MŚ: Omega Pharma-Quick Step ze złotem

Szosowe Mistrzostwa Świata (16-23.09.2012, Valkenburg, Limburg, Belgia); Drużynowa jazda na czas

Ekipa Omega Pharma-Quick Step zdobyła złoty medal w drużynowej jeździe na czas, rozegranej podczas szosowych Mistrzostw Świata w Valkenburgu.

Kolarze belgijskiej ekipy pokonali trasę 53.2 kilometrowej czasówki w 1.03.17 i zaledwie o 3 sekundy wyprzedzili kolarzy BMC Racing. Trzecie miejsce zajęli kolarze Orica GreenEdge, którzy do zwycięzców stracili 47 sekund.

W składzie zwycięskiego zespołu jechali Tom Boonen, Sylvain Chavanel, Tony Martin, Peter Velits, Kristof Vandewalle i Niki Terpstra. Szóstka kolarzy Omega Pharma-Quick Step, przed startem uznawana za faworytów, od początku narzuciła bardzo mocne tempo, któremu jedynie kolarze BMC Racing byli w stanie dorównać. Początkowo, po 11 kilometrach, taki sam czas mieli jeszcze kolarze Rabobank, startujący wcześniej, ale w drugiej części trasy Holendrzy opadli z sił i spadli na dalszą pozycję. Kolarze Omega Pharma-Quick Step przez cały czas utrzymywali równe tempo, także na podjeździe pod Cauberg, co okazało się kluczowe dla losów podium. To właśnie tam nieco pogubili się zawodnicy BMC Racing i stracili cenne sekundy, których potem nie byli w stanie już odrobić.

Równą jazdą, choć wystarczającą jedynie na trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji, popisali się kolarze Orica GreenEdge (Sam Bewley, Luke Durbridge, Sebastian Langeveld, Cameron Meyer, Jens Mouris, Svein Tuft). Zawodnicy Australijskiej ekipy na każdym punkcie pomiarowym zajmowali trzecie miejsce i na mecie zameldowali się 47 sekund za zwycięzcami.

Tuż za podium uplasowała się ekipa Liquigas-Cannondale, z dwoma Polakami w składzie, Maciejem Bodnarem i Maciejem Paterskim. Piąte miejsce zajęli reprezentanci gospodarzy, kolarze Rabobank, a szóste ekipa Movistar. Ekipa Vacansoleil DCM, z Tomaszem Marczyńskim, zajęła 12. miejsce, a 26. była ekipa CCC Polsat, w której jechali Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Bartłomiej Matysiak, Nikolay Mihaylov, Marek Rutkiewicz i Mateusz Taciak. 29. miejsce zajęła ekipa Karola Domagalskiego, Caja Rural.

***

W wyścigu kobiet triumfowały faworytki, zawodniczki ekipy Specialized-lululemon, następczyni zespołu HTC-Highroad, który zakończył działalność w ubiegłym sezonie. Zawodniczki Niemieckiej ekipy 34.2 kilometrową trasę pokonały w 46.31 i o 24 sekundy wyprzedziły najgroźniejsze rywalki w walce o złoto, Australijki z Orica - AIS. Ekipa Specialized-lululemon jako jedyna dojechała do mety w pełnym składzie, podczas gdy pozostałe zespoły kończyły zmagania w cztery zawodniczki.

Trzecie miejsce zajęły zawodniczki holenderskiej ekipy AA Drink - Leontien.NL Cycling, tracąc do zwyciężczyń prawie dwie minuty. Tuż za podium uplasowała się inna holenderska drużyna, Rabobank.