Z elektroniką za pan brat
W bogatej ofercie Tacxa znajdziemy obecnie 11 trenażerów. Są one podzielone na trzy grupy:
- trenażery Virtual Reality (jazda wirtualna): i-Genius Multiplayer i i-Genius z potężnym hamulcem silnikowym i oprogramowaniem zaawansowanym (Tacx TTS 4.0 Advanced) oraz i-Vortex, i-Flow z hamulcem elektrycznym i oprogramowaniem podstawowym(Tacx TTS 4.0 Basic)
- ergotrenażery (trenażer+komputerek na kierownicy): Bushido (elektryczny hamulec silnikowy, bezprzewodowy, koputerek posiadający pamięć) i Flow (hamulec elektryczny, przewodowy, komputerek nie posiadający pamięci)
- cyklotrenażery (trenażer+manetka regulująca opór): Booster, Sirius, Satori, Blue Motion, Blue Matic, Blue Twist.
Sztandarowym produktem w ofercie pozostaje najwyższy model, i-Genius Multiplayer (4 599 zł). W zestawie otrzymujemy roczną licencję, dzięki której świat wirtualnych wyścigów stoi przed nami otworem. Trenażer opiera się na bardzo sztywnej ramie, zintegrowanej z układem oporowym sterowanym silnikiem elektrycznym. Maksymalny generowany opór wynosi aż 1500W, co umożliwia wykonywanie wszystkich rodzajów treningów na każdym stopniu zaawansowania. Rama sterująca BlackTrack (ANT+) odwzorowuje ruchy użytkownika na ekranie komputera.
W grupie trenażerów przygotowanych do współpracy z interfejsem Tacx Trainer Software 4 warto wyróżnić i-Flow (1899zł). Najbardziej przystępny budżetowo model posiada elektromagnetyczny układ oporowy, który daje uczucie realnej zmiany nachylenia drogi czy oporów wiatru występujących w trakcie wirtualnej jazdy. Funkcja kalibracji umożliwia skalibrowanie układu oporowego w kilka sekund, co gwarantuje dokładny pomiar wydatkowanej mocy.
Dla tradycjonalistów
Dużą popularnością cieszą się modele serii Blue, które holenderski producent wypuścił na rynek w ubiegłym roku. Trenażery w charakterystycznym kolorze dostępne są w trzech wersjach (Motion, Matic, Twist) i dedykowane są do użytkowników, którzy nie zamierzają korzystać z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości, a pozostać przy starych rozwiązaniach. Ciekawostką jest możliwość montażu twentyninera (oczywiście na gładkiej oponie tylnej), bez konieczności używania dodatkowych kluczy czy podkładek.
Najwyższy model, Blue Motion (899zł), posiada stalowe koło napędowe o masie 1,6 kg oraz neodymowe magnesy, które generują opór do 950 watów. Konstrukcja oporowa Blue Motion została bezpośrednio przejęta z Satori, który charakteryzował się wysokim poziomem mocy oporowej. Trenażer umożliwia jej regulowanie dzięki 10-stopniowej manetce montowanej na kierownicy.
Królem w całej grupie cykolotrenażerów jest bez wątpienia model Booster. Jego 2kg koło zamachowe pozwala na generowanie oporu sięgającego 1050 watów. Nic więc dziwnego, że model ten jest oficjalnym trenażerem używanym przez zawodowe drużyny kolarskie, a przed czasówkami rozgrzewają się na nim tacy zawodnicy jak Tony Martin czy Fabian Cancellara. Booster, podobnie jak modele serii Blue, obsługiwany jest 10 stopniową manetką i kosztuje 1099zł. W zestawie znajdziemy także podstawkę pod przednie koło.
Najbardziej zaawansowanym modelem w kategorii ergotrenażerów jest Bushido (2899 zł). Jest to model bezprzewodowy z bardzo mocnym mechanizmem oporowym do 1400W. Duże koło zamachowe (2kg) jest całkowicie schowane w obudowie, co sprawia, że całość wygląda bardzo estetycznie. Bushido łączy się z umieszczonym na kierownicy komputerkiem poprzez technologię ANT+. Możemy na nim odczytać generowaną moc, tętno, kadencję, prędkość, czas itd. Oprócz tego istnieje możliwość tworzenia własnych programów treningowych poprzez intuicyjny interfejs.
Bogate akcesoria
Najważniejszym produktem, przeznaczonym do trenażerów łączących się z komputerem, jest oprogramowanie Tacx Trainer Software 4. Obecnie producent oferuje wersję Basic (369zł) oraz Advanced (649zł). Bardziej zaawansowana wersja posiada m.in. większą liczbę tras Virtual Reality, możliwość ścigania z wirtualnymi przeciwnikami (max. 10), więcej funkcji w odtwarzaniu filmów Tacx oraz możliwość tworzenia i edycji programów treningowych. W obydwu zyskujemy szereg możliwości walki z nudą w trakcie jazdy pod dachem: ściganie z wirtualnymi przeciwnikami (max. 10), gameplay (wirtualni przeciwnicy), zmiana kolorów odzieży i rowerów (wirtualni przeciwnicy), wyścigi GPS i funkcje google.
Dodatkowo w programie Catalyst mamy możliwość ćwiczenia w oparciu o trening wolny (nachylenie, moc i tętno) oraz zyskujemy dostęp do tzw. Analysera, umożliwiającego analizę wyników i treningów. W wersji Advanced dodatkowo możemy tworzyć i edytować własnoręcznie przygotowane zestawy treningów.
Ciekawostką dla miłośników nowych technologii będzie z pewnością podstawka pod tablet (149zł), udostępniana jako osobne akcesorium. Wygodny wspornik montowany jest na kierownicy (26 do 35 mm) i umożliwia dostosowanie ramion do wielkości tabletu.
Oprócz możliwości oglądania własnych filmów, słuchania muzyki czy przeglądania dokumentów, producent stworzył również specjalną aplikację Tacx Cycling app, dostępną w AppStore. Dzięki niej użytkownicy korzystający z modeli Genius, Bushido i Vortex będą mogli używać tego darmowego oprogramowania, które jest uproszczoną wersją Catalyst training software. Umożliwia ona także odtwarzanie filmów Real Life Video i Tacx films. Warto dodać, że działa ona tylko na iPadzie i konieczne jest dokupienie adaptera Wahoo ANT+ (199zł). Oprogramowanie w wersji pełnej jest płatne, choć producent udostępnił także pokazowe demo.
Dla miłośników marki producent przygotował także ręczniki z logo Tacx oraz takież łyżki do opon. Inne przydatne gadżety to m.in.: podstawka pod koło (77,90zł), osłona na rower (74,90zł), mata treningowa pod trenażer (249zł), nadajnik pulsu (159zł).
Fot.: Tacx
Dystrybutor: www.velo.pl