Konserwacja z Pedrosem

Test środków czyszczących oraz smarów

Dobrej jakości środki służące do pielęgnacji sprzętu to trafiona inwestycja. Utrzymanie roweru w odpowiednim stanie wymaga użycia stosownych preparatów. Amerykańskie przedsiębiorstwo produkuje jedne z najlepszych. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Środki czyszczące
Bike Lust (350ml - 39,90zł) to preparat silikonowy przeznaczony do pielęgnacji ram oraz części w celu ich ochrony przed promieniami UV, a także nadaniu połysku oraz usunięciu zacieków brudu. Powtarzalne używanie Bike Lust`a tworzy powierzchnię ochronną na ramie oraz komponentach, co ułatwia ich czyszczenie w przyszłości - warstwa ta staje się śliska, dzięki czemu zanieczyszczenia przywierają do niej w mniejszym stopniu. Doskonale odnawia także optycznie zniszczony i porysowany lakier. W naszym teście Bike Lust sprawdził się znakomicie - po wstępnym wyczyszczeniu roweru pozwolił na dodanie blasku naszej pracy, co w znacznym stopniu podniosło estetykę całości. Po błotnej wyciecze użyliśmy preparatu także do oczyszczenia opon i również w tym przypadku sprawdził się znakomicie.
 


Green Fizz (470ml - 49,90zł) to biodegradowalny środek wytwarzający specjalną piankę, dzięki której powierzchnia ramy, części oraz komponentów jest szybko czyszczona i konserwowana. Preparat został opracowany z myślą o praktycznym użyciu bez konieczności wykorzystywania wody. Jego użytkowanie może się odbywać na powierzchniach nachylonych - pianka nie musi spływać z powierzchni roweru, wystarczy zetrzeć ją szmatką. W praktyce rozwiązanie to jest wygodne i pomaga choćby we wstępnym oczyszczeniu roweru po wyścigu czy treningu, gdy nie mamy dostępu do biężacej wody lub dostatecznej ilości miejsca na jej użycie do pielęgancji sprzętu. W takich wypadkach Green Fizz jest zdecydowanie godny polecenia.

 

 


Oranj Peelz (475ml - 59,90zł) to biodegradowalny odtłuszczacz wyprodukowany w oparciu o ekstrakty owoców cytrusowych. Dzięki bardzo silnym właściwościom czyszczącym nadaje się do zastosowania w najtrudniejszych do pielęgnacji miejscach: łańcuch, kaseta, tuleje, łożyska, itp. Usuwa wszelkie brudzące i gęste smary, a także inne zanieczyszczenia. Nam udało się m.in. usunąć ciężkie do redukcji zanieczyszczenia z rury łańcuchowej oraz powierzchni tarcz. Oranj Peelz ma również bardzo przyjemny zapach, co dodatkowo podnosi komfort pracy.

Smary
Go! (120ml - 29,90zł) jest biodegradowalnym smarem stosowanym w suchych warunkach pogodowych. Został stworzony na bazie substancji roślinnych (kanola) i syntetycznych. Charakteryzujący się bardzo małą lepkością środek stworzony jest do pełnej penetracji łańcucha. Podczas treningu na łańcuchu nasmarowanym Go! złapał nas jednak deszcz i ze smaru niewiele zostało pod koniec jazdy. Niemniej przy jeździe w suchych warunkach sprawdza się znakomicie.

 

 

 

 


Chainj (120ml - 29,90zł) to smar przeznaczony na zróżnicowane warunki (kurz, deszcz, piach i błoto). Został wykonany w 100% z odnawialnych materiałów i jest bezpieczny w użyciu i dla środowiska. Nadaje się przede wszystkim do smarowania miejsca pomiędzy tuleją a sworzniem. W praktycznym zastosowaniu zauważyliśmy, że smar nie zalega na zewnętrznych powierzchniach płytek łańcucha zapobiegając zabrudzeniu. Wybitnie ułatwia to późniejsze czyszczenie łańcucha, już po treningu.

(czytaj dalej)
comments powered by Disqus

Podobne artykuły