Eneco Tour: Czasówka dla Orica GreenEdge

Eneco Tour (06-12.08.2012, World Tour, Belgia/Holandia)

Ekipa Orica GreenEdge wygrała drugi etap Eneco Tour, jazdę drużynową na czas. Nowym liderem wyścigu został kolarz tej ekipy, Jens Keukeleire.

Australijska ekipa okazała się najszybsza na prawie 20-kilometrowej czasówki w Sittard. prowadzeni m.in. przez byłego Mistrza Świata młodzieżowców w jeździe na czas, Jacka Bobridge'a, zaledwie o sekundę wyprzedzili kolarzy Omega Pharma-Quick Step, z Michałem Kwiatkowskim w składzie. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa Katiuszy.

Dzisiejsza czasówka miała spory wpływ na układ klasyfikacji generalnej. Dotychczasowy lider i wczorajszy zwycięzca etapowy, Marcel Kittel (Argos-Shimano) stracił kontakt ze swoimi kolegami na ostatnich kilometrach etapu i przyjechał na metę z ponad dwuminutową stratą do zwycięzców. Nowym liderem wyścigu został Jens Keukeleire (Orica GreenEdge), który linię mety minął na drugim miejscu. Belg wyprzedza teraz pięciu swoich kolegów z ekipy, choć wszyscy mają ten sam czas. Na 6. pozycji plasuje się Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step), który do lidera traci sekundę, a 9. jest Kwiatkowski. Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) po czasówce spadł na 23. miejsce.

Alberto Contador (Saxo Bank-Tinkoff), który wraca do peletonu po dyskwalifikacji, zajął dziś 50. miejsce, przyprowadzając na metę swój zespół na 9. miejscu, ze stratą 27 sekund do Orica GreenEdge.