiasu, od którego jak nietrudno się domyślić, wzięła się nazwa, ale również innych konstrukcji nie tylko z obszaru cyklistyki.



Pan Leitner produkcją rowerów, a właściwie amortyzacji rowerowej oraz amortyzowanych ram rowerowych zajął się pod koniec lat osiemdziesiątych jako właściciel, a następnie współwłaściciel firmy AMP Research. Wcześniej, bo na początku lat 80 pracował nad udoskonaleniem zawieszenia w motocyklach, a jego prace zaowocowały dwoma opatentowanymi rozwiązaniami.

Zapewne pamiętacie charakterystyczne, dość skomplikowane widelce, które swego czasu zrobiły sporo zamieszania, ale bardziej wśród wąskiej grupy miłośników nietypowych rozwiązań oraz reprezentantów rowerowych mediów niż zawodników i zwykłych użytkowników bicykli. W pierwszej połowie lat 90 model do cross country AMP F3 XC miał niecałe 60 mm skoku, a do zjazdu (F4 BLT) ponad 80 mm. Na tamte czasy był to standard, ale jak wiemy każdego następnego roku klasyczne amortyzatory zwiększały swoje zakresy ugięcia, co przy konstrukcji AMP było znacznie utrudnione.



Leitner opatentował system "podwójnego wahacza" w 1995 roku, co oznaczało, że konkurencja nawet nie próbowała pracować nad podobnymi rozwiązaniami, a szkoda, bo widelce mimo skomplikowanej konstrukcji miały sporo zalet i wcale nie były takie ciężkie jak uważano. Wersja do XC bez rury sterowej ważyła zaledwie 1100 gram!



Rok później przyszła kolej na wspomniany wcześniej Leitner's link – zupełnie niewinnie wyglądający element tworzący system czterozawiasowy, świetnie sprawdzający się zwłaszcza w cross country. Opatentowany w USA pod numerem 5,509,679 na zawsze zmienił oblicze tylnej amortyzacji.



W następnym rowerowym sezonie 1997 AMP Research wprowadziło na rynek mechaniczne hamulce tarczowe. Wówczas towar mocno ekskluzywny, mający niewielu konkurentów. Posiadał dwa sporej wielkości tłoczki oraz rozbudowany zacisk z mechanizmem, który został oczywiście odpowiednio... opatentowany.

W porównawczym teście w jednym z numerów magazynu Bike z 1998 roku hamulce zebrały mało przychylne recenzje. Miały działać tak samo jak zwykłe V-Brake, skrytykowano brak możliwości regulacji oraz brak dźwigni w komplecie.



W 1999 roku AMP Research przestał bawić się w rowery. Tak zdecydował nowy właściciel firmy, która właśnie bankrutowała. Leitner utrzymał stanowisko najważniejszego inżyniera w firmie, dobrał zespół konstruktorów i skierował swoje zainteresowania ku motoryzacji tworząc i opatentowując (a jakże!) wiele interesujących rozwiązań ułatwiających życie właścicielom samochodów, jak na przykład aluminiowe elementy powiększające przestrzeń w bagażnikach pickupów lub automatycznie chowany schodek w wysokich samochodach typu truck i SUV.

https://www.youtube.com/watch?v=BG_0jJj9HS0

Widelce i hamulce nie są już produkowane przez AMP, ale patent z zawiasem przetrwał, bo został sprzedany w 1998 roku firmie Specialized, która do dziś, po licznych modyfikacjach stosuje go w modelach z serii FSR.



Oficjalnie zwieszenia tego używają też dwaj mniejsi producenci rowerów z USA: Turner oraz Titus.



AMP Research obecnie angażuje się w projektowanie modeli rowerów dla Mercedesa, ale współpraca ma bardziej charakter konsultingowy niż typowo inżynierski i projektowy. Jak widać jedyny model MTB w ofercie firmy – Trailblazer także wykorzystuje zawias Horsta.



Jak widać firma AMP Research ma się całkiem nieźle, ale Horst Leitner nie zapowiada powrotu do rowerowych korzeni. Minęło już dziesięć lat od kiedy wycofał się z przemysłu rowerowego i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić.

Obserwuj nas w Google News

Subskrybuj