PŚ: Powrót Dahle Flesji, Włoszczowska piąta

Puchar Świata XC #4 (18-20.05.2012, CDM, La Bresse, Francja)

Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Multivan Merida) została zwyciężczynią wyścigu Pucharu Świata rozegranego we francuskim La Bresse. Norweżka na ostatnim kilometrze wyścigu wyprzedziła Katerinę Nash (Luna Pro Team). Piąte miejsce zajęła Maja Włoszczowska (CCC Polkowice).

Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Multivan Merida) została zwyciężczynią wyścigu Pucharu Świata rozegranego we francuskim La Bresse. Norweżka na ostatnim kilometrze wyścigu wyprzedziła Katerinę Nash (Luna Pro Team). Piąte miejsce zajęła Maja Włoszczowska (CCC Polkowice). Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Multivan Merida) została zwyciężczynią wyścigu Pucharu Świata rozegranego we francuskim La Bresse. Norweżka na ostatnim kilometrze wyścigu wyprzedziła Katerinę Nash (Luna Pro Team). Piąte miejsce zajęła Maja Włoszczowska (CCC Polkowice).

Dla Dahle Flesji jest to pierwsze od 2008 roku zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Dziś w znakomitym stylu, walcząc do samego końca, wyprzedziła Katerinę Nash (Luna Pro Team), odnosząc zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w wieku 39 lat! Jeszcze w 1996 roku Dahle Flesja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, a potem czterokrotnie z rzędu wygrywała serię Pucharu Świata.

Wyścig obfitował w kraksy, które najboleśniej odczuła właśnie Nash. Czeszka jeszcze na ostatnim okrążeniu prowadziła, jadąc z kilkunastometrową przewagą nad Dahle Flesją, jednak trzy upadki na ostatniej sekcji zjazdów kosztowały ją utratę zwycięstwa. Przed upadkiem nie uchroniła się także Maja Włoszczowska (CCC Polkowice), która mimo to zajęła piąte miejsce. Przed Polką uplasowały się jeszcze Catherine Pendrel (Luna Pro Team) i Jullie Bresset (BH Suntour).

18. miejsce zajęła Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice), a 31. była Katarzyna Solus-Miśkowicz. Magdalena Sadłecka nie ukończyła wyścigu.

Włoszczowska zaczęła wyścig bardzo dobrze, przewodząc stawce i rozrywając czołówkę. Zawodniczka CCC Polkowice narzuciła mocne tempo, które wykrystalizowało pięcioosobową czołówkę, w której byli właśnie Włoszczowska, Nash, Dahle Flesjaa, Pendrel i Bresset. Wkrótce na czoło wysunęły się Nash i Bresset, które uzyskały przewagę nad rywalkami, ale potem na prowadzenie wyszła Pendrel.

Pecha miała Włoszczowska, która upadła i straciła kontakt z rywalkami. Polce trudno było potem odrobić straty i z kilometra na kilometr traciła coraz więcej. W połowie wyścigu jadące na czele Pendrel i Bresset zaliczyły kraksę na zjeździe i wyprzedziła je Nash. Wkrótce obie te zawodniczki wyprzedziła też Dahle Flesjaa i zbliżała się do liderki.

Na początku piątego, ostatniego okrążenia, Norweżka dołączyła do Nash. Ta jednak nie dawała za wygraną i na niewielkim podjeździe odskoczyła na kilka metrów. Czeszka miała jednak tego dnia pecha, bo już na czwartej rundzie upadła na technicznym zjeździe, a teraz, mając na plecach Dahlę Flesję, trzykrotnie upadła na tym samym zjeździe i tuż przed metą dała się wyprzedzić rywalce.

Dahle Flesjaa bezpiecznie dojechała do mety, odnosząc swoje 27 zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata i pierwsze od 2008 roku.