KROSS pokazał nowości na rok 2020!

Sprawdzamy, co nowego w kolekcji rowerów 2020 marki KROSS.

 

MTB XC/Maraton: Earth w nowej specyfikacji, Level w specjalnym malowaniu

W kategorii rowerów typu XC / Maraton niezmiennie królują dwa modele: hardtail Level oraz w pełni zawieszony model Earth, które występują zarówno na ramach aluminiowych (w podstawowych wersjach), jak i karbonowych (w topowych). Istotne zmiany zaszły w specyfikacjach rowerów, czyniąc nowe modele jeszcze bardziej atrakcyjnymi propozycjami. Ważną informacją jest fakt, że od modelu Level 8.0 w górę, czyli od kwoty 4999 zł wzwyż, wszystkie wyścigowe hardtaile mają już na pokładzie napędy 1x12. Ciekawą propozycją jest choćby Level 9.0, w którym za 5999 zł mamy aluminiową ramę, wspomniany napęd 1x12 i widelec Rock Shox Reba (dawniej był tu Recon). 

 

 

Do kolekcji dołączył też KROSS Earth 1.0, czyli najbardziej podstawowo wyposażony full polskiego producenta, którego topową wersję możemy regularnie podziwiać w czołówce PŚ XCO. Model 1.0 dzieli z rodziną Earth’ow zaawansowaną i nowoczesną ramę, ale został ubrany w bardziej budżetowe komponenty. Nowa specyfikacja oraz atrakcyjna cena sprawia, że 1.0 stanowi doskonałą propozycję dla użytkownika, który szuka maszyny na całodniowe wycieczki, jak również okazjonalne starty w maratonach MTB. Warto dodać, że z mostkiem założonym ,,na plus” pozycja i styl prowadzenia Earth’a są dość ścieżkowe, z pewnością wpasują się w potrzeby wspomnianego wyżej typu ridera. Kross Earth 1.0 zbudowany jest na aluminiowej ramie (choć krzywka jest karbonowa), ma powietrzny amortyzator Suntour XCR Air i napęd 2x9 z blatami 38/24 i kasetą 11-36. Na pokładzie znajdziemy też hydrauliczne hamulce, a kompletny rower waży około 14 kg. Jego cena to 6499 zł. Od kolejnego modelu (2.0), aż do szczytu kolekcji znajdziemy już tylko napędy 1x12.

 

 

KROSS zaprezentował też rowery w wersjach Tokyo z malowaniem nawiązującym do nadchodzących w 2020 roku letnich Igrzysk Olimpijskich - rowery KROSS oczywiście pojawią się na starcie wraz z riderami grupy KROSS Racing Team. Nowe malowania na żywo wyglądają świetnie, a ,,olimpijskie barwy” dostępne są w fullu Earth Tokyo za 15 999 zł oraz w hardtailu Level Tokyo za 5999 zł.

Dzieci: 1x i nowy Dust JR 2.0

 

 

W kolekcji rowerów dziecięcych i młodzieżowych zastosowano istotny zabieg na rzecz uproszczenia obsługi dedykowanych im maszyn. Od 2020 wszystkie modele z segmentu MTB Junior mają napędy 1x. 

Wśród nich znajdziemy nową odsłonę modelu Dust JR 2.0. To oczywiście konstrukcja pokrewna z Dustem dla dorosłych, czyli wytrzymały rower górski, który służy do terenowej jazdy, zabawy i pierwszych prób oderwania się od ziemi. Sprawdzi się doskonale na pump tracku czy singlowych ścieżkach. Model otrzymał nową ramę, która jeździ na kołach 26”, jednak została tak skonstruowana, że uzyskano przekrok niższy, niż w starym modelu mającym koła o średnicy 24”. Wprowadzone zmiany są gwarantem tego, że użytkownik poczuje się na nowym Dust’cie bezpieczniej za sprawą niższej ramy, a jednocześnie jazda będzie przyjemniejsza dzięki większym kołom.

Szosa: Vento 4.0 Disc

 

 

Wśród rowerów szosowych zaprezentowano zupełnie nowy model Vento 4.0 Disc, czyli aluminiową ramę o komfortowej, długodystansowej geometrii (endurance). Nowa maszyna ma być idealna dla początkujących adeptów kolarstwa szosowego i wyposażona została w hamulce tarczowe. KROSS podkreśla, że poza wysoką sztywnością roweru (m.in. za sprawą sztywnych osi kół), hamulce tarczowe gwarantują też, że rower dobrze sprawdzi się w przypadku cięższych użytkowników. Nowy model 4.0 ma osprzęt Shimano Tiagra (2x10) i kosztuje 4499 zł. 

Pozostałe modele w linii szosówek Vento pozostają podobne względem kolekcji 2019 - dokonano jedynie kosmetycznych zmian w wyposażeniu i malowaniu niektórych wersji.

Gravel: Eskery z odświeżoną specyfikacją

Gravel Esker był niewątpliwie gorącą nowością obecnego sezonu. To wciąż bardzo świeży rower w kolekcji KROSSa. Na 2020 zmianom ulegają specyfikacje. Nic w tym dziwnego, bo przecież na rynku pojawiła się dedykowana do graveli grupa Shimano GRX, którą znajdziemy teraz w topowym modelu Esker 6.0. Osprzętowy lifting dotknął też wersji 4.0, gdzie czekają mocne mechaniczne hamulce TRP Spyre C. W podstawowym Eskerze 2.0 zamieniono korbę Claris (wersja 2019), na model Sora i dzięki temu wersja 2.0 ma teraz kompletną grupę napędową Shimano Sora. 

Osłony Countertech

 
 

 

Na rowerach KROSS można było dostrzec zupełnie nowe osłony pod łańcuch (na dolne widełki) oraz na dolną rurę głównego trójkąta. Przedstawiciele firmy wyjaśnili nam, że protektory Countertech to wysokiej klasy osłony wykonane z tworzywa, które produkowane są oddzielnie dla każdej ramy i występują fabrycznie w modelach Dust, Soil, Moon, Earth, Soil Boost, Level Boost. Dodatkowo będą też dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie (24,99 zł) do dokupienia i zamontowania na chainstay w hardtailach Level od modelu Tokyo wzwyż. Osłony będą też pasowały do wszystkich karbonowych Leveli produkowanych od 2015 roku. Naszą uwagę przykuła wysoka jakość i idealne spasowanie z ramą. Countertech postawiło na tym polu poprzeczkę wysoko. Ciekawe, czy oznaczenie protektorów nową marką to początek czegoś większego, jak choćby nowej linii akcesoriów wysokiej klasy? 

 

Sprawdź również:

 

 

Strona producenta: www.kross.pl 

Podobne artykuły