TdF: Valverde wraca z myślą o podium

Skład Movistar na Tour de France 2012

Alejandro Valverde (Movistar) powraca na trasy Tour de France po trzech latach przerwy. Hiszpan, lider swojej ekipy, myśli nawet o miejscu na podium w Paryżu.

Valverde po raz ostatni startował we Francji w 2008 roku, kiedy to zajął 9 miejsce w klasyfikacji generalnej i odnotował dwa zwycięstwa. To właśnie wtedy też pobrano od niego próbki krwi, które miały później służyć za podstawę jego dwuletniej dyskwalifikcji. Teraz, po powrocie do peletonu, Hiszpan pokazał, że nie stracił wiele ze swojej agresywności, jednak brakuje mu trochę wyścigowych kilometrów.


Podczas niedawno zakończonego Tour de Suisse Valverde ani o krok nie odstępował swojego lidera, walczącego o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, Rui Costę, i znacznie przyczynił się do jego końcowego sukcesu, zajmując przy tym samemu 9. miejsce. To pokazuje Hiszpan jest w formie i może pokusić się o dobry wynik na Tourze. Problemem dla niego mogą być dwie długie czasówki. "Pracowałem dużo nad jazdą na czas i choć nigdy nie będę specjalistą, to mogę się obronić" - powiedział, "ale też właśnie dlatego muszę szukać sekund w innych miejscach i atakować gdzie się da" - stwierdził lider ekipy Movistar. Najlepsze miejsce Valverde w Wielkiej Pętli to szóste w 2007 roku. "Ale jeśli kiedyś już byłeś w dziesiątce, to podium nie jest tak daleko. to będzie trudne, ale wierzę, że się uda" - dodał.

Początek sezonu Hiszpan miał udany, zaskakując rywali formą podczas Tour Down Under i Paryż-Nicea. Po krótkiej słabszej dyspozycji, niedawno znów pokazał się z dobrej strony na Tour de Suisse.

Wraz z Valverde do Francji przyjedzie mocny zespół, desygnowany do pomocy swojemu liderowi. W górach Valverde będzie mógł liczyć na doświadczonych Juana Jose Cobo, który ma na koncie zwycięstwa etapowe w Wielkiej Pętli, a w ubiegłym roku triumfował we Vuelta a Espana, i Rui Costę, który będzie miał okazję odwdzięczyć się za pomoc w Szwajcarii. Dodatkowo zawsze waleczni Ruben Plaza i Wasyl Kiryienka znaleźli się w składzie Movistar, podobnie jak Władimir Karpiets i Imanol Erviti. Jedynie Jose Joaquin Rojas będzie miał wolną rękę na sprinterskich finiszach i może pokusić się o zwycięstwo lub koszulkę najlepszego sprintera.

Skład Movistar na Tour de France 2012:
Alejandro Valverde
Juan Jose Cobo
Jose Joaquin Rojas
Ruben Plaza
Vasil Kiryienka
Iván Gutiérrez
Imanol Erviti
Vladimir Karpets
Rui Costa

Fot.: Sirotti

Podobne artykuły