Konserwacja z Pedrosem

Test środków czyszczących oraz smarów

Dobrej jakości środki służące do pielęgnacji sprzętu to trafiona inwestycja. Utrzymanie roweru w odpowiednim stanie wymaga użycia stosownych preparatów. Amerykańskie przedsiębiorstwo produkuje jedne z najlepszych. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Środki czyszczące
Bike Lust (350ml - 39,90zł) to preparat silikonowy przeznaczony do pielęgnacji ram oraz części w celu ich ochrony przed promieniami UV, a także nadaniu połysku oraz usunięciu zacieków brudu. Powtarzalne używanie Bike Lust`a tworzy powierzchnię ochronną na ramie oraz komponentach, co ułatwia ich czyszczenie w przyszłości - warstwa ta staje się śliska, dzięki czemu zanieczyszczenia przywierają do niej w mniejszym stopniu. Doskonale odnawia także optycznie zniszczony i porysowany lakier. W naszym teście Bike Lust sprawdził się znakomicie - po wstępnym wyczyszczeniu roweru pozwolił na dodanie blasku naszej pracy, co w znacznym stopniu podniosło estetykę całości. Po błotnej wyciecze użyliśmy preparatu także do oczyszczenia opon i również w tym przypadku sprawdził się znakomicie.
 


Green Fizz (470ml - 49,90zł) to biodegradowalny środek wytwarzający specjalną piankę, dzięki której powierzchnia ramy, części oraz komponentów jest szybko czyszczona i konserwowana. Preparat został opracowany z myślą o praktycznym użyciu bez konieczności wykorzystywania wody. Jego użytkowanie może się odbywać na powierzchniach nachylonych - pianka nie musi spływać z powierzchni roweru, wystarczy zetrzeć ją szmatką. W praktyce rozwiązanie to jest wygodne i pomaga choćby we wstępnym oczyszczeniu roweru po wyścigu czy treningu, gdy nie mamy dostępu do biężacej wody lub dostatecznej ilości miejsca na jej użycie do pielęgancji sprzętu. W takich wypadkach Green Fizz jest zdecydowanie godny polecenia.

 

 


Oranj Peelz (475ml - 59,90zł) to biodegradowalny odtłuszczacz wyprodukowany w oparciu o ekstrakty owoców cytrusowych. Dzięki bardzo silnym właściwościom czyszczącym nadaje się do zastosowania w najtrudniejszych do pielęgnacji miejscach: łańcuch, kaseta, tuleje, łożyska, itp. Usuwa wszelkie brudzące i gęste smary, a także inne zanieczyszczenia. Nam udało się m.in. usunąć ciężkie do redukcji zanieczyszczenia z rury łańcuchowej oraz powierzchni tarcz. Oranj Peelz ma również bardzo przyjemny zapach, co dodatkowo podnosi komfort pracy.

Smary
Go! (120ml - 29,90zł) jest biodegradowalnym smarem stosowanym w suchych warunkach pogodowych. Został stworzony na bazie substancji roślinnych (kanola) i syntetycznych. Charakteryzujący się bardzo małą lepkością środek stworzony jest do pełnej penetracji łańcucha. Podczas treningu na łańcuchu nasmarowanym Go! złapał nas jednak deszcz i ze smaru niewiele zostało pod koniec jazdy. Niemniej przy jeździe w suchych warunkach sprawdza się znakomicie.

 

 

 

 


Chainj (120ml - 29,90zł) to smar przeznaczony na zróżnicowane warunki (kurz, deszcz, piach i błoto). Został wykonany w 100% z odnawialnych materiałów i jest bezpieczny w użyciu i dla środowiska. Nadaje się przede wszystkim do smarowania miejsca pomiędzy tuleją a sworzniem. W praktycznym zastosowaniu zauważyliśmy, że smar nie zalega na zewnętrznych powierzchniach płytek łańcucha zapobiegając zabrudzeniu. Wybitnie ułatwia to późniejsze czyszczenie łańcucha, już po treningu.

(czytaj dalej)

Podobne artykuły