Karpacki Wyścig Kurierów 2019: karty odkryte

W sali Panoramy Siedmiogrodzkiej na Dworcu Głównym w Tarnowie odbyła się oficjalna prezentacja 36. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów. Ujawnione zostały trasy i miasta etapowe.

Tegoroczna odsłona Karpackiego Wyścigu Kurierów będzie trzydziestą szóstą w jego historii jedenastą po reaktywacji tej imprezy w 2009 roku. Data zawodów na karpackich szosach przypadnie tradycyjnie na przełom kwietnia i maja. Przed zawodnikami sześć dni intensywnego ścigania na trasach mierzących łącznie ponad 730 kilometrów i biegnących przez tereny Polski, Słowacji i Węgier. Tytuł zwycięzcy w ubiegłym roku wywalczył nasz reprezentant, Filip Maciejuk. Kto będzie najlepszy w roku 2019?

Wyścig, który w ostatnich latach nosił imię legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, Jana Karskiego, w tym roku odbędzie się ku pamięci Wacława Felczaka. Wymiar historyczny wyścigu to jego bardzo ważna, charakterystyczna cecha. Wacław Felczak, wyjątkowy wysłannik Rządu RP na Uchodźstwie, pełnił służę kurierską między Londynem, gdzie mieściła się siedziba rządu, a Polską, w latach 1940-45. Najnowsza edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów przygotowywana jest w kooperacji z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który został oficjalnym partnerem klasyfikacji generalnej Karpackiego Wyścigu Kurierów.

 
 

Podczas tarnowskiej konferencji wyścigu zaprezentowano także koszulki czterech z sześciu klasyfikacji. O zwycięstwo w nich za dwa i pół miesiąca walczyć będą orlicy z całego świata. Wspomniany już Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka będzie partnerem klasyfikacji generalnej, a więc białej koszulki. Klasyfikacja punktowa, która mienić się będzie kolorem pomarańczowym, wspierana będzie przez GAZ-System, zaś klasyfikacji górskiej, podobnie jak przed rokiem, partnerować będzie CCC Shoes & Bags. Klasyfikacja zawodników w wieku 19-20 lat (niebieska koszulka) zyska wsparcie od węgierskiego koncernu Nitrogenmuvek.

Jedną z największych niespodzianek dotyczących trasy „Karpackiego” w tym roku będzie miejsce startu pierwszego etapu: zawody wystartują nie w Tarnowie, do czego przyzwyczaiły nas poprzednie edycje, lecz w Lublinie. Tutaj rozegrany zostanie prolog, który tradycyjnie odbędzie się w formule indywidualnej jazdy na czas. Pokonanie 1400-metrowego dystansu będzie pierwszym krokiem do ułożenia klasyfikacji generalnej.

Kibice z Tarnowa nie muszą się niepokoić - Karpacki Wyścig Kurierów ich nie ominie. Wręcz przeciwnie – peleton zawita do Tarnowa w tym roku dwukrotnie. Odbędzie się tu finisz drugiego etapu, który wystartuje w Połańcu (woj. Świętokrzyskie). Kolarze pozostaną w Tarnowie na noc, aby kolejnego ranka rozpocząć tu trzeci etap, prowadzący do Nowego Sącza. Czwartego dnia areną zmagań będzie znany z ubiegłorocznego wyścigu etap z Oświęcimia do Jabłonki. Stąd bardzo blisko będzie już na Słowację, gdzie rozegrany zostanie przedostatni etap.

 
 

Przedostatni etap będzie tym najbardziej wymagającym, mogącym jednocześnie przesądzić o losach wyścigu. Ten górski etap wystartuje i zakończy się w Popradzie. Rywalizacja dobiegnie końca na Węgrzech. Ostatniego dnia kolarze pokonają odcinek z Taty do Vesprem, gdzie Karpacki Wyścig Kurierów gościł będzie już po raz szósty.

Datowany na dni od 30 kwietnia do 5 maja 2019 wyścig jedną z najtrudniejszych imprez dla kolarskich młodzieżowców. Różnorodność profili etapów i długie dystanse pozwalają młodym zawodnikom zbierać cenne doświadczenia i doskonalić umiejętności sportowe.

Etapy Karpackiego Wyścigu Kurierów 2019:

30 kwietnia - prolog: Lublin, 1,4 km
1 maja - 1. etap: Połaniec - Tarnów, 170 km
2 maja - 2. etap: Tarnów - Nowy Sącz, 162 km
3 maja - 3. etap: Oświęcim - Jabłonka, 106 km
4 maja - 4. etap: Poprad - Poprad, 135 km
​5 maja - 5. etap: Tata - Veszprem, 162 km

 

Podobne artykuły