DL: Zwycięstwo Moreno

64. Criterium du Dauphine Libere (03-10.06. 2012, UCI World Tour, Francja)

Drukuj

Dani Moreno (Katiusza) wygrał 2. etap Criterium du Dauphine, finiszując najszybciej z peletonu na niewielkim podjeździe prowadzącym na metę. Prowadzenie w wyścigu zachował Bradley Wiggins (Team Sky). 

Dani Moreno (Katiusza) wygrał 2. etap Criterium du Dauphine, finiszując najszybciej z peletonu na niewielkim podjeździe prowadzącym na metę. Prowadzenie w wyścigu zachował Bradley Wiggins (Team Sky). 
Moreno okazał się najszybszy z niewielkiej grupki, jaka wytworzyła się na niewielkim podjeździe, na którym usytuowana była meta. Hiszpan w bezpośrednim pojedynku pokonał Juliena Simon (Saur-Sojasun) i Tony'ego Gallopin (Radioshack Nissan). Dwaj faworyci wyścigu i czołowi kolarze klasyfikacji generalnej, Bradley Wiggins (Team Sky) i Cadel Evans (BMC Racing) ukończyli wyścig w pierwszej grupce, a Wiggins zachował sekundę przewagi nad Evansem.

Na trasie drugiego etapu, liczącego 160 kilometrów, kolarze pokonywali - podobnie jak wczoraj - liczne pagórki, lecz tym razem przyszło im się wspinać też na zdecydowanie większe góry. Po drodze peleton pokonywał m.in Col de Montivernoux (na 45km, dł. 16.1 km, średnie nachylenie 4.2 %) czy Col de Clavière (na 97km, dł. 12.1 km, średnie nachylenie 3.7 %).

Początkowo aktywni byli szczególnie kolarze Francuscy, jednak ekipa Team Sky, z liderem wyścigu Wigginsem, nie pozwalała na żadne ucieczki w pierwszej fazie wyścigu. W jednej z ucieczek znalazł się nawet Wiggins, ale rywale szybko skasowali ten odjazd. Dopiero, gdy kolarze wspinali się na Col de Montivernoux czwórce kolarzy udało się oderwać od zasadniczej grupy. W ucieczce dnia znaleźli się Christoph Kern (Europcar), Blel Kadri (Ag2R la Mondiale), Jose Sarmiento (Liquigas-Cannondale) i specjalista od ucieczek, David Moncutié (Cofidis), który także wcześniej próbował atakować. Na szczycie pierwszej premii górskiej czwórka uciekinierów miała już 3.20 przewagi nad zasadniczą grupą i ich przewaga przez kolejne kilometry utrzymywała się na podobnym poziomie.

W połowie etapu peleton nieco się ożywił i zaczął zmniejszać straty, ale wciąż uciekinierzy dzięki zgodnej współpracy i pofałdowanemu terenowi mieli szansę na dojechanie do mety przed peletonem. Wkrótce pokonywali najtrudniejszy podjazd dzisiejszego dnia, Col de Lalouvesc (na 121km, dł. 8.7 km, średnie nachylenie 5.1 %). Na podjeździe peleton znacznie zbliżył się do uciekinierów i na 30 kilometrów przed metą tracił już tylko pół minuty. W pościg za czołówką ruszył jeszcze Anthony Roux (FdJ Big Mat) i choć udało mu się dogonić czwórkę na 7km przed metą, to chwilę potem wszyscy zostali doścignięci przez peleton. Na samotny atak zdecydował się Mikel Cherel (Ag2R La Mondiale), ale tempo narzucone przez ekipę BMC Racing było dla neigo za mocne i finałowy podjazd rozpoczęła cała grupa.

Początkowo tempo na podjeździe dyktował George Hincapie (BMC Racing), ale gdy Amerykanin zszedł z prowadzenia, na czoło wysunął się Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) i przyspieszył. Na plecach miał Evansa i dwójkę kolegów z ekipy, w tym Vincenzo Nibalego. Na około 400 metrów przed metą Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) próbował długiego finiszu, ale opadł z sił i w tedy Daniel Moreno (Katiusza) wyskoczył do przodu. Hiszpan na 150 metrów przed kreską zyskał niewielką przewagę nad rywalami i obronił ją, finiszując przed Julienem Simon (Saur-Sojasun) i Tonym Gallopin (Radioshack Nissan).

Wyniki 2. etapu:
1 Daniel Moreno Fernandez (SPA) Katusha Team 4:02:38
2 Julien Simon (FRA) Saur - Sojasun
3 Tony Gallopin (FRA) Radioshack-Nissan
4 Rinaldo Nocentini (ITA) AG2R La Mondiale
5 Jurgen Van Den Broeck (BEL) Lotto Belisol Team
6 Luis-Leon Sanchez (SPA) Rabobank Cycling Team
7 Cadel Evans (AUS) BMC Racing Team
8 Janez Brajkovic (SLO) Astana Pro Team
9 Bradley Wiggins (GBR) Sky Procycling
10 Thomas Voeckler (FRA) Team Europcar
...
74 Maciej Paterski (POL) Liquigas-Cannondale 0:00:36

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:
1 Bradley Wiggins (GBR) Sky Procycling 8:45:42
2 Cadel Evans (AUS) BMC Racing Team 0:00:01
3 Andriy Grivko (UKR) Astana Pro Team 0:00:02
4 Carlos Barredo (SPA) Rabobank Cycling Team
5 Tony Martin (GER) Omega Pharma-Quickstep 0:00:04
6 Paul Martens (GER) Rabobank Cycling Team
7 Sylvain Chavanel (FRA) Omega Pharma-Quickstep 0:00:05
8 Jérôme Coppel (FRA) Saur - Sojasun 0:00:06
9 Andrey Amador (CRC) Movistar Team
10 Richie Porte (AUS) Sky Procycling 0:00:07
...
78 Maciej Paterski (POL) Liquigas-Cannondale 0:01:34

Fot.: Sirotti