Paraolimpiada 2012: Harkowska i Wilk

XIV Igrzyska paraolimpijskie, Londyn 2012, jazda indywidualna na czas kobiet i handbike mężczyzn

Anna Harkowska zdobyła srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas kobiet. Złoto w konkurencji handbike`ów wywalczył faworyt wyścigu mężczyzn, Rafał Wilk. Inny z naszych reprezentantów, Arkadiusz Skrzypiński, był ósmy.TT kobiet
Jazda indywidulna na czas kobiet była rozgrywana na dystansie 16km na velodromie służącym zwykle do wyścigów motocyklowych. Po trzeci złoty medal w tegorocznych igrzyskach sięgnęła reprezentantka gospodarzy, Sarah Storey. Anna Harkowska straciła do Brytyjki 1:34, a trzeci rezultat wykręciła Amerykanka Kelly Crowley.

Dla Harkowskiej to już drugi medal tegorocznych igrzysk. W ubiegły czwartek zdobyła srebro w wyścigu 3000m na dochodzenie na torze. 32-latka na codzień reprezentuje klub Warmia i Mazury Olsztyn.

Ania we czwartek będzie brała udział także w wyścigu szosowym.

Handbike mężczyzn
W konkurencji rowerów ręcznych także rozgrywana była dzisiaj jazda indywidualna na czas na dystansie 16km.

Po złoto pewnie sięgnął Rafał Wilk, który o 54 sekundy wyprzedził Amerykanina Nigela Barley`a i o 1:36 Niemca Bernda Jeffre`a. 8. miejsce wywalczył Artur Skrzypiński, który jest aktualnym wicemistrzem świata w jeździe na rowerze ręcznym ze startu wspólnego. Wilk na co dzień startuje w barwach zespołu Start Szczecin.

Złoty medal Rafał jest historycznie pierwszym medalem w handbike`u w ogóle. Jednocześnie Polska jako kraj debiutuje w tej dyscyplinie, którą włączono do programu igrzysk 4 lata temu w Pekinie.

37-letni Rafał w tym sezonie wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata w kolarstwie ręcznym. Trening na rowerze napędzanym rękami nie różni się znacząco od tego przeprowadzanego na standardowym sprzęcie. Najlepsi, w tym Rafał, korzystają z pomiaru mocy, profesjonalnych trenerów i dietetyków, a ich treningi odbywają się w zróżnicowanym terenie przy niewiele mniejszych prędkościach niż standardowych rowerach szosowych.

Rafał Wilk i Artur Skrzypiński wystartuje także w piątek 7. września w wyścigu ze startu wspólnego. W sobotę 8. września będziemy mogli natomiast kibicować zespołom tandemowym w olimpijskiej rywalizacji.

Warto również dodać, że na dzień dzisiejszy polska reprezentacja na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie zdobyła 20 medali (6 złotych, 5 brązowych i 9 srebrnych). Dla porównania reprezentacja olimpijska zdobyła 10 medali (2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych).