Gorycka piąta w Houffalize

Puchar Świata XC #2 (14.04.2012, CDM, Houffalize, Belgia)

Paula Gorycka (4F e-vive Racing Team) zajęła piąte miejsce w drugiej edycji Pucharu Świata XC, rozegranej w belgijskim Houffalize. W wyścigu młodzieżowców najlepszy był Bartłomiej Wawak (JBG2 Professional MTB Team), który zajął 45. miejsce.

Gorycka zajęła najwyższe miejsce z trzech Polek, startujących w wyścigu kobiet do lat 23. 14. była jej klubowa koleżanka, Monika Żur, natomiast 33. miejsce w stawce 36 zawodniczek zajęła Weronika Rybarczyk (Superior MTB Energy Team). Trasa w Houffalize była wymagająca pod względem kondycyjnym, jednak technicznie nie sprawiała kolarzom większych problemów.

Gorycka wyścig zaczęła bardzo dobrze, na rundzie rozbiegowej jadąc na drugiej pozycji, kilkanaście sekund za liderką, Jolandą Neff (Wheeler IXS Team), ale potem słabła i traciła swoją pozycję i dystans do rywalek. Pierwszą z dwóch rund kończyła na piątym miejscu, ze stratą ponad pół minuty do Neff. Pod koniec pierwszej dziesiątki jechała wtedy Żur.

Na drugiej, ostatniej rundzie, Gorycka niestety wciąż traciła dystans do rywalek i nie była w stanie przebić się na podium. Do zwyciężczyni, Yany Belomoyny (Bi&Esse Infotre Protek) straciła 1.13 i zajęła ostatecznie piąte miejsce. Druga była zwyciężczyni z Pietermaritzburga, Jekaterina Anoshina (Team Protek) a trzecia Rebecca Henderson (Australia). Żur sklasyfikowana została na 14. miejscu ze stratą 3.29 do zwyciężczyni, natomiast 33. była Rybarczyk, która na metę przyjechała z prawie 12-minutową stratą.

Jeszcze wczoraj Gorycka i Żur startowały w wyścigu Cross Country Eliminator, który na stałe wpisał się do kalendarza Pucharu Świata, jednak obie odpadły w 1/8 finału.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Gorycka zajmuje 10. miejsce, Żur jest 18.

W wyścigu juniorek 14. miejsce zajęła Sabina Zamroziak, a 31. była Elżbieta Figura.

Po południu w Houffalize startowali młodzieżowcy, w tym pięciu naszych reprezentantów. Najlepiej z nich spisał się Bartłomiej Wawak (JBG2 Professional MTB Team), który w stawce ponad 100 zawodników zajął 45. miejsce, tracąc do zwycięzcy 8.14. Pozostali Polacy zajęli odleglejsze miejsca - 66. był Piotr Kurczab, a dalej uplasowali się kolarze Superior MTB Energy Team - Borys Góral (89.) i Karol Michalski (92.). Kacper Urbanowicz nie ukończył wyścigu.

Zwycięzcą został Czech Ondrej Cink (Merida Biking Team), który prowadził niemalże od startu. Czech, początkowo jadąc z Gerhardem Kerschbaumerem (TX Active Bianchi) i Alexandrem Gehbauerem (Austria) już od drugiego okrążenia jechał praktycznie sam, powiększając swoją przewagę i kontrolując przebieg rywalizacji. Czwartą, ostatnią rundę jechał już spokojnie, i choć stracił sporo ze swojej przewagi, na mecie zameldował się 21 sekund przed Gehbauerem i prawie pół minuty przed Julianem Schelbem (Niemcy).